Cinsellikten Vazgeçmeyin!

Günümüzde artık pek çok çift orta yaşlardan sonra son derece keyifli ve aktif bir cinsel yaşama sahip olabiliyor. Önemli olan yaşayacağınız fizyolojik değişimleri bilmeniz, karşınıza çıkabilecek engellere hazırlıklı olmanız ve olası cinsel sorunları nasıl çözebileceğinizi bilmeniz.Orta yaşlardan itibaren tüm vücut hücrelerinde olduğu gibi cinsel fonksiyonlarda da bir yavaşlama meydana geliyor. Erkeklerde hormon 30’lu yaşlardan itibaren %1.2 azalıyor ve bu düşüş 40-50li yaşlarda klinik şikayet yaratacak boyuta geliyor. Sonuçta erkeklerde sertleşme sorunu, libido kaybı, boşalma süresinde değişim görülebiliyor.

Diyabet, yüksek tansiyon, kalp sorunları, nörolojik problemler, idrar kaçırma ve pek çok hastalıkta cinsellik olumsuz etkileniyor. Kullanılan ilaçlar, geçirilen ameliyatlar riski yükseltiyor. Bunlara ek olarak yaşanan duygusal sıkıntılar, orta yaş krizleri, ilişki çatışmaları, vücut imajı sorunları, cinsel iletişimsizlik ve stres de cinsel tatmini düşürebiliyor. Tüm bu değişimler ve riskler cinselliğin sonlandığı anlamı taşımıyor. Günümüzde cinsel sorunlar artık başarıyla tedavi edilebiliyor.

Erkeklerde haplar, enjeksiyonlar, biofeedback gibi tedavilerle cinsel fonksiyonlar iyileştirilebiliyor. Ön hazırlık tekniklerinin geliştirilmesi, cinsel rutinin değiştirilmesi, cinsel iletişimin arttırılması, cinselliğe etki eden diğer hususların konuşulması çiftlere yardımcı oluyor. Karşınıza çıkan engellerde pes etmediğinizde, cinsellikten vazgeçmediğinizde ve altın yıllara adapte olmak istediğinizde size önerebileceğimiz pek çok çözüm yolu var. Siz de altın bir çift olabilirsiniz.