Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Tanı ve Tedavisi

Cinsel isteksizlik en sık görülen kadın cinsel sorunu ve çoğu zaman birden fazla nedene bağlı gelişiyor. Önemli olan “Kadınların isteği daha azdır” deyip sorununuzu geçiştirmemeniz, mutlaka Hattat Klinik uzmanlarına danışmanızdır.

Kadın cinsel isteğini etkileyen onlarca faktör var. Bunların kimisi biyolojik-fizyolojik, kimisi ise psikolojik-duygusal. Birçok kadın tüm bu karışık faktörlerin etkileşimini yaşıyor. Yani kadın cinsel isteği biyoloji kadar duygusal ve psikolojik faktörlerden de yoğun olarak etkilenir diyebiliriz.

Hormon seviyesi, altta yatan hastalıklar, kullanılan ilaçlar kadar duygusal durum, stres, ilişki kalitesi, ailesel sorunlar, endişe durumları, ruh hali kadınlarda cinsel isteği yönetiyor. Çeşitli hastalıklar (örneğin hormonsal sorunlar, jinekolojik enfeksiyonlar, idrar kaçırma, kalp hastalığı, diyabet gibi) hem hormonların salgısını azaltabiliyor, hem de yorgunluk, halsizlik, ağrı yaratarak cinsel isteği düşürebiliyor. Kullanılan ilaçlar da (antidepresanlar gibi) libidoyu azaltabiliyor.

Örneğin geçmiş yaşamında ilişkiden zevk almış, eşiyle iyi bir cinsel iletişim kurmuş, cinsel sorunlarını paylaşmış bir kadın menopoz sürecinde de istekli kalabiliyor. Tam tersine vücudunda tüm hormon dengesi gayet iyi çalışan bir genç kadın isteksizlik yaşayabiliyor.

İşte Hattat Klinik olarak kadın cinselliğinde ekibimizin en önemli farkına hoşgeldiniz: Mutlu bir cinsel yaşama sahip olmanız için sadece biyolojik olarak araştırmakla kalmıyoruz. Hormon, damar, sinir, kas, bağ dokusu ve bağışıklık sisteminizin tam ve doğru çalışmasını cinsel cevabınızın gelişimi için önemle ve öncelikle ele alıyoruz. Ancak ilişki kaliteniz, aile yapısı, sosyo-kültürel ve gelişimsel faktörlerin de en az organik faktörler kadar libido ve diğer cinsel fonksiyonlar üzerinde etkili olduğunun bilincinde olarak ekibimizin hem biyolojik potansiyelinizi hem de psikolojik-duygusal durumunuzu değerlendirmesini sağlıyoruz.

Cinsel mutluluğunuz ve yüksek bir libido seviyesine sahip olmanız için genel sağlık durumunuzu, ilaçlarınızı, beslenme şeklinizi, hareket seviyenizi, vücut enerjinizi, uykunuzu hesaba katıyoruz. Hormonlarınızı, cinsel bölgedeki damar ve sinirleri, kas yapısını, cilt dokusunu, bağışıklık sisteminizi unutmuyoruz. Eşinizle olan ilişki kalitenize, duygusal yakınlığınıza, iletişim yeteneğinize dikkat ediyoruz. Hayatın omuzlarınıza yüklediği stresleri, endişeleri, sorumluluklarınızı gözünüzün önüne getirmenizi istiyoruz.

Trafikte kaç saat geçiriyorsunuz? Cinselliğe ne kadar vakit ayırıyorsunuz? Büyürken aldığınız tüm cinsel mesajları, cinselliği nasıl öğrendiğinizi, arkadaşlarınızdan duyduğunuz şehir efsanelerini, inançlarınızı ve varsa cinsel travmaları hatırlatıyoruz. Eşinizin cinsel sorunlarını, size cinsel yaklaşımını, ön hazırlık kalitenizi de denkleme yerleştiriyoruz. İşte Size özel hazırladığımız, bazı sistemik ve lokal ilaç tedavileri, antioksidanlar ve besin destekleri, özel kas çalışmaları, cinsel rutin değişimleri ve cinsel ödevleri kapsayan cinsel istek reçeteniz ancak böyle bir denklem sonrası tam olarak anlaşılabiliyor.

Son olarak başka cinsel problemler de kadınlarda istek üzerinde son derece etkili. Kadınlarda uyarılma zorluğu, ağrılı ilişki, vajinismus gibi sorunlar da sık görülüyor. Bu sorunların hemen hepsinde cinsellikten alınan tatmin, zevk azaldığından cinsellikten uzaklaşma, cinsel soğukluk ve libido kaybı görülebiliyor. Cinsel isteksizliğinizi ele alırken diğer cinsel fonksiyonlarınızı da gözden geçiriyoruz. Durum böyleyse ve isteğiniz başka bir cinsel soruna bağlı olarak azaldıysa altta yatan cinsel sorunu tedavi etmemiz isteğinizi de yükseltiyor. Örneğin kasılma sorunu olan bir kadın ağrısız cinsellik yaşadığında istek seviyelerinde de ciddi bir iyileşme yaşıyor.