Erken Boşalma

Erken Boşalma İçin Aşk Kaslarınızı Çalıştırıyor ve Kontrolü Öğretiyoruz!

Biofeedback İle “FİT” Cinsel Bölge

Erkek cinsel sağlığında en önemli anatomik yapılardan biri pelvik kas grubudur. Bu kasların az veya çok çalışması hem akut hem de kronik fonksiyon sorunlarına yol açabilir. Özellikle erken boşalma başta olmak üzere prostatta yangısal süreçler ve enfeksiyonlar gibi pek çok sağlık sorunu direkt olarak aşk kasları olarak da bilinen pelvik adaleler ile ilişkilidir.

Biofeedback Nedir?

Boşalmayı kontrol etmenin yolu pelvik adaleleri kas egzersizleri ile çalıştırmaktır. Uzmanlarımıza danışarak öğrenebileceğiniz Kegel egzersizleri düzenli uygulandığında, zamanla pelvik kasları kuvvetlendirir. Ancak çoğu kişi bu egzersizleri ev ödevleri şeklinde uygulamakta zorluk yaşar. Birçoğu yanlış kas gruplarını çalıştırır ve istedikleri sonuçlara bir türlü ulaşamazlar. Bu durum tedavi sürecini aksatabilir veya yavaşlatabilir. Günümüzde artık tam anlamıyla pelvik kas tonusunu ölçmek ve pelvik kasları çalıştırmak mümkün hale geldi. Biofeedback çalışmaları ile klinik ortamda pelvik adaleleri ve ayrıca cinsel bölge dokusundaki kavernöz kası yönetmeyi size öğretiyoruz. Biofeedback, normalde farkına varmadığınız ancak fizyolojik olarak vücudunuzda oluşan işlevleri bir monitör aracılığıyla takip etmenizi sağlayan bir tedavidir. Pelvik biofeedback’te de Siz farkına varmadan az veya çok çalışan aşk kaslarınızı bir monitör ile takip ederek doğru çalıştırmayı öğrenirsiniz. Doğru kasılmak, doğru gevşemek ve ileri aşamalarda istediğiniz zaman ve arzu ettiğiniz şiddette kasılmak ve gevşemek bu çalışmalar sayesinde mümkün hale gelmektedir.

Nasıl Uygulanıyor?

Biofeedback çalışmalar günlük programı etkilemeyecek şekilde düzenlenir. 15 ile 30 dakika arasında, bazen kasların durumuna göre bir saate yakın süren seanslarda pelvik kaslar kuvvetlendirilir. Uygulamalar uzmanımızın direktifleri doğrultusunda gerçekleştirilir. Herhangi bir ön hazırlık, ilaç-aneztezi kullanımı gerekmez. Uygulama sırasında ve sonrasında rahatsızlık veya ağrı oluşmaz.

Hastalara Sağlanan Yararlar

  • Boşalma süresinde kontrol ve uzama
  • Ereksiyon kalitesinde iyileşme
  • Cinsel his ve zevkte artış
  • Prostat sağlığında iyileşme
  • Cinsel ağrılarda azalma
  • İdrar kaçırma şikayetinde belirgin düşüş

Erken boşalma 40 yaşın altındaki erkeklerde en sık görülen cinsel problem! Bu sorun sadece erkeklerin problemi de değil! Erken boşalma partnerleri de en az hastalar kadar etkiler, çiſtleri cinsellikten uzaklaştırır. Erken boşalmayı basitçe her iki partnerin de zevk almasını ve tatmin olmasını engelleyecek kadar kısa sürede boşalmanın meydana gelmesi olarak tanımlayabilmekteyiz. İleri vakalarda cinsel bölgeye herhangi bir uyarı olmadan yalnızca cinsel düşünceler bile dahi boşalmayı tetikleyebilir. Ayrıca boşalmanın süresi kadar, boşalmayı erteleyebilme kabiliyetiniz, cinsel tatmin seviyeniz ve erken boşalmanın Sizde ve partnerinizde yarattığı olumsuz etkiler de erken boşalmanın tanısında önemli kriterlerdir. Bu ayrıntılar, erken boşalmanın ciddiyetini de belirler. En önemli faktör ise boşalmanın çiſtin isteğinden önce olması ve tatmini azaltmasıdır.

Sertleşme Sorunu Erken Boşalmayı Tetikler!

Sertleşme problemi erken boşalmaya neden olabileceği gibi, erken boşalma da sertleşme sorununa yol açabilir. Sertleşme problemi yaşayan erkek, sertliği kaybetmemek ve cinsel ilişki boyunca devam ettirmek adına erken boşalmayı alışkanlık haline getirebilir. Bunun gibi erken boşalma ile sertleşme de kaybolur. Birçok erkek bu durumda ikinci bir sertleşme yaşamaya kendini zorunlu hisseder. Ancak eğer ikinci sertleşme de başarısız olursa bu heyecan, korku, gerilim gibi olumsuz duygulara yol açar. Sertleşme fiziksel bir durum olmakla birlikte psikolojiden de etkilendiğinden erkek giderek daha zor sertleşir. Ayrıca ikinci sertleşmeyi sağlamak yaşla birlikte güçleşebilir. Özellikle 40-50’li yaşlardan sonra birinci ve ikinci bir sertleşme arasında geçen süre uzar. Bazı erkeklerde bu süre yarım saat iken, bazılarında 18-20 saat alabilir. Böylece erken boşalma giderek artan bir problem haline gelir. Sertleşme sorunu da eklenince, erkekler cinsellikten tamamen uzaklaşabilir.

Partnerler Kızıyor!

Erken boşalma erkeklerde stres, özgüven eksikliği ile hayal kırıklığı, utanç, endişe hislerine yol açıyor. Ancak erken boşalma aslında çiftin ortak sorunu. Bir çok kadın ilişkinin başlarında partnerleriyle erken boşalma hakkında konuşmaktan kaçınıyor. Eşlerinin özgüvenini zedelemekten veya duygularını incitmekten korkuyor. Ayrıca çoğu, erken boşalmanın zamanla geçeceğini düşünüyor. Oysa erken boşalma kadınlar için cinsel birleşmeden alınan zevki ve orgazmı azaltıyor. Bir süre sonra cinsel istekte düşüş başlıyor. “Hep kendi zevkini düşünüyor, hiç benim tatminime önem vermiyor” diye düşünceler ve eşe öfke oluşabiliyor. Erkek sorunu görmezden geliyorsa öfke, kırgınlık, hayal kırıklığı hisleri artıyor. Cinsel problemler ilişki çatışmalarına dönüşüyor. İşte, bu nedenle erken boşalmanın tedavi edilmesi hem cinsel yaşam hem de çiftin ilişki kalitesi için gerekli.

Erken Boşalma Yol Haritanız

Erken boşalmanın tanısı Sizin verdiğiniz bilgiler, klinik geçmişiniz ve fizik bulgularınızla konabilir. Erken boşalma sorununuzun altında yatan organik ve psikolojik faktörleri bulmak için ayrıntılı bir sağlık öyküsüne ek olarak, fizik muayene ve bazen de ileri tanı tetiklerinden yararlanılır. Altta yatan organik bir neden bulunduğunda, öncelikle bu sebep ortadan kaldırılır. Bu noktadan sonra genel olarak erken boşalmanın tedavisi özel cinsel bölge kas çalıştırma sistemimizle, cinsel terapi, ayrıca bazı sistemik ve lokal ilaçlarla yapılır. Bu sistemimiz hem kasları kuvvetlendirecek hem de boşalma kontrolünü öğretecektir. Erken boşalmaya eşlik eden sertleşme sorunu da bulunuyorsa, bu şikayete yönelik tedavi de verilir. Unutmayın, her erkek dönemsel olarak erken boşalma yaşayabilir. Ancak bu sorun cinsel ilişki denemelerinin yarısından fazlasında meydana geliyorsa vakit kaybetmeden Hattat Klinik uzmanınıza başvurmalısınız.