Cinsel İletişim - Hattat Klinik
Cinsel İletişim

Cinsel İletişim

CİNSELLİKTE GERİ BİLDİRİM ÇOK ÖNEMLİ
Cinsel hayatınızda nelerin yolunda gittiği veya çift olarak nelerin size uygun olmadığını ancak konuşarak anlayabilirsiniz. Cinsel hayatta geri bildirim bu nedenle çok önemli. Düzenli olarak cinsellikte sizi nelerin memnun ettiğini, eşinizin hoşlandığınız davranışlarını, hangi yaklaşımlardan daha çok memnun kaldığınızı eşinize iletebilirsiniz. Geri bildirim yaptığınızda, özellikle eşinizin hangi davranışlarının tatmininizi arttırdığını söylediğinizde eşiniz seksüel davranışlarını bu yönde geliştirmeye daha motive olacaktır.

SANDVİÇ METODU İLE YAPICI ELEŞTİRİCİ
Eşinizle olan cinsel rutininizde sizi memnun etmeyen noktalar varsa sandviç metodundan yararlanabilirsiniz. Bu metodda önce eşinizle veya eşinizle olan seks düzeninizle ilgili memnun olduğunuz noktaları ifade eder, ardından keyif almadığınız yönleri belirtir ve en sonunda bu durumu nasıl daha iyi yönde geliştirebileceğinizi veya olumlu yönde düşündüğünüz bir başka noktayı ifade edersiniz.

BİYOLOJİK FARKLARI BİLMEK GEREK
Bazı durumlarda cinsellikte yaşadığınız iletişim sıkıntılarının biyolojik farklılıklardan kaynaklandığını bilmelisiniz. Örneğin cinsellik sırasında erkek vücudunda yoğun şekilde testosteron salgısı oluşurken, kadın vücudunda bağlılık ve sarılma hormonu olarak bilinen oksitosin artar. Bu durumda seks sonrasında erkeklerde uyumak veya televizyon izlemek gibi bireysel davranışlar oluşurken, kadınlar partnerleriyle sarılmak ve sohbet etmek ihtiyacını duyabilir. Burada söz konusu olan hormonsal bir etkileşimdir. Bunu bilerek eşinizle seks sonrası yaklaşımınızı konuştuğunuzda daha yapıcı olabilirsiniz.

FALCILIK YAPMAYIN
Eşinizin seks sırasında ne düşündüğünü, sizinle ilgili hislerini, keyif alıp almadığını tahmin etmeye çalışmanız doğru değil. Cinsellikte falcılık yapmamak, konuşarak duygu ve düşüncelerinizi paylaşmak önemli. Cinsel iletişimde partnerinizin ne düşündüğünü tahmin etmek yerine iyi bir dinleyici olmanız gerek.

VÜCUT DİLİNE ÖNEM VERİN
İletişimde konuşmak önemli ancak iletişimin büyük kısmı sözel olarak gelişmiyor. Vücut diliniz, ses tonunuz, mimikleriniz sözcüklerden ve konuşmaktan çok daha fazla düşünce ve duyguları karşınızdakine yansıtıyor. Cinsellikte de durum aynı. Seks sonlandığında eşinize zevk aldığınızı söyleyebilirsiniz ancak vücut diliniz, ses tonunuz, yüz mimikleriniz sözlerinizi desteklemiyorsa eşinizin gerçek hislerinizi anlaması kaçınılmazdır. Bu nedenle aslında seks sırasında tüm düşünce ve duygularınız bir şekilde siz farkında olmasanız da partnerinize yansır. Seks hakkında konuşurken, seksi veya partnerinizi eleştirirken hem kelimeleri dikkatli seçmeli hem de tüm vücudunuzla verdiğiniz mesajı desteklediğinizden emin olmalısnız.

SEKS SORUNLARI VARSA…
Cinsel iletişim sağlıklı bir cinsel yaşamın en önemli parçalarından biri. Ancak çoğu çift seks hakkında konuşmaktan kaçınıyor ve ancak bir cinsel sorun varlığında iletişim yoluna gidiyor. Seks konularında iletişim kurmaya alışkın değilseniz, seks sorunlarıyla ilgili konuşurken iletişimin tartışmalara dönüşmesi söz konusu olabiliyor. Cinsel sorunlarınız özellikle bir süredir devam ediyorsa içinizde pek çok duygu birikmiş olabiliyor. Bu durumda gerçeklere sadık kalın. Problemlerinizi abartmadan ifade etmeye çalışın.

FİKİR AYRILIKLARINDA “SEN” DEĞİL “BEN”

Cinsellik ve cinsel fonksiyonlar hassas bir konu. Bu nedenle fikir ayrılıklarında hemen ve aşırı tepki vermekten kaçının. Eşinizle aynı fikirde olmasanız bile onun hislerine duyarlı davranın. Geri alamayacağınız sözleri söylemeyin. “Sen şöyle yapıyorsun” gibi cümleler yerine “Ben böyle hissediyorum” şeklinde cümleler kullanırsanız ne hissettiğinizi aktarmanız kolaylaşacaktır