Uyarılma Sorunları

Sizinki Hangi Tip Uyarılma Eksikliği

Çoğu zaman cinsel hayatımızda neyi değiştirmek istediğimizi düşündüğümüzde aklımıza cinsel uyarılma gelmiyor. Ancak kadın cinselliğinde muhtemelen en göz ardı edilen bu fonksiyon seksüel hazzın önemli bir belirleyicisi.

Uyarılma Nedir?

Cinsel uyarılmayı zihinsel ve fiziksel olarak cinselliğe hazır hale gelmek olarak açıklayabiliriz. Cinsel dokunuşlara odaklanmak, cinselliğe konsantre olmak, cinsel düşüncelerden, anılar veya erotik içeriklerden etkilenmek, cinsellikten keyif almak, cinsel bölgede oluşan duyumsamalar ve cinsel birleşmeyi kolaylaştıracak derecede kayganlık sağlanması… İşte tüm bunlar cinsel uyarılmanın bir parçası.

Cinsel Uyarılmanın Belirtileri

 • Herhangi bir erotik düşünce, hatıra, film veya kitapla birlikte gelen cinsel duyumsamalar
 • Cinsel dokunuşlarla gelen keyif ve heyecanlanma
 • Cinsel bölgeye dokunulduğunda oluşan haz ve etkileşim
 • Eşinize dokunduğunuzda hissettiğiniz keyif
 • Cinsel bölgede oluşan karıncalanma, titreşim veya zonklama hissi
 • Vajinal kayganlığın oluşması
 • Klitoris ve diğer cinsel yapılarda hafif şişkinlik
 • Kalp ritminde ve nefes alış-verişlerde hızlanma
 • Kan basıncında artış
 • Vücutta genel bir kas gerginliği
 • Meme uçlarında belirginleşme

Zihinsel ve Fiziksel Uyarılma Farkı

Cinsel uyanlmanın iki aşaması var. Bunlardan ilki zihinsel ikincisi ise fiziksel uyarılmadır. Sağlıklı bir kadında cinsel istek, zihinsel uyanlma ve fiziksel uyanlma birbirini takip eder. Zihinsel olarak uyanlmış bir kadın cinsellikte ana odaklanmış ve konsantre olmuştur. Seksüel motivasyonu ve cinsel heyecanı hisseden Bu motivasyon sayesinde cinsel dokunuşlara ve sekse devam etme güdüsü duyar. Fiziksel olarak uyarılmış bir kadın cinsel dokunuşlardan keyif alır ve cinsel bölgedeki temasları duyumsar. Kayganlık sağlanması da önemli bir fiziksel uyanlma belirtisidir. İşte tüm bu belirtileri yaşayabiliyorsanız tam anlamıyla cinsel yönden optimal bir uyanlma yaşadığınızı söyleyebiliriz. Ancak bu noktalardan birinde veya tamamında sorun varsa cinsel uyanlmada sorun başlamış demektir.

İsteksizlik ve Orgazm Sorunu Yaratabilir

Birçok kadın cinsel isteksizlik veya orgazm sorunuyla mücadele ederken aslında altta yatan ciddi bir uyarılma eksikliği yaşıyor. Örneğin zihinsel uyarılmasında sıkıntı olan bir kadında cinsel konsantrasyon ve motivasyon düşer. Bu nedenle cinsel uyarılardan alınan zevk de azalır. Bu durum ilerleyen dönemlerde cinsel isteksizlik yaratabilir. Daha kolay ve hızlı orgazmın yolu da cinsel uyanlmadan geçer. Hatta cinsel uyarılmanın olmadığı bir orgazmdan söz edemeyiz. Cinsel uyarılma eksikliğinde cinsel bölge hisleri azaldığından orgazm gecikebilir veya orgazm oluşmayabilir. Kayganlık sıkıntısı yaşanıyorsa ağnh cinsel birliktelikler de gelişebilir. Bu nedenle uyarılmayı ayrı bir fonksiyon olarak görmemek diğer cinsel fonksiyonların bir devamı şeklinde değerlendirmek sizi daha doğru yönlendirecektir.

Cinsel Uyarılmada Üç Tip Sorunla Karşılaşabilirsiniz

 • Cinsellikte kayganlık sağlamanıza rağmen zihinsel yönden uyarılmadığınızı hissedebilirsiniz.
 • Cinsel istek duymanıza ve zihinsel olarak uyanlmanıza rağmen kayganlık sağlayamayabilirsiniz.
 • Bu iki sorunu aynı anda yaşayabilirsiniz

Tüm cinsel sorunlarda olduğu gibi uyanlma sorunlarında da sıkıntınız ısrarcı şekilde devam ediyorsa yardım almalısınız. Uyanlma sorunlannın altında yatan onlarca neden olabiliyor. Bu sorunlar kimi zaman organik kimi zaman psikolojik. Bazen bir hormon eksikliği kuruluk yaratıyor, bazen de uyanlma için gerekli hazırlık yapılmadığı için konsantrasyon düşüyor. Bu nedenle yaşadığınız uyarılma eksikliğinin tipine ve nedenlerine göre değişen tedaviler uygulanıyor. Cinsel uyarılma hem seks moduna geçmeniz için hem de zevk almanız ve orgazm olabilmeniz için gerekli. Bu nedenle cinsellikten soğumadan yardım almanızda fayda var.