SAĞLIKLI YAŞAYANLAR SEKSTE KAZANIYOR! - Hattat Klinik
SAĞLIKLI YAŞAYANLAR SEKSTE KAZANIYOR!

SAĞLIKLI YAŞAYANLAR SEKSTE KAZANIYOR!

Sigara, aşırı alkol tüketimi, beslenme yanlışları, aktivitesi düşük bir yaşam, ruh hali,  depresyon, yönetilemeyen stres ve uyku sorunları cinsellik için en önemli risk faktörleri.  Bel çevresi, vücut kitle endeksi ve vücut yağ yüzdesindeki yükselme, cinsel hormonları düşürerek cinsel isteksizlik, cinsel uyarılma riskini arttırıyor. Bunların yanında kan şekeri seviyelerindeki dengesizlik, insülin direnci, kalp damar sorunları, yüksek tansiyon, metabolik sendrom, yüksek kolesterol da cinsel performansı olumsuz yönde etkiliyor. Cinsel yaşamda mutluluğunuzu devam ettirmek veya arttırmak istiyorsanız önce var olan sağlık sorunlarınıza, kullandığınız ilaçlara, yaşam tarzınıza odaklanın.  Bunlardan hangisi veya hangileri cinsel isteğinizi, cinsel gücünüzü düşürüyor düşünün.  Sağlık sorunlarınız veya kullandığınız ilaçların yan etkileri bakımından cinsel tıp hekiminize danışın.  Size özel önerileri olabilir.

Hormonları kontrol ettirin. Sonbaharda cinsel isteğinizde, performansınızda, zevkinizde bir düşüş yaşamamanız için sabah 8-11 arasında vereceğiniz küçük bir kan testiyle erkeklik hormonlarınızı kontrol ettirin.  Eğer bir eksiklik varsa günümüzde testosteron depo etkili iğneler, patchler ve haplarla desteklenebiliyor.

Cinsel check up için doğru zaman. Sonbaharda bir cinsel check up ile cinsel performansınızı kontrol ettirin. Bu check up’ta hormonlar, penisteki hisler ve penis damarları özel tetkiklerle incelenebilir.  Testis fonksiyonları, yerleşimi, varikosel gibi problemler kontrol edilebilir.  Penis şekil ve hacim eksiklikleri tespit edilebilir.  Prostat büyümesi/kanseri, idrar yolu enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirlenebilir.

Cinsel fonksiyonları yenileyin.  Günümüzde penis ütüsü gibi girişimsel olmayan yöntemlerle penis damarlarını ve sinirlerini yenilemek, penis cildini, kollajen ve elastini desteklemek mümkün.  Penis kaslarını geliştirerek sertleşmede daha hacimli bir penis sağlayan biofeedback sistemleri, penis bölgesinde ödem ve toksinleri temizleyen yeni metotlar sonbaharda cinsel gücü ateşlemek isteyen erkekler için iyi alternatifler.

Haplar için danışın. Bu dönemde sertleşme hapı kullanmayı düşünüyorsanız önce sertleşme sorununuza neden olan ana problemi hekime danışarak bulun sonra bu hapları hekimin önerdiği tip, doz ve sürede kullanın.  Sertleşmeyi desteklediğini iddia eden bitkisel ürünlerden, penis boyu uzatan hap veya kremlerden ise doktorunuz önermediği sürece uzak durun.

3 Haftadan az seks yapmayın.  Seks sıklığının belli bir düzende devam etmesi önemli.  Zira cinsel hormonlarda “kullan veya kaybet” prensibi geçerli.  Yani belirli bir aralıkta seks yapıldığında vücut daha fazla seks hormonu üretiyor.  Seks sıklığı 3 hafta veya üzerinde olduğunda ise seks hormonları düşüyor.

Çinkodan destek alın. Çinko hem bağışıklığı kuvvetlendirmede hem de testosteron yapımında kullanılan önemli bir mineral.  Çinko seviyelerinizi kandan kontrol ettirebilirsiniz.  Eksiklik varsa çinko desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Kış depresyonuna dikkat! Sonbahar ve kış aylarında azalan güneş ışığı vücudumuzun iç saatini değiştiriyor.  Mevsimsel duygu durum bozukluğu olarak bilinen kış depresyonu oluşabiliyor.  Cinsel istekte azalma, sertleşme kalitesinde beklenmeyen bir düşüş, boşalma süresinde ani değişimler yaşanabiliyor.  İki haftayı geçen depresif durumlarda  vakit kaybetmeden yardım alın.

Metabolizma takibi yapın.  Günlük adım sayınız, harcadığınız kalori miktarı, kaç dakika hareket ettiğiniz, uyku süreniz cinsel performansı ve testosteron seviyelerini birebir etkiliyor.  Günümüzde artık metabolizma dedektifleri ile daha detaylı incelemeler yaptırmak da mümkün.  Haftanın 4 günü, orta şiddette 30 dakika yürüyüş yapan erkeklerde cinsel fonksiyon sorunları, daha az egzersiz yapanlara göre yaklaşık %65 daha az görülüyor.