Varikosel Kısırlık Tedavisi

Varikosel, Kısırlık Nedir?

Varikosel testis damarlarında genişleme veya varisleşme olarak biliniyor. Erkeklerde görülen en önemli kısırlık sebeplerinden biri olan varikosel sperm üretimini bozuyor. Spermin sayısını, hareketliliğini ve yapısını etkileyerek hamile kalma şansını azaltıyor. Testisten bacağa doğru yayılan ağrı ve sıcak ortamlarda belirginleşen damar yapısı ile fark edilebiliyor. Tetkiklerle kesinleşen tanı sonrasında mikrocerrahi ile başarılı oranlarda tedavi ediliyor. Ayrıca son yıllarda yapılan çalışmalar varikosel tedavisinin sertleşme kalitesini de arttırdığını gösterdi.

Genç Erkekleri Bekleyen Tehlike: Varikosel

Varikosel genç yaştaki erkekleri bekleyen önemli bir tehlike. Kısırlık riskini arttırması ve çocuk sahibi olmaya engel teşkil etmesi bakımından çiftlerin dikkate alması gerekiyor. Üstelik son yıllarda yapılan çalışmalar varikoselin cinsel fonksiyon sorunlarına da yol açtığını gösteriyor.

Çocuk Sahibi Olmak isteyenler Kontrol Ettirmeli

Varikosel basitçe testiste bulunan toplardamarların varisleşmesidir. Aynı bacakta oluşan varis sorununda olduğu gibi kan akışı iyi sağlanmadığında doku beslenmesi bozuluyor. Testislerin vücudun dışında yer almasının tıbbi bir anlamı var. Normalde testis ısısı vücut ısısından hafifçe daha düşük. Böylece sağlıklı sperm üretimi gerçekleşiyor. Varikosel sorununda ise testis dokusunda ısı artışı oluyor ve sperm üretimi bozulabiliyor. Varisleşmiş testis damarlarında biriken metabolik toksinler de sperm üretimini düşürüyor. Varikosel çoğu zaman hiçbir belirti vermiyor. Nadiren özellikle ayakta veya fiziksel hareketle oluşan ya da gün içinde artan ağrı yaratabiliyor. Bazen varisleşmiş damarlar dışarıdan görülebiliyor. Bu nedenle çocuk isteyen çiftlerin varikosel anlamında bir kontrolden geçmelerinde fayda var. Kısırlık şikayeti olan erkeklerin yaklaşık %40’ında varikosel sorunu olduğunu bilmelisiniz.

Cinsel Fonksiyonları Etkiler

Testisin iki ana fonksiyonu var: Sperm üretimi ve erkeklik hormonu testosteronun sentezi. Son yıllarda yapılan çalışmalar varikoselin testisteki testosteron üretimini de düşürdüğünü gösteriyor. Varikoseli olan erkekler sadece sperm sayısı ve hareketliliği anlamında değil testosteron eksikliği açısından da risk altında. Testosteron eksikliğinde cinsel isteksizlik, sertleşme sağlama ve sürdürmede zorluk, boşalma süresinde değişimler yaşanabiliyor. Bu durumda cinsel hayat olumsuz etkileniyor, partner arasına soğukluk giriyor.

Tedavi Başarısı Çok Yüksek

Varikosel tanısı çoğu zaman ürolojik bir muayene ile konulabiliyor. Bazen ultrason incelemesi de gerekebiliyor. Tetkik sonuçlarına, sperm sayısı ve hareketliliği incelemesine (spermiogram), testiste küçülme olup olmadığına dayanılarak son derece basit ve hızlı tamamlanan cerrahi işlemler önerilebiliyor. Böyle bir tedavinin başarı şansı çok yüksek.

Ameliyat Sonrası Sperm Sayısı Artar

Varikosel cerrahi olarak tedavi edildiğinde ve testis dokusu tekrar canlandığında yaklaşık 3 ay içinde sperm üretiminde düzelme görülüyor. Çoğu zaman hastaların %50-80’inde sperm üretimi iyileşiyor. Böyle bir oran çocuk sahibi olmak isteyenler için çok önemli çünkü sperm üretimindeki bu olumlu gelişme gebelik şansını da yükseltiyor! Bunun yanında testisteki testosteron üretimi de olumlu etkileniyor. Cinsel fonksiyon sorunları riski azalıyor!

Birbirinize Destek Olun

Varikosel hayatınız boyunca karşılaşabileceğiniz pek çok ürolojik ve androlojik sorundan biri. Varikosel tıbbi bir problem ve çözümü var. Ancak üreme sağlığını ve cinsel yaşamı etkileyen her sorunda olduğu gibi yarattığı sıkıntılar çift olarak sizi olumsuz etkileyebilir. Eşinizle-partnerinizle birbirinize çözüm aradığınızda, tedavi sürecinde destek olduğunuzda tedavi sonuçları çok daha başarılı oluyor ve çiftin yaşamında daha olumlu sonuçlar doğuruyor.

Hamile Kalmak İsteyenlere Cinselliğin Yol Haritası

Çocuk sahibi olmanın yolu düzenli bir cinsel hayatla başlıyor. Ancak bu yola çıkan çiftler ne zaman cinsellik yaşamaları gerektiği, ne kadar süre deneme yapmanın normal olduğu, hangi davranışlarla doğurganlığın arttırıldığı konularında birbiriyle çelişen bilgilere maruz kalıyor.

 1. Hazırlıkları tamamlayın: Çocuk sahibi olmaya karar verdiğinizde mutlaka jinekoloji ve üroloji uzmanlarıyla temasa geçin. Bir engeliniz olup olmadığını öğrenin. Kadınlarda adet düzensizliği, polikistik over sendromu, erkeklerde varikosel (testis damarlarında varisleşme), sperm sayı kalitesinde azalma ve daha pek çok neden çocuk sahibi olmayı zorlaştırabilir. Var olan sorunlarda tedavi olun.
 2. Cinsel rutin oluşturun: 1 yıl boyunca düzenli cinsellik yaşamalarına rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler kısırlık konusunda yardım almalı. Burada düzenden kasıt haftada ortalama 2 kez beraberliktir. İsteksizlik gibi sorunlarla düzensiz veya uzun aralıklı bir cinsel hayatınız varsa yardım alın.
 3. Planlayın: Kadında yumurtlama dönemi adet döngüsünün süresine göre değişir. Yumurtlama döneminde hamile kalma şansı daha yüksektir. Yumurtlama dönemini normal fizyolojik değişimler (vajinal salgılarda artış, bazal vücut ısısında yükselme gibi) veya jinekoloğunuzun yardımıyla takip edebilirsiniz.
 4. Performans baskısı yaşamayın: Özellikle yumurtalama döneminde seks yapma önerisi bazı çiftler için bir baskı unsuru haline gelebiliyor. Hamile kalmayı bir görev gibi görmeyin. Romantizme, ortama, önsevişmeye vakit ayırın. Cinselliği keyif unsuru olarak devam ettirin. “Oldu-bitti” anlayışından uzak durun. Sonuçta denemeler bir süre daha devam edebilir, zevke de odaklanın.
 5. Strese girmeyin: Çevrenizde ilk denemelerinde hamile kalan yakınlarınız olabilir. Kendinizi yüksek hedeflerle zorlamayın. Unutmayın, hamile kalmanız bir yıla kadar uzayabilir.
 6. Diyetinizi düzenleyin: Kalbe, beyne ve hemen hemen tüm vücut sistemlerine iyi gelen Akdeniz tipi beslenme cinselliğe ve hamilelik denemelerine de iyi geliyor. Bol bol taze sebze, meyve, zeytinyağı, badem, ceviz, fındık, balık, yağsız et, tam tahıllı gıdalar tüketin.
 7. Alkol ve sigara: Alkol ve sigara hem cinsel performansı zedeler hem de yumurta ve sperm sağlığına zarar verir. Bu ikiliden uzak durun.
 8. Kan akışını arttırın: Hafif yürüyüşler ve yüzme ile kan akışını arttırın. Oksijenle beslenen yumurta ve testisler daha sağlıklı olacaktır.
 9. Moralinizi bozmayın: Hamile kalamadığınızda moralinizi bozmayın. Uzun süreli denemeler mevcutsa bir uzmana başvurun. Yoksa keyif ve umutla, zevk alarak denemelere devam edin.
 10. Cinsel sorunlarda yardım alın: Yoğun hamilelik denemeleri erkeklerde sertleşme sorunu, kadınlarda isteksizlik, uyarılma sorunu ve orgazm problemi yaratabiliyor. Devam eden şikayetler vakit kaybetmeden yardım alın.

Eşinize Destek Olun

Çift olarak cinsel sorunlar yaşıyor ve çocuk sahibi olmak istiyorsanız birbirinize destek olun. Cinsel sorunların %70’ten fazlası organik nedenlerle oluşur. Sertleşme problemi damarsal bir sorundan, isteksizlik testosteron eksikliğinden kaynaklanabilir. Psikolojik ve geçici bir sorun olduğunu düşünerek vakit kaybetmeyin. Bir uzmana birlikte başvurun.

Çocuk Sahibi Olmak İçin Hangi Testler Gerekli?

Bir yıl boyunca korunmadan beraberlik yaşamanıza rağmen çocuk sahibi olamadıysanız kısırlık sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda erkekte semen (spermi içeren meni sıvısı) analizi, hormonsal tetkikler, testisleri barındıran skrotum veya rektumun ultrason incelemesi gerekebilir. Kadında ise yumurtlama üretimini etkileyecek faktörler araştırılır. Regl döngüsü ve hormonlarla ilgili araştırmalar yapılabilir. Rahim, rahim ağzı, yumurtalık ve tüpler radyolojik ve endoskopik yöntemlerle görüntülenebilir. Bu tetkiklerden hangilerinin sizin için uygun olduğuna üreme fonksiyonları konusunda uzman hekimler ve klinikler yardımcı olacaktır.

Sperm Analizinde Normal Sonuçlar

Sperm analizi (spermiogram) sonuçları laboratuara göre değişebiliyor. Ancak:

Meni hacmi: 2-5 mL arasında

Sıvılaşma süresi: Örnek verildikten 60 dakika içerisinde sıvılaşma gerçekleşmi,

Ph: 7.2-8

Konsantrasyon (sperm sayısı): Mililitre başına 20 milyondan fazla ve total sperm sayısı 40 milyondan fazla

Hareketlilik: 1 saat sonunda spermlerin yarıısından fazlası normal (ileri ) hareket veya %25’i hızlı hareket göstermiş,

Morfoloji: Spermlerin %30 ve üzeri normal formlu,

Canlılık: Spermlerin %75 ve üzeri normal canlılık göstermiş ise spermiogram sonucu genelde normaldir.

Hormon Tedavisinde Dikkat!

Sertleşme sorunu veya cinsel isteksizlik şikayetinizin altında testosteron eksikliği olabilir. Bu durumda testosteron yerine koyma tedavileri cinsel şikayetlerinizi geçirecektir. Ancak bazı testosteron takviyeleri sperm üretimini azaltabiliyor. Eğer çocuk sahibi olmak istiyorsanız bunu mutlaka hekiminize belirtin. Hekiminiz hem cinsel sorunlarınızı hafifletecek hem de sperm üretimini azaltmayacak bir tedavi önerecektir.

Cinsel İsteği Aktive Edin

Cinsel istek ideal şartlarda doğal ve içgüdüsel olarak oluşuyor. Ancak bu “kendiliğinden gelişen” cinsel istek zamanlamanın çok değerli olduğu çocuk denemelerinde kendini pek göstermiyor. Bu durumda çiftler çok istekli olmadan ve çok uyarılmadan, sadece bir amaç için cinsellik yaşıyor. Unutmayın, cinsel isteğin tek bir çeşidi yoktur. Cinsel istek kendiliğinden gelişebilir ancak aynı zamanda canlandırılabilir. İsteğiniz çok yoğun değil ise, eşinizden yavaşlamasını isteyebilirsiniz. Özellikle stresli durumlarda yavaş davranmak, loş bir ortam, hafif bir müzik, cinsellik öncesinde ılık bir duş almak cinselliği ateşleyen parasempatik sinir sistemini aktive eder. Böyle uzun bir uyarılma sonrasında istekli hale geldiğinizi fark edeceksiniz.

Sperm Destekleri

 • L-arginin: Sperm yapısında doğal bulunan bu aminoasiti fındık-ceviz, deniz mahsülü ve baklagillerden alabilirsiniz.
 • L-carnitin: Sperm kalitesini arttıran bir başka aminoasit de L-carnitin.
 • Ko-enzim Q10: Müthiş bir hücresel antioksidan olan ko-enzim q10’i destek olarak kullabilirsiniz.
 • C vitamini: Sperm hücrelerini serbest radikallere karşı koruyan C vitamini portakal, limon, kivi, yeşil biber ve brokolide var.
 • Çinko: Bu değerli mineral hem sperm hem de testosteron üretimini destekliyor. Özellikle deniz ürünleri çinkodan zengin.
 • Folik asit: Anne adaylarına bolca önerilen ve bir B vitamini olan folik asit baba adayları için de vazgeçilmez. Tam tahıllar, mercimek gibi baklagiller folik asiti bolca içeriyor.

Selenyum: Sperm hücrelerinin oluşpumunu destekleyen bu aminoasit, balık, et ve yumurtada bolca bulunuyor.