Andropozda Kaliteli ve Fit Bir Cinsellik İçin

  • Düzenli egzersiz: Hareketsiz yaşayan erkeklerde sertleşme sorunu neredeyse 10 kat artıyor. Tam tersine orta-yüksek şiddetli aktiviteler sertleşme sorunu riskinde %80’e varan oranda düşüş yaratıyor. Bu nedenle haftanın 5-6 günü 30-60 dakika arası aerobik aktivite (yürüyüş, yüzme, jogging gibi) yapmak gerekiyor.
  • Periyodik cinsel ilişki: Periyodik bir cinsel ilişki sıklığı hem testosteronu hem de penise giden kan akışını destekliyor. Hatta haftada 1 seferden az seks yapan erkekler yaşlandıkça 2 kat daha fazla sertleşme sorunu yaşıyor. Yani ne kadar sık sertleşme yaşarsanız ereksiyon fonksiyonunu o kadar iyileşiyor.
  • Omega-3: Özellikle soğuk sularda yaşayan yağlı balıklar Omega-3’ten zengin. Günde 500-1000 mg omega-3 sertleşme kalitesini yükseltiyor.
  • Folik asit: Özellikle yeşil yapraklı bitkiler, avokado ve fındık-badem-cevizde bol bulunan folik asit peniste kan akışını arttıran nitrik oksit adlı maddeyi yükseltiyor.
  • Testosteron: Sertleşme kalitesini azaltan en önemli faktörlerden biri testosteron düşüklüğü. Testosteron hem cinsel isteği arttırıyor hem de penise giden kan akışını arttırıyor.
  • Çinko testosteron yapımında kullanılan önemli bir mineral. Çinko seviyelerinizi kandan kontrol ettirebilirsiniz. Eksiklik varsa çinko desteklerinden yararlanabilirsiniz.
  • Sertleşme ilaçları: Sertleşme ilaçları sadece sertleşme sorununu ortadan kaldırmıyor. Penise giden kan akışını destekledikleri için buradaki damar sağlığını da iyileştiriyor. Bu ilaçlar ilişki öncesi kullanılıyor. Yeni protokollerde de düşük doz ve hergün kullanım şeklinde sertleşme ilaçlarını verebiliyoruz.
  • Pelvik kasların eğitimi: Peniste iyi bir sertleşme olması için sadece penise giden kan akışının iyi olması yetmiyor. Penis damarlarında bulunan gizli bir klips sistemi var. Bu klipsler penisteki kanın vücuda geri kaçmasını önlüyor. İşte pelvik kasların yani “aşk kaslarının” bazı ev ödevleri ve biofeedback gibi özel tedavilerle geliştirilmesi bu klips sistemini güçlendiriyor. Böylece penis sertleşme halinde daha dik, hacimli ve fit gözüküyor. Sertleşme sorunu riski de yarı yarıya azalıyor.
  • Penis ütüsü: Penis ütüsü olarak bilinen yeni tedavide penise uygulanan şok dalgalar yeni damar gelişimini teşvik ediyor. Peniste sigara, diyabet, yüksek tansiyon, damar sertliği gibi nedenlerle oluşan damar hasarını azaltıyor. Hem sertleşme sorunu yaşayan hem de henüz sertleşme sorunu yaşamasa da damarsal riskleri olan erkeklere öneriliyor.