Vajinismus, cinsel ilişkiye izin vermeyecek biçimde vajen ön kısmının istemsiz kasılmasıdır. Vajina girişini çevreleyen kas vajina açıklığını kontrol eder. Bu kasın istemsiz olarak kasılması cinsel ilişki sırasında penisin vajinaya girişini tamamen engelleyebilir.

Siz de, ilk ilişkide canınızın acıyacağı ve bir kanama olacağı korkusuyla gerdeğe girince, bu kaygı ve korku nedeniyle kendisini kasmış ve ilişkiye izin vermemiş olabilirsiniz. Burada en önemli husus cinsel bilginizin olmamasıdır. Öncelikle bilgi eksikliğini tamamlamak, sonra diğer faktörleri incelemek gerekir.

Tedavide amacımız ilişkiye ya hiç giremeyen ya da bir şekilde girse dahi acı duyan, tatmin olmayan kadın hastalarımız için tüm safhaları keyifli hale getirmektir. Çünkü ilişki bir kerelik gerçekleşse dahi Siz haz almaz, ancak eşinizden çekindiğiniz için ilişkiyi bu şekilde sürdürmeye razı oluyorsanız cinsel problemler de devam edecek ve çoğalacaktır. Size önerimiz Hattat Klinik ekibine bir an önce başvurmanız ve ekibimizin Size uygun tedavi protokolü ile bu sorunu çözümlemenizdir.

Cinsel terapinin vajinusmus tedavisinde ayrı bir önemi vardır. Cinsel ilişkiye pozitif bir yaklaşım sağlanması, bilgi eksikliğinde yardımcı olunması sağlanırken, diğer taraftan davranışsal tedavi ile uyarılmanın öğretilmesi mümkün olur. Her ödevle keyif alan ve ilişkiye hazırlanan hastalar kendi vücuduna dokunmak veya aynada kendine bakmak dahi istemezken, vücudunu tanımaya başlar, uyarılardan keyif almayı öğrenir ve böylece ilişkiye girme imkanı bulur. Ancak ikna edilmeden, bilme ve keyif alma gerçekleşmeden oluşan bir ilişki uzun vadede yine aynı sorunları büyüyerek ortaya getirir. Hattat Klinik ekibimizdeki uzmanlarımız, terapi süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 3 hafta ile 1 ay arasında, 4-6 görüşmede bu sorunun tedavi edilebileceğini belirtiyor. Tedavinin süresi kadının terapiden yararlanma miktarına, yetişme kültürüne, tedavi olmayı istemesine göre değişebiliyor. Hastalarımızın ödevlerini ve hazırlıklarını iyi tamamladıkları durumlarda 1 hafta gibi kısa bir sürede bile önemli yol kat edebiliyoruz. Önemli olan bu problemin çözümü için başvuruda bulunmanız ve bize güvenmeniz.

Cinsellik azaldı diye evliliği bitirmek doğru olmaz. Cinsel ilginin değişiklik gösterebileceği, aynı insanda bile farklı zamanlarda değişik düzeylerde olabileceği unutulmamalı. İlginin zaman zaman düşmesi, zaman zaman artması şaşırtıcı bir şey değil. Önemli olan cinsel ilginin neden azaldığını ortaya çıkarmak. Her evlilikte belli sürelerde sevişme sıklıkları azalabilir. Ancak burada önemli olan bu sürenin ne kadar uzun sürdüğü. Evliliğinizde iki aydan uzun bir süre cinsel ilişki olmadan geçiyorsa, mutlaka Hattat Klinik ekibimize başvurmanız gerekir.

Hattat Klinik ekibi olarak özellikle üzerinde durduğumuz noktalar, eşinizin kadın cinselliği konusunda bilgi düzeyi, cinselliğin Sizin için sadece evliliği sürdürmek adına devam eden bir eylem haline gelip gelmediği. Bu durumda Sizin ve eşinizin organik bir sorunu olup olmadığına, kişisel ya da cinsel bir uyum sorunu olup olmadığına bakılarak ona göre destek veriyoruz.

Unutulmaması gereken bir faktör de iyi ve yakın bir cinsel hayatın bir seçim olduğu ve evliliğin aşamaları süresince bu yakınlığın devamı için çaba gösterilmesi, zaman ayrılması, cinselliğin iki taraf için de zevk haline dönüştürecek keşifler yapılması gerektiği. Önemli olan evlilikte çiftlerin ortaya çıkan problemi eşlerden birinden kaynaklanan bir sorun gibi görmemesi, çiftin ortak sorunu olarak görmesi. Mutlu çiftler 'benim sorunum', 'senin sorunun' değil 'bizim sorunumuz' diyebilen, ileride çıkabilecek sorunları çözebileceğine inanan çiftler.

Kadında cinsel sorunlar uzun yıllar boyunca sadece psikolojik olarak değerlendirildi. Oysa kadınlarda erkeklerdeki gibi bu problemlerin kaynağında organik bir sorun görülebilir. Anatomik, damarsal, hormonal, sinir sistemi kaynaklı sorunlar organik nedenleri oluşturur. Altta yatan şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği, kalp damar hastalığı, idrar yolu enfeksiyonları, jinekolojik rahatsızlıklar gibi sağlık sorunları cinsel sorunlar için risk faktörleridir. Sağlıksız beslenme, kilo fazlalığı, hareketsiz bir yaşam, sigara-alkol, stres gibi yaşam tarzı faktörleri de cinsel sorunların oluşmasında etkilidir. Daha da önemlisi kadın cinsel sorunlarında organik, psikolojik ve çevresel faktörlerin bir arada görülmesidir. Örneğin kadınların cinsellik hakkında konuşmasının tabu olduğu bir ortamda yetişen bir kadın bu durumda cinselliğe karşı korku, utanç gibi hisler geliştirip cinsel isteksizlik duyabilir. Bu durumda da cinsel cevabın gelişmesi için gereken damarsal, hormonal, sinirsel faktörler azalıp bir uyarılma veya orgazm sorunu gelişebilir.Bu nedenle Hattat Klinik olarak, bize başvuran kadın hastalarımızda cinsel fonksiyonlarının erkeklere göre daha karmaşık ve duygusal bir yapıda olduğunu bilerek yaklaşım gösteriyoruz. Sadece duygusal, zihinsel faktörleri değil, organik faktörleri de inceleyerek bir yol haritası çıkarıyoruz.

Prostat her erkekte özellikle 40-60 yaş arası büyüyen bir cinsel fonksiyon bezidir. Her erkekte bu beze ihtiyaç vardır. Vücuttaki normal hormonal değişikliklere bağlı olarak büyümesi ile birlikte idrar yoluna yapılan baskı ile idrar yapamamaya yol açar ve klinik bulgu verir. Bir kısım hastada cerrahi müdahele gerektirir. Tedavisi hastanın şikayetlerine göre uygulanır. Prostat büyümesi ya da tıbbi terimi ile Benign Prostat Hiperplazisi (BPH), yani prostat'ın kanser olmayan büyümesi olarak isimlendirilen bu durum aslında hemen tüm erkeklerde meydana gelirse de erkeklerin ancak 1/3'ünde tedavi gerektirecek ölçüde tıkanıklığa yol açar. Fizyolojik olarak büyümeyi önlemek mümkün değil. Bu büyümeyi durduracak ilaçlarla ilgili araştırmalar devam etmektedir.

Prostatik obstrüksiyon yapmış hastalarda yani idrar yolundaki baskıyı hafifletmek için şikayetleri önlemek adına Hattat Klinik uzmanınız hastanın muayenesi, laboratuar tetkikleri ve sonografik inceleme sonucunda mesanenin boşalma durumunu ve mesanede kalan idrar miktarını görerek cerrahiye karar verir. Büyümenin en hızlı olduğu yaşlar 40-60 yaş dönemidir. Bu dönemde boyut olarak en fazla büyüme gerçekleşir. Prostat kanseri de çoğunlukla 40lı yaşlardan sonra görülmeye başlar ve belirti verir. Bu bakımdan 40 yaşından itibaren mutlaka yılda 1 kez klinik muayene, laboratuar tetkiki ve sonografiden oluşan prostat check-up yaptırılmalıdır. Kandaki PSA (Prostate Spesific Antigen) düzeyi, mutlaka her hasta veya hasta adayında bakılması gereken önemli bir parametredir. PSA, prostattaki büyümenin selim veya habis olduğunu ayırmada çok önemli bir ölçek olarak kabul edilmektedir. Hastalar bazen kaçınsa da , hekim muayenesi (dijital rektal muayene) mutlaka gerekmektedir.Çünkü prostat kanserinde laboratuar tetkikleri normal çıkmasına rağmen hekim muayenesinde kanser olgusu tespit edilen vakaların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

Penis etrafındaki sivilcelerin çok önemli nedenlerinden biri condiloma denilen cinsellikle geçen siğil tarzı virütik oluşumlardır. Diğer bir sebep human papilloma denilen yine cinsellikle geçen önemli bir rahatsızlık olabilir. Başka bir sebepte cinsellikle ilgisi olmayan siğil tarzı oluşumlar olabilir. Cinsellikle ilgili lezyonları olan kişilerin partnerlerine ilişki sırasında bulaştırmaları kolaydır. Bu nedenle mutlaka Hattat Klinik ekibimize başvurmanız ve doğru sebepin tespit edilmesi üzerine buna uygun tedavinizin uygulanması gereklidir.

Meniyle kan gelmesi, Sizin gibi hemen hemen bütün erkekleri ve partnerlerini paniğe sürükleyen bir durumdur. Mutlaka Kliniğimize başvurarak tedavi olmanızı öneriyoruz. Meniyle kan gelmesine neden olan çeşitli etkenler vardır. En sık rastlanan nedense enfeksiyonlardır. Bu rahatsızlığa yeni geçirilmiş bir enfeksiyon neden olabileceği gibi, kronik idrar yolu enfeksiyonlarının (özellikle prostatitler) zaman zaman tekrarladığı dönemlerde de rastlanabilir. Ayrıca prostatın büyümesi, bazen prostat ve çevresinde hafif kanamalara yol açabilir. Sperm kanalları veya yolu üzerindeki enfeksiyon ya da başka nedenlere bağlı tıkanmalar da zorlanma sırasında kanamalara yol açabilir. Bazen de aşırı zorlamalı cinsel ilişkiler sonrası kanamalar sperm sıvısına karışabilir.

Tannızı koymak için Hattat Klinik uzmanınız öncelikle herhangi bir zamanda geçirmiş olabileceğiniz cinsel yolla bulaşan bir hastalık olup olmadığını, yakın zamanda zorlamalı bir cinsel ilişkide bulunup bulunmadığınızı sorar. Fizik muayene ile ürolojik değerlendirmesinden sonra, laboratuvarda meni kültürü ve ultrason yapılır , gerekirse idrar kanalına direkt bakmamızı sağlayan üretrosistoskopi denilen yöntem genel anestezi altında uygulanır. Genellikle enfeksiyon tanısı konur ve uygun antibiyotik tedavisi ile durum düzelir. Eğer tanı olası bir kist veya prostat büyümesine aitse -ki o zaman idrarda da kan görülür- o zaman endoskopik girişimle tedavi uygulanır.

Penis boyunuz cinsel ilişkiye girmenize imkan sağlamıyor veya penisiniz tıbbi açıdan yetersiz boyutta bulunuyorsa penis büyütme ameliyatlarından yararlanabilirsiniz. Penil ogmentasyon da denilen bu cerrahi işlemler penisin boyutlarını arttırarak size daha fazla cinsel güven ve zevk vermeyi amaçlar. Bu operasyonlarla hem penisinizin boyunu uzatmanız, hem de penisiniz kalınlaştırmanız mümkündür. Ancak ne kadar bir uzama ve/veya kalınlaştırma olabileceği ancak muayene ve değerlendirme sonucu tespit edilebilir.

Penis büyütme ameliyatları ile ilgili en önemli nokta gerçekçi hedefler belirlemenizdir. Ameliyat öncesinde doktorunuzla beklentilerinizi ayrıntılı bir şekilde konuşmanız ve ameliyat sonrası elde edilecek sonuçları tartışmanız bu sonuçlarla memnun olmanız açısından büyük önem taşır. Bu nedenle eğer penis büyütme ameliyatını düşünüyorsanız, bu işlem için iyi bir aday olup olmadığınızı ve bu ameliyattan ne kadar fayda sağlayabileceğinizi mutlaka Hattat Klinik ekibi ile görüşmeli, ve bu değerlendirme sonucu karar vermelisiniz.

Ameliyatla bu belirttiğiniz durumun düzelmesi mümkün. Peyronie hastalığında peniste sertleşmeyi sağlayan süngerimsi dokuları çevreleyen kılıfta kolajen birikir ve peniste plak tarzında sert alanlar meydana gelir. Özellikle 40 yaş sonrasında sıklaşan Peyronie hastalığının oluşumunda genetik faktörler kadar zorlayıcı bir cinsel ilişki sonrası küçük damarlarda kanama odaklarının oluşması ve bu kanamaların iyileşmemesi de rol oynar. E vitamini yetersizliği, şeker hastalığı gibi faktörlerin de hazırlayıcıdır. Hastalığın yaklaşık 12 ayı bulan ilk döneminde genellikle peniste sertleşmeyle oluşan şiddetli ağrılar ve eğrilik görülür. Bu dönemde uygulanan ilaç tedavileri ile %30-40 oranında başarı sağlanıyor. Hastaların az bir kısmında belirtiler kendiliğinden düzelse de bu dönem sonrasında çoğu hastada şikayetler ilerler. Bu durumda eğriliği düzeltmek için cerrahi tekniklere başvurmak gerekir. Eğer kişinin sertleşme problemi yoksa eğikliği düzeltme ameliyatları uygulanırken, herhangi bir sertleşme probleminin varlığında protez ameliyatlarına başvurulur.

Burada önemli olan nokta, eğriliğiniz nedeniyle mi yoksa sertleşme sorununuz var da o yüzden mi ilişkide bulunamadığınız.... Durumunuz Hattat Klinik ekibinin muayene ve değerlendirmesi sonrasında kesinleştirilir ,ve hem eğriliğinizin düzelmesi hem de sertleşme sorununuzun ortadan kalkması için gerekli tedavi uygulanır.

İdrar kaçırma en önemli sağlık sorunlarından biri ve Sizin gibi pek çok kadın utanma sebebiyle tedavi olamıyor. En çok rastlanılan tipi Sizde olduğu gibi öksürme ve egzersiz gibi çeşitli hareketler sırasında idrar kaçırılması. Bu durumun en sık nedeni pelvik taban kaslarının zayıflaması. Pelvik kaslarda zayıflık olduğunda, egzersiz ve öksürme gibi karın iç basıncını artıracak durumlarda, bu kaslar üretrayı kapalı tutamıyor ve üretranın açılmasına ve idrar kaçırmasına neden oluyor. Bir diğer nedenini ise mesane boşalmasını kontrol eden kasların yetersizliği oluşturuyor. Çok sayıda müdahaleli doğum, iri bebek doğurma, obezite, ailesel yatkınlık ve menopoz, idrar kaçırma sorununda risk faktörlerini oluşturuyor. Hattat Klinik ekibi olarak yaklaşımımızda idrar kaçırmanın hangi tip olduğunu öncelikle belirliyoruz. Çünkü her tip idrar kaçırmada her tedavi yaklaşımı etkili olmayabiliyor. Klinik, radyolojik ve ürodinamik tetkiklerinizin sonucuna göre egzersiz, ilaç tedavisi, cerrahi müdahale alternatiflerinden Sizin için uygun olanı öneriyoruz.

Özellikle geçirilen kalp hastalıklarından ve tedavi amaçlı girişimlerden sonra cinsel aktiviteye yeniden başlamadaki tereddütler ve sertleşme sorununa bağlı sorunları görüyoruz. Kalp hastalığının hastanın psikolojisini etkileyerek cinsel isteğini azaltması, isteğin normal olmasına rağmen korku nedeniyle cinsel ilişkiden kaçınma, depresyon, cinsel aktivitedeki yaşa bağlı değişiklikler, ilaçlara bağlı disfonksiyon bu sorunlara sebep oluyor. Hastaların yalnızca çok az bir kısmında seksüel aktiviteyi kısıtlayan özel bir kardiyak neden bulunuyor. Kardiyoloji uzmanının tavsiyelerine uyduğunuz halde bu endişeleriniz ve sorunlarınız devam ediyorsa Hattat Klinik ekibimize başvurmanızda fayda var. Ekibimiz sertleşme probleminiz açısından organik durumunuzun incelenmesi yanı sıra korku ve tereddütleriniz açısından psikolojik değerlendirmeniz ile Sizi aktif cinsel yaşamınıza kavuşturacaktır.

Şikayetleriniz Sizde priapism meydana geldiğini gösteriyor, yani uzamış ağrılı ereksiyon. En sık sebepler arasında penisi sertleştirmek için enjeksiyon yolu ile kullanılan ilaçlar yer alır. Tam sertliğin 6 saati bulması ve aşması halinde, şiddetli ağrı ve doku oksijenasyonu (beslenmesi) kaybolduğu için sertleşmeyi sağlayan dokularda geriye dönüşümsüz bozulmalar meydana gelir. Özellikle penise yapılan enjeksiyonlar sonrası doktorlar hastaları olası böyle bir duruma karşı uyarır ve en geç 6 saat içinde doktora başvurmaları gerektiği söylenir. Ancak bazen hastalar başvuruyu geciktirirler. Cinsel ilişki veya mastürbasyonla boşalma da, bu durumun düzelmesini sağlayamaz. Böyle bir durumun acil tedavisi gerekir.

Bunun dışında uzun süren cinsel birleşmeler, düşme- travma sonucu damar yaralanmaları da uzamış ağrılı sertleşmeye sebep olabilir. Orak hücreli kansızlık ya da lösemi gibi hastalıklar da sebep olabilir. Özellikle uzun süreli priapism kalıcı sertleşme problemi yapabileceğinden tedaviyi gerektiren bir durumdur.

Ağızdan alınabilecek ilaçların çok etkili olmaması nedeniyle genellikle iğne ile bir miktar kan boşaltıldıktan sonra adele kasıcı ilaçlar enjekte edilir. Bu müdahalelerle düzelme olmuyorsa en son aşamada ameliyat yapmak gerekebilir. En kısa zamanda Hattat Kliniğe başvurmalısınız.

Ereksiyon halindeki penisin aşırı zorlanması sonucu kavernöz cisimlerin kılıflarında yırtılma meydana gelmesine penis kırılması denir. Sizde de bu durum meydana gelmiş kanısındayız. Tedavisi cerrahidir. Yırtılan kılıfların mutlaka cerrahi olarak onarılması gerekmektedir. En kısa zamanda Hattat Kliniğe başvurmalısınız.

Özellikle zorlamalı cinsel ilişki, anal ilişkiler, değişik cinsel pozisyonların denenmesi, mastürbasyonda kontrolsüz manipülasyonlar sırasında penisin ereksiyon halindeyken bükülerek bu kılıfın yırtılmasıyla oluşur. Ereksiyonu sağlayan kavernöz dokuların içini doldurmuş olan kan, kılıfın yırtılmasıyla cilt altına doğru hızla yayılarak penisin morarmasına ve deformiteye(şekil bozukluğuna) yol açar. Tam da bu yırtılma esnasında, bir ses hissedilir. Cilt altına doğru olan bu kanama bazen tüm penisi, skrotumu(torbayı) ve genital bölge civarına yayılır. Penis patlıcanvari bir renge bürünür ve ödem nedeniyle de şişer. Penis kırılması penis sertleşmiş durumdayken olur. Tedavisi cerrahidir. Yırtılan kılıfların mutlaka cerrahi olarak onarılması gerekmektedir. Sonrasında da antibiotik ve anti- enflamatuar ilaçlar uygulanmasıdır.

Penis kırığı tedavi edilmezse peniste şekil bozukluğu, ağrılı sertleşme, cinsel ilişkide zorluk, sertleşme problemi, idrar yolunda bölgesel genişleme, kanama bölgesinde Peyroni hastalığı adı verilen sert şişlikler oluşabilir.

Penis kırılmalarından korunmak için cinsel ilişki sırasında ani ve ters hareketlerden kaçınılması, penis sertleşme halindeyken kıvrılmaması gerekir.

Testis tümörü tedavisinde birinci ve vazgeçilmez aşama tümörlü testisin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Tümör tanısı konulan hastaya vakit geçirilmeden radikal cerrahi yapılmalıdır. Sonrasında da tümörün tipine ve klinik evreye göre hastaların bazılarına kemoterapi veya radyoterapi verilir. Testis tümörü tedaviye son derece güzel cevap verir. Çoğu erkek bir testisinin alınması ile kısır kalacaklarını veya cinsel aktivitelerinin yok olacağını sanır. Ancak diğer testis cinsel fonksiyonların devamı için yeterlidir.

Varikosel testislerdeki kanı boşaltan venlerin (toplardamar) genişleyip varisleşmesidir. Sertleşmenin oluşmasında hiçbir etkisi yoktur. Gerek sertleşme sorunu gerekse varikoseliniz için Hattat Klinik ekibi olarak değerlendirmenizi yapmak üzere Sizi bekliyoruz.

Varikosel çoğu zaman hiçbir belirti vermez. Ancak bazen aşağıdaki belirtiler görülebilir:

  • Testislerde ağrı
  • Testislerde küçülme
  • Testislerde dolgunluk hissi
  • İnfertilite (kısırlık)
  • Gözle görülebilen genişlemiş damarlar
  • Ele gelen genişlemiş damarlar
Hattat Klinik'te varikosel için muayenenizin yanı sıra damarsal araştırmanız için ultrasonografi / Doppler tetkikleri uygulanabilir. Bütün varikoselli hastalara 4 günlük cinsel perhizden sonra sperm tahlili (spermiogram) yapılıp sperm sayısı, hareketliliği ve şekilleri araştırılmalıdır. Böyle bir durum cerrahi müdahale ile düzeltilir.

Öncelikle sanal seksin gerçek cinsel ilişkiden son derece farklı bir kavram olduğunu bilmelisiniz. Karşılıklı uyum, aynı ortamı paylaşma ve tensel beraberlik gibi cinsel ilişkinin belirleyici özelliklerinin sadece gerçek cinsel ilişkiyle mümkün olduğunu belirtelim. Sanal seksin bu niteliklere sahip olmadığını da hatırlatalım. İçe dönük, kendini ortaya koyma ve gerçekleştirmede zorluklar yaşayan, sosyal fobileri olan ve eleştiriye karşı hassas olan kişiler internet ortamının sağladığı görünmezlik duvarları sayesinde kendilerini daha rahat ifade edebiliyorlar. Tespitlerimize göre, internetteki porno sitelerine daha çok gençler ile ilişkilerinde mutsuz olan ve yenilik arayan bireyler giriyor. Evliliklerinde veya süre giden ilişkilerinde mutsuz olan, yenilik arayan, ilişkilerinin eski heyecanını ve cinsel cazibesini yitirdiğini düşünenler de porno sitelere rağbet ediyor. Bu cinsel ilgi eşinizin günlük işlerini yapmasını engelliyor veya Size, çevresine, işine olan ilgisini azaltıyorsa o zaman bu konunun uzmanı bir profesyonelle görüşmesi gerekiyor. Eşinizle beraber Hattat Klinik ekibine başvurabilirsiniz.