CİNSELLİKTE BEDEN DİLİ HERŞEYDİR - Hattat Klinik
CİNSELLİKTE BEDEN DİLİ HERŞEYDİR

CİNSELLİKTE BEDEN DİLİ HERŞEYDİR

İletişimde beden dili önemli bir yere sahip.  Hatta iletişimin neredeyse yarısı vücut dilimizle ifade ettiklerimizden oluşuyor. Ne söylediğimiz kadar nasıl söylediğimiz de önemli. Bu nedenle cinsellikte eşinize verdiğiniz sinyaller, ona dokunma şekliniz, tensel temasınız, vücudunuzla ifade ettikleriniz en az konuşma kadar etkili. 84 çift üzerinde yapılan yeni bir çalışmada sözel olarak konuşulmasa da eşler birbirinin cinsel tatminini fark ettiği gösterildi.  Yani cinsellikte zevk alıyorsanız bu eşinize yansıyor. Cinsellikte gerginlik, stres yaşıyorsanız veya keyif alamıyorsanız bu da eşinize aksediyor.

TEN EN BÜYÜK CİNSEL ORGAN

Hep söylediğimiz bir şey var: En önemli cinsel organ beynimiz!  Beyin cinsel istek ve uyarılmanın ilk başladığı yer. Vücudunuzdaki ve cinsel bölgenizdeki hislerin, duyumların, zevkin oluşması için ilk başta beyinden gelen sinyallerin olumlu, dengeli ve motive edici olması gerekiyor.  Beyniniz sizin için cinsel yönden uyarıcı veya uyarıcı olmayan verileri ayırt edebiliyor. Sizi etkileyen ve cinsel olarak uyarılmanızı sağlayan sesler, görüntüler, kokular veya düşünceler beyninizde cinselliği “ateşleyen” uyarılar olarak sınıflandırılıyor.  Depresyon-endişe-stres veya olumsuz düşünceler ise cinselliği “bastıran” uyarılar olarak not ediliyor. Beyin o anda maruz kaldığınız seksüel verileri inceleyip, bu uyarıların hangisi daha yoğun ise ona göre bir cinsel sinyal hazırlıyor. Bu sınıflandıramaya göre vücudunuza ve cinsel bölgenize olumlu veya olumsuz sinyaller iletiyor.  Buraya kadar her şey tamam. Ama çoğu zaman atlanan bir nokta var: Tenimiz de aslında en büyük cinsel organımız. Tende bulunan ısı-dokunma-titreşim-ağrı-baskı alıcıları sayesinde tüm dokunuşlar, tüm manüel cinsel uyarılar beyne iletiliyor. Sadece cinsel bölgedeki değil, tüm vücuda yayılmış olan erojen noktalardan gelen olumlu veya olumsuz sinyaller beyne aktarılıyor.  Böylece cinsel dokunuşlar ve dokunuşlara eşlik eden gerginlik, öfke, sıkıntı, mutsuzluk hisleri veya tam tersine keyif, erotizm, tatmin hisleri cinsel modunuzu etkiliyor. Aynı durum eşiniz için de geçerli. Eşinize nasıl dokunduğunuz ve beden dilinizle ona verdiğiniz sinyaller cinsel tatmini açısından önemli ipuçları.

ENDİŞEYİ AZALTMANIN YOLU YAVAŞLAMAK

Cinsel sorun yaşıyorsanız gergin ve endişeli hissetmeniz çok normal.  Bu durumda vücudunuzdaki sempatik (adı sempatik olmasına rağmen kendisi hiç de öyle olmayan) sinir sistemi devreye giriyor ve tüm vücudunuzda bir stres cevabı başlıyor.  Kaslarınız gerginleşiyor, nefesiniz hızlanıyor, aklınızdan onlarca endişeli düşünce geçiyor ve seksten zevk almanızı da eşinize zevk vermenizi de güçleştiriyor. Bu noktada en önemli silahınız yavaşlamak.  Tekrarlayıcı, ritmik ve yavaş dokunuşlar önce teninize, sonra beyninize rahatlatıcı ve zevk verici sinyaller yolluyor. Nefes alış-verişlerinizi de yavaşlattığınızda tüm vücudunuzda bir rahatlama cevabı başlıyor.  

OLUMLU HİSLERİ ARTTIRIN

Cinsel hayatından mutsuz pek çok kişi yaşadıkları sıkıntıları eşleriyle paylaşmaktan kaçınıyor.  Performans endişesi, cinselliğe konsantre olamama, isteksizlik, uyarılamama, orgazm olamama, ağrı gibi sorunlarını eşlerine anlatmıyor.  Evet siz söylemediğinizde eşinizin aklınızdan geçenleri bilmesi imkansız. Ancak aslında tüm bu ten-beyin, zihin-vücut bağlantısı sayesinde eşiniz nasıl bir enerji içinde olduğunuzu hissedebiliyor.  Bu yüzden her zaman cinsel hayatın kalitesini sorguluyoruz ve bu noktaya önem veriyoruz. Bazen bir çift haftada 3 kez beraber olurken de mutsuzluk yaşayabiliyor. Dolayısıyla siz de cinsellikte nasıl bir enerji içinde olduğunuzu iyi gözlemleyin.  Unutmayın, siz fark etmeden bu enerjiyi eşinize aktarıyorsunuz.