Orgazm Sorunları

Kadın orgazmı biyolojik, duygusal ve psikolojik faktörlerin yönetiminde. Hormonsal durum, cinsel bölge damarlannın-sinirlerinin fonksiyonu, eşle olan cinsel iletişim, cinsel inanışlar, eski cinsel deneyimler, ilişki kalitesi, stres gibi pek çok faktör orgazmı etkiliyor. Bazı kadınlar cinsellikte rahat orgazm olsa da birçok kadın için orgazm olmak o kadar da kolay değil. Hatta cinsel birleşme esnasında spontan-kendiliğinden orgazm yaşayan kadınların yüzdesi %20-30. Kadınların %80’inde orgazm için farklı teknikler, önsevişme ve cinsel birleşmede değişik uyarılar gerekiyor. Zihinsel olarak iyi bir konsantrasyon, cinsel bölgede yoğun bir uyanlma şart. Uzun ve kaliteli bir ön hazırlık dönemi, cinsel birleşme süresinin yeterliliği de önemli konular. Bu noktada eşin cinsel fonksiyonları da devreye giriyor. Eşinde sertleşme zorluğu veya erken boşalma olan kadınlarda orgazm güçleşiyor. Bu kadar değişik faktörü gözettiğimizde orgazm kadınlar için ulaşılması zor bir hedef olabiliyor. Orgazm olamayan kadınlar orgazm taklidine başlayabiliyor. Taklit de olsa orgazm sayesinde cinselliği olumlu bitirdiklerini düşünüyorlar. Böylece cinsel ilişki sonrası eşteki stresin azaldığını, ilişkilerindeki kalitenin yükseldiğine inanıyorlar. Bazen keyifli olmayan bir cinselliğin bir an önce tamamlanması için de taklit yapılabiliyor. Ancak orgazm taklidi zamanla alışkanlık haline gelebiliyor.

Taklit Alışkanlığa Dönüşüyor

Orgazm taklidi yapan kadınlar bir süre sonra bunu bir alışkanlık haline getirebiliyor. Sonuçta her kadında orgazm getiren uyarıların şekli, süresi ve yoğunluğu farklılık gösteriyor. Partnerleriyle cinsel iletişim kapılannı kapayan ve kendileri için uyancı dokunuşlan açıklamayan kadınlar cinselliği olduğu gibi kabul ediyor. Uyarıcı olmamasına rağmen rutini bozmamak adına cinselliği devam ettiriyor ve orgazm taklidini her seferinde tekrarlıyorlar. Ancak bir noktada orgazm olamamak cinsel isteği düşürmeye ve cinsel soğukluk yaratmaya başlıyor. Eşleri onların orgazm olduğunu düşündüğünden, taklit yapıldığını açıklamak veya gerçekte orgazm getiren davranışları itiraf etmek güç olabiliyor. Orgazm taklidi yapan bir çok kadının cinsel isteksizlik şikayeti ile kliniğe başvurduğunu görüyoruz.

Eğer cinsel hayatınızın başından beri devam eden orgazm olamama şikayetiniz veya sonradan gelişen orgazm güçlüğünüz varsa o zaman mutlaka yardım almalısınız.

Uyarılma Güçlüğü Orgazm Sorunu Yaratabilir

Kadınlarda genelde birden fazla cinsel sorun aynı anda görülebilir. Bu nedenle hangi cinsel sorunun daha önce başladığını fark etmek önemli bir adımdır. Eğer cinsel isteksizlik, cinsel uyanlma zorluğu gibi bir sıkıntı varsa bu durumda orgazm olmanız da güçleşir. Dolayısıyla orgazm sorunu yaşıyorsanız istek, uyarılma, ağrı seviyesi gibi diğer cinsel fonksiyonlannızı da gözden geçirin.