Prostat ve Cinsel Sağlık Tanı ve Tedavisi

Kırklı yaşlarda her erkekte prostat dokusunda iyi huylu bir büyüme olmaya başlıyor. 60 yaşına gelindiğinde erkeklerin %60’nda prostat büyümesi görülüyor. Bu kanserin aksine selim nitelikte bir büyüme. Bu büyüme erkeklerin üçte birinde tedavi gerektirecek ölçüde idrar yolu tıkanıklığı yaratıyor.

Prostat Büyümesi Belirtileri ve Şikayetleri Nelerdir?

  • Sık sık, kesik kesik idrara çıkma
  • İdrar yaparken zorlanma
  • Gece idrara kalkma
  • Mesanenin tam olarak boşalmaması hissi

İdrar şikayetleri cinsel yaşamı da olumsuz etkiliyor. Bu nedenle Hattat Klinik Prostat ve Cinsel Sağlık Programı’nı oluşturduk. PSA (prostat spesifik antijen) ve muayene sonuçlarıyla, ihtiyaç duyulduğunda yapılan ultrason gibi yöntemlerle prostat büyümesini takip ediyoruz. Gereken durumlarda prostata bağlı şikayetlerin ne kadar şiddetli olduğunun anlaşılmasında ve idrar akımı göstermek için üroflowmetri gibi tetkikler kullanıyoruz. İdrar tahlili, ultrason, endoskopik incelemeler önerebiliyoruz. Böylece ilerleyen dönemde olası bir prostat kanserini erken dönemde teşhis etmemiz de kolaylaşıyor. Bu noktadan itibaren prostat sorununa yönelik bir tedavi uyguluyoruz.

Prostat belirtileri hakkında daha fazla detay almak için: https://hattatklinik.com/prostat-belirtileri/

Prostat Büyümesi Tedavisi

Örneğin prostat büyümesinde tıkanıklığın derecesine göre ilaç tedavileri, cerrahi işlemler veya lazer tedavileri uygulanabiliyor. Hatta çok yüksek enerji kullanılarak prostatı buharlaştıran lazerlerde, hastalar işlemden birkaç saat sonra evlerine gidebiliyor ve günlük yaşamlarına birkaç gün içinde başlayabiliyor. Prostat hastalıkları tedavilerinde en önemli nokta, cinsel fonksiyon sorunlarına yol açmayan tedavilerin tercih edilmesi. Sizinle birlikte tedavi yöntemine karar verilirken, tedavinin cinsel fonksiyona zarar vermemesi hususunu da önemle değerlendiriyoruz. Önemli olan sorununuzu geçiştirmemeniz ve çözümünün olduğunu bilmenizdir.