Sertleşme sorunu basit olarak doktorların cinsel performans için yeterli olan sertleşme seviyesini sağlayamama ve/veya bu sertliği koruyamama durumu için kullandıkları klinik bir terimdir. Üç ayı aşkın bir süre bir erkeğin cinsellikle ilgili arzu duyup ilişkiye girmek için yeterince sertleşme elde edememesi durumuna sertleşme sorunu adı verilir. Yani hayatınızın belirli bir döneminde tek bir kez başarısız olmuşsanız hemen doktora koşmanız gerekmez. Ancak bu durumunuz altı ay devam ederse Hattat Klinik uzmanlarına başvurmalısınız.

Bazı erkekler sertleşme fonksiyonunun yaşlandıkça doğal olarak azaldığına inanmaktadırlar. Ancak yaş kendi başına sertleşme sorunlarına neden olmaz. Neden yaşın yanı sıra diğer sağlık koşulları, ilaçlar ve yaşam biçimi gibi normal kan akışını değiştiren konulardır. Bu sağlık durumlarından bazıları erkekler yaşlandıkça daha sık olarak ortaya çıkmaya başlar. Aşağıdaki durumları yaşıyorsanız sertleşme fonksiyonunda bir değişim meydana geldiğini anlayabiliriz:

 • Cinsel birleşme için gerekli şekilde sertleşme sağlayamama
 • Sertlik halinin devam ettirilmesinde zorluk
 • Cinsel birleşme için yeterli olan ancak eskiye göre daha zayıf olan sertleşme
 • Sertleşebileceğinize ve sertliğinizi koruyabileceğinize olan güveninizin azalması

Doğru tedavi için doğru teşhis gerekir. Hattat Klinik ekibi, multidipliner yaklaşımı ile sertleşme probleminizin psikolojik ve organik doğru sebeplerini ortaya çıkarır ve bu sebepler doğrultusunda tedavi planınızı düzenler.

Sertleşme Sorunları Düşündüğünüzden Daha Yaygındır. Dünya genelinde 152 milyon erkek tekrarlayan sertleşme sorunları yaşamaktadır ve bu rakamın 2025 yılında 222 milyonu bulması beklenmektedir. Sebep olarak da beslenme ve yaşam tarzındaki değişikliklerden strese kadar birçok faktörün etkili olduğu düşünülmektedir.

40 yaşın üzerindeki erkeklerin yarısından fazlasında bu sorunun olduğu tahmin edilmektedir. Ne yazık ki, bu hastaların sadece %2'lik kısmında sorunlar doğru teşhis edilerek tedavi doğru yapılmaktadır. %98'inde ise maalesef ya doğru teşhis ya da doğru tedavi eksikliği doğmaktadır.Türkiye'deki çalışmalarımızda tespit ettiğimize göre 40 yaş üzerindeki erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluğu oranı yüzde 70'e kadar çıkmaktadır,hafif, orta, ağır olarak...

Siz de cinsel performansınız ile ilgili bir düşüş hissediyorsanız, bu sorunun özgüveninizi azaltmasına , hem ev hem de iş hayatınızı olumsuz etkilemesine ve yaşam kalitenizi düşürmesine izin vermeyin, Hattat Klinik ekibi olarak multidisipliner yaklaşımımız ile sorununuzun en kısa zamanda çözümlenmesi için bize başvurun.

Sertleşme problemini hazırlayan çeşitli tıbbi koşullar bulunmaktadır. Sertleşme Sorunu olan vakaların çoğunluğunun (%75) psikolojik değil fiziksel kökenli olduğu artık bilinmektedir. Psikolojik kaynaklı ereksiyon bozukluğu, başarı kaygısı ve iç çatışmalara bağlı iken fiziksel nedenler arasında anatomik, sinirsel kaynaklı, hormonal, ilaç bağlantılı ve damar sistemi kaynaklı komplikasyonlar yer almaktadır. Damar sorunları, ereksiyon bozukluğunun en sık rastlanan nedenidir.

Unutmayın, sertleşme sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, bizimle konuşmak bu sorunun tedavisinde atacağınız en temel adımdır.

Sertleşme Sorunu, yaşın ilerlemesinin yanı sıra koroner arter hastalığı, yüksek kolesterol düzeyi, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi bir dizi hastalığa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Aşağıda bu sebepleri açıklamaları ile bulacaksınız.

Şeker Hastalığı

Diyabet sertleşme sorunu için yaygın bir risk faktörü olarak değerlendirilir ve diyabet hastası olan bir çok erkekte sertleşme bozukluğu görülmektedir. Diyabetli erkeklerde sertleşme sorunu normal erkeklere göre daha erken dönemlerde ortaya çıkmaktadır. Ek olarak, diyabetli erkeklerde sertleşme sorunu görülme olasılığı normal erkeklere göre üç kat daha fazladır.

Bu hastaların bazılarında şeker hastalığının ilerlemesiyle ortaya çıkan sertleşme sorunu, bazı hastalarda ise şeker hastalığının ilk belirtisi olabilir. Şeker hastalığı durumunda, arterlerde ve penise kan taşıyan daha küçük kan damarlarında meydana gelen değişmeler ve ereksiyon işlevinde yer alan sinirlerin hasar görmesi erkeklerin %50 ila 70'ini ereksiyon bozukluğuna yatkın hale getirmektedir. Şeker hastalığı hem sinir hem de damar hasarı yaratarak sertleşme fonksiyonlarını bozmaktadır. Bu nedenle şeker hastalığınız var ise, kan şeker seviyenizi kontrol altında tutmanız kalp-damar ve beyin sistemi kadar cinsel fonksiyonlarına da yardımcı olacaktır.

Yüksek Kan Basıncı

Yüksek kan basıncı kan damarlarınızın sertleşmesine ve daralmasına neden olabilir. Bu da kanın penise akışını kısıtlar ve sertleşme sorununa neden olur. Ek olarak, yüksek kan basıncını tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar sertleşme sorununa neden olabilmektedir.

Damarsal Sorunlar

Sertleşme fonksiyonunun gerçekleşmesinde en önemli rol damar yapısındadır. Bu nedenle damar sorunları sertleşme problemine yol açan ana faktördür. Damar yapısında arterioskleroz denilen ve damar sertliği olarak da bilinen problem penise giden kan akımının azalmasının en büyük nedenidir. Sigara içmek, yüksek kolesterol seviyeleri ve şeker hastalığı arterioskleroza yol açarak sertleşme sorunun oluşmasına katkıda bulunur. Bunun dışında penise giden damarlara olan bir travma da daha az olmakla birlikte sertleşme sorununa yol açabilir.

Kalp Hastalığı ve Yüksek Kolesterol

Yüksek kan basıncı gibi, kalp hastalığı ve yüksek kolesterol de kanın penisinize akışını etkileyerek sertleşme sorununa neden olabilir. Sertleşme sorunu bulunan erkeklerde eşlik eden hastalık bulunma olasılığı daha yüksektir.

Anatomik sorunlar

Sertleşme bozukluğuna neden olan anatomik sorunlar arasında erkeğin doğuştan yetersiz veya biçimsiz cinsel organlı olması veya fiziksel travma-kaza nedeniyle cinsel organın hasar görmesi yer alır.

Sinirsel Sorunlar

Sinirsel kökenli nedenleri sinir sistemi bozukluğu ile ilgili sorunlardır. Çoğunlukla, şeker hastalığı veya alkolizmden kaynaklanan sinir hasarı söz konusudur. Omuriliğin hasar görmesi; multipl skleroz, ve pelvis bölgesine cerrahi müdahale de sinirlere zarar vererek sertleşme fonksiyonunu bozabilir.

İlaca bağlı Sorunlar:

Sertleşme sorununa bazı durumlarda kullanılan ilaçlar da neden olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sertleşme sorununun ilaç mı, yoksa ilacın tedavi ettiği hastalık nedeniyle mi oluştuğunun anlaşılmasıdır. Çünkü depresyon, endişe hastalıkları veya arterioskleroz gibi sağlık sorunlarında hem altta yatan hastalık hem de bu sorunları tedavi etmekte kullanılan ilaçlar sertleşme fonksiyonlarını zedeleyebilir. Ancak yine de bazı tansiyon ilaçlarının, depresyon ve endişe ilaçlarının, uyku hali yaratan sedatiflerin ve bazı hormonların sertleşme sorununa yol açabileceğini bilmelisiniz. Eğer yeni başladığınız bir ilaç sonrası sertleşme problemi yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşmeli, ilacınızın böyle bir etkisi olup olmadığını öğrenmelisiniz. Doktorunuz gerektiğinde ilaç değişikliğine giderek bu sorunu aşmanıza yardımcı olacaktır.

İleri Yaş

Tüm cinsel fonksiyonlar gibi sertleşme işlevi de yaşla birlikte bazı değişimler geçirir. Öncelikle yaşlanma sertleşme problemi için en büyük risk faktörüdür. Ancak sorun bununla da sınırlı kalmaz. İleri yaşla birlikte cinsel istek ve uyarılma yeteneği azalır. Penis hassasiyeti azaldığından sertleşme elde etmek için daha çok uyarı gerekir. Bunun yanı sıra sertleşme kalitesi, süresi ve sıklığı ile gece sertleşmelerinin kalitesi de düşer. Orgazm gücü ve boşalma kuvveti azalır, meni sıvısının hacmi küçülür. Kandaki testosteron seviyeleri ilerleyen yaşla birlikte azalır. Damarsal sorunlar ve damar sertliği daha sık görülür. Yine yaşlanma sürecinde penis yapısında, damarlarında ve sinirlerinde pek çok değişim meydana gelir. Bunlar sertleşmeyi sağlayan ve önleyen uyarılar ile penise giden kan akımını bozabilir. İlerleyen yaşla birlikte artan performans heyecanı ve depresyon gibi sorunlar da sertleşme sorununa katkıda bulunur. Burada en büyük problem yaşlanmayla cinsel fonksiyonlarda meydana gelen bu değişimleri yaşlıların normal kabul etmesidir. Bu sorunları kaçınılmaz bir son olarak gören pek çok yaşlı erkek doktora başvurmamakta ve cinselliği tamamen unutma yoluna gitmektedir. Oysa Hattat Klinik'te - kaç yaşında olursanız olun - ilaç tedavileri başta olmak üzere çeşitli tedavi seçenekleri ile cinsel sorunların üstesinden gelmek mümkündür.

Hormonsal Problemler

Erkeklerde testosteron hormonu üretiminin azlığı ile ortaya çıkan "hipogonadizm" sorunu özellikle sertleşme problemine yol açar. Testosteron düşüklüğü yaşayan erkeklerde cinsel istek ve ilgi azlığının yanı sıra sertleşme kalitesinde ve süresinde de azalma meydana gelir. Bunun yanında kandaki prolaktin hormonunun yüksekliği de sertleşme sorunu, cinsel istek azlığı ve kısırlığa yol açabilir. Tiroid hormonunun normalden fazla veya az salgılandığı durumlar da nadiren sertleşmeyi olumsuz etkileyebilir.

Cerrahi operasyonlar

Beyin veya omurilik hasarı yaratan bir operasyon sinir yollarına zarar vererek sertleşme sorununa yol açar. Yine mesane, prostat veya rektum (makat) bölgesindeki sinirlere hasar veren kasık bölgesine uygulanan cerrahi işlemler veya penisin damar yapısını bozan bir operasyonlarda da sertleşme sorunu oluşabilir. Prostat, mesane ve rektum bölgesine uygulanan radyoterapi de damar ve sinirleri etkileyerek sertleşme problemine neden olabilir.

Kronik böbrek yetmezliği

Kronik böbrek yetmezliği sorunu yaşayan erkeklerin de aynı şeker hastalığında olduğu gibi yaklaşık yarısında sertleşme problemi bulunmaktadır. Bu sorun yüksek tansiyon, prolaktin hormonunun yüksekliği, toksin birikimi, damar sertleşmesi gibi çeşitli faktörlerin birleşmesiyle ortaya çıkar.

Depresyon

Duygusal sorunlar, aşırı endişe veya stres cinsel isteksizlikle beraber sertleşme problemi ve erken boşalmaya da yol açabilir. Stres, endişe ve başarısızlık korkusunun yanında depresyon da sertleşme sorununa neden olabilir. Aynı zamanda fiziksel bir nedenden dolayı sertleşme sorunu yaşayan erkekler kendilerini aynı zamanda depresyonda, stresli ve endişeli hissedebilirler.

Prostat Ameliyatı

Prostat ameliyatı- özellikle prostat kanseri ameliyatı- prostatın yanında bulunan sinirlere ve damarlara zarar vererek, sertleşme sorununa neden olabilir.

Diğer Sağlık Durumları

Sertleşme sorununa neden olabilecek diğer sağlık durumları şunlardır:

 • Böbrek hastalığı
 • Kronik alkolizm
 • Multipl skleroz
Alışkanlıklar ve Yaşam Biçimi

Sertleşme fonksiyonunun azalmasına neden olabilecek ya da sertleşme sorununa katkıda bulunabilecek çok sayıda alışkanlık bulunmaktadır. Bunlar:

Sigara İçme

Sigara içmek damarlara zarar verir. Sigara içmeniz halinde, bu sertleşmenizi ve sertliğinizi korumanızı zorlaştıracak kan akışı sorunlarına neden olabilir. Sigara içiminin sertleşme sorunu riskini yaklaşık iki kat artırdığı düşünülmektedir.

Aşırı Alkol Alımı

Aşırı derecede alkol almak sertleşme sorununa neden olabilir.

Uyuşturucu ya da Doping İlaçları Kullanımı

Esrar ya da kokain gibi uyuşturucuların sertleşme fonksiyonu üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu durum anabolik steroidler için de geçerlidir.

Beslenme Alışkanlıkları ve Kolesterol

Yüksek derecede yağlı gıdalar içeren bir beslenme, damarların tıkanmasına ve sertleşme sorunlarının en temel nedenlerinden biri olan kan akımı azalmasına neden olur. Yüksek kolesterol seviyeleri de sertleşme fonksiyonunda azalma olması riskini arttırmaktadır. Ancak, tüm kolesterol tipleri kötü değildir. İyi kolesterolü yükselterek (yüksek yoğunlukta lipo-protein yada HDL) ve kötü kolesterolü azaltarak (düşük yoğunluklu lipo- protein, yada LDL) sertleşme fonksiyonunuzda bir azalma meydana gelmesi riskini düşürebilirsiniz.

HDL'yi yükseltmek ve LDL'yi azaltmak için bazı püf noktaları:
 • Yüksek lif içeren gıdalar tüketiniz.
 • Eğer yemeklerinizi yağda pişiriyor iseniz, zeytinyağı gibi doymamış yağ oranı yüksek sıvı bitkisel yağlar kullanmayı tercih ediniz.
 • Düzenli olarak egzersiz yapınız.
 • İçiyorsanız, sigarayı bırakınız.

Hastalarımız uzun zaman utanmaları nedeniyle ve doktorun yapacağı tanı ve incelemelerden çekindiği için başvurularını geciktirdiğini söylüyor. Oysa sertleşme sorununuza neyin yol açtığının bulunması tedavi planınızı şekillendirecektir. Sertleşme probleminizi çözümlemenin ilk adımı sorununuzu kabul etmektir. Daha sonra bu konuda eşinizle konuşmalı ve uzman bir hekime başvurmalısınız. Peki Hattat Klinik'e başvurduğunuzda neler olacak? Size kısaca sertleşme sorunu ile ilgili ziyaretinizde nelerle karşılaşacağınızı anlatmayı uygun bulduk:

Rahat olun: Sertleşme probleminin altında yatan nedeni ilk ziyarette bulmak mümkün olsa da kontrol muayenelerinin gerekeceğini bilmelisiniz. Doktorunuz ilk ziyaretinizde önce sağlık hikayenizi dinleyecek, cinsel yaşamınıza ve sorunlarınıza ilişkin sorular soracaktır. Bu durum sizi endişelendirip utandırsa da sertleşme sorununun tıbbi bir sağlık sorunu olduğunu ve doktorunuzun bu konuyu konuşmaya alışık olduğunu hatırlamalısınız. Doktorunuz diğer sağlık sorunlarınızı, psikolojik problemlerinizin olup olmadığını ve herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığınızı da bilmek isteyecektir. Bu durumda tamamen dürüst olmalı, sigara, alkol veya uyuşturucu alışkanlıklarınız da dahil olmak üzere doktorunuza açık ve kesin bilgiler vermelisiniz.

Bu sorulara hazırlıklı olun: Doktorunuz sertleşme probleminizi daha derinlemesine araştıracak ve aşağıdakilere benzer sorular soracaktır. Bu soruları dikkatle yanıtlamalısınız.

 • Kendi kendinize sertleşebiliyor musunuz?
 • Geceleri veya sabah kalktığınızda sertleşme yaşıyor musunuz?
 • Erotik bir film izlediğinizde veya mastürbasyon sırasında sertleşme sorunu yaşıyor musunuz?
 • Sertleşme probleminiz bir anda mı yoksa zaman içinde mi oluştu?
 • Ne kadar süredir bu problemi yaşıyorsunuz?
 • Sertleşmeleriniz ne kadar sürüyor ve ne kadar sertlik elde edebiliyorsunuz?
 • Cinsel birleşme süresince sertleşmeyi sürdürebiliyor musunuz?
 • En son ne zaman cinsel birleşme yaşadınız?
 • Cinsel ilişki sıklığınız nedir?
 • Sertleşme sırasında ağrı duyuyor musunuz?
 • Eskiden sertleşme problemi yaşadınız mı?
 • Cinsel isteğinizde bir değişiklik oldu mu?
 • Partnerinizle ilişkiniz ne durumda?

Bütün sağlık sorunlarınızı anlatın: Doktorunuzun sertleşme probleminizin yanı sıra genel sağlığınızla ilgili sorular sormasına şaşırmayın. Sertleşme problemine yol açan pek çok sağlık durumu var. Diyabet, kalp hastalığı, ateroskleroz, düşük testosteron seviyeleri, depresyon, kanser, geçirilen ameliyatların yanı sıra, reçetesiz veya reçeteli satılan ilaçlar, aşırı alkol, kafein tüketimi, sigara kullanımı, aşırı kilo da sertleşme sorunu yaşamanıza neden oluyor olabilir. Bu nedenle size önemsiz gözükse de doktorunuza sağlığınızla ilgili tam ve doğru bilgiler vermeye gayret etmelisiniz. Son dönemde yaptırdığınız tahlillerinizi, doktor raporlarınızı ve kullandığınız ilaçlarınızı yanınızda götürmek de size yardımcı olacaktır.

Fizik muayeneden çekinmeyin: Doktorunuz sağlığınızla ilgili sorularından sonra sizi muayene edecektir. Bu muayenenin sertleşme sorununuza yol açan diğer sağlık sorunlarını da incelediğini unutmamalısınız. Bu nedenle doktorunuzun kalbinizi, akciğerlerinizi, karın, karaciğer, dalak bölgelerinizi de muayene etmesine şaşırmayın. Doktorunuz ayrıca kalbinizi dinleyip nabzınızı ve tansiyonunuzu da kontrol edecektir. Bunlarla birlikte penis ve testis yapınızı incelemek için soyunmanızı isteyecektir. Bu durumda çekinmemeli ve utanmamalısınız. Bunun rutin muayenenizin bilimsel bir parçası olduğunu kendinize hatırlatmalısınız. Muayenenin sonunda prostat fonksiyonlarınız için parmakla makat muayenesi de gerekebilir. Doktorunuzun talimatlarına uyararak en az rahatsızlıkla bu muayeneyi de geçirebilirsiniz.

Laboratuar ve görüntüleme tekniklerine vakit ayırın: Sertleşme probleminde tanının kesinleştirilmesi için doktorunuz sizden çeşitli laboratuar ve görüntüleme tetkikleri isteyecektir. Tam kan sayımı, kan şekeri, kolesterol, tiroid fonksiyonları, PSA, testosteron ve diğer hormon seviyelerini kan analizleriyle anlamak mümkündür. Bazı durumlarda idrar analizi de gerekebilir. Bunun dışında hekiminiz ultrason veya NPT denilen ve gece ereksiyonlarını inceleyen bir tetkik de isteyebilir. Yine sinir sisteminizi incelemek için bir nörolojik konsültasyon da gerekebilir. Tüm bu tetkikleri gereksiz ve meşakkatli görmemelisiniz. Bu testleri ne kadar kısa sürede tamamlarsanız doktorunuzun tanınızı koyup tedaviye başlaması da o kadar çabuk olur.

Psikologla konuşurken rahat olun: Sertleşme sorununa sadece organik değil psikolojik faktörlerin de yol açtığını bilmelisiniz. Bu nedenle Hattat Klinik ekibinde sertleşme problemi gibi cinsel sorunlar genellikle uzman bir üro-androlog ve cinsel terapistten oluşan bir takımla tedavi ediliyor. Bu ekibe gerektiğinde kardiyoloji, endokrinoloji, diyabet, nöroloji ve psikiyatri uzmanları da konsültasyonlarıyla katılabilir. Doktorunuz sertleşme probleminizi incelerken sizi bir psikologa yönlendirdiğinde bu nedenle rahatsız olmamalısınız. Belki de sorunlarınıza yol açan aşırı stres, büyük bir hayat tarzı değişimi, boşanma, iş değiştirme veya bir yakınınızı kaybetmenizdir. Soruna bu şekilde bakarak günlük hayatınızda yaşadığınız sıkıntıları açık bir dille terapiste anlatmalısınız. Özellikle eşinizle olan ilişkilerinizi, sizi sıkan veya kızdıran şeyleri atlamamalısınız. Cinsel terapistiniz de doktorunuz gibi cinsel sorunlarınıza yönelik sorular sorabilir. Doktorunuza gösterdiğiniz dürüstlüğü psikologunuza göstermekten çekinmemelisiniz.

Başka uzmanlara da yönlendirilebilirsiniz: Sertleşme probleminizin sebebi altta yatan bir sağlık problemi ise önce bu sağlık sorununun tedavi edilmesi gerekebilir. Diyabet hastası olduğunuz için sertleşme sorunu yaşıyorsanız kan şekerinizin doğru kontrolü için doktorunuz sizi bir diyabet uzmanına yönlendirebilir. Aynı durum kalp rahatsızlığı veya sinir sistemi sorunları için de geçerlidir. Kilo fazlalığı durumunda bir beslenme uzmanının yardımıyla kilo vermeniz sertleşme sorununuzu çözmenizi hızlandırabilir. İşte bu nedenle diğer uzmanlara yönlendirilebileceğinizi ve bunun gerekli olduğunu unutmamalısınız.

Tedavi planına uyun ve kontrolleri aksatmayın: Sertleşme sorununuza neyin yol açtığı anlaşıldığında tedavi planınızın yapılması mümkün olur. Tedavi seçeneklerinden hangisinin sizin için uygun olduğuna doktorunuzla birlikte karar verirsiniz. Bu noktada doktorunuza aklınıza takılan her türlü soruyu sormalısınız. Seçtiğiniz tedavi ister ilaç ister enjeksiyon isterse ameliyat olsun, neler yapmanız gerektiğini, tedaviye nasıl hazırlanacağınızı, yan etkilerini mutlaka öğrenmelisiniz. Böylece herhangi bir sürprizle karşılaşma olasılığınızı azaltırsınız. Tedaviyi uygulamaya başladığınızda istenmeyen bir yan etki olduğunda hemen doktorunuza haber vermeyi unutmamalısınız. Sertleşme sorununda kontroller de önem taşır. Tedavinin işe yarayıp yaramadığını bu kontrollerle değerlendiren doktorunuz ara ara yapacağı bu incelemelerle gerektiğinde tedavi planınızı değiştirecek, size daha uygun bir yöntemde karar kılacaktır.

Tanı Yöntemleri

 • Doktorunuz öncelikle sizinle ve eşinizle - birlikte veya ayrı ayrı - görüşecek ve şikayetlerinizin ayrıntılarını soracaktır.
 • Fizik muayene ile olası bozukluklar teşhis edilmeye çalışılacaktır. (örn: penisin eğriliği, testislerin durumu vs.)
 • Psikogram ve psikolojik değerlendirme yapılacaktır.
 • Kan damarlarınız değerlendirilecektir:
 • Intrakavernöz farmakotest (iğne testi)
 • Penil Doppler US
 • Uyku Testi (NPT): Bilgisayarlı kaydedici ile gece boyu peniste meydana gelebilecek sertleşmelerin ve sertliğin derecesinin kaydedilip bilgisayar tarafından yorumlanması.
 • Kan şekeri, hormonlar, kolesterol, trigliserit, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri gibi gerekli görülen testler istenecektir.

Eğer sertleşmede sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, Hattat Klinik ekibimize bir an önce danışmanızı öneririz. Cinsel sağlığınızı iyileştirmek ve sertleşme sorununuzu tedavi etmek kendinize olan güveninizi yeniden kazanmanızı sağlar. Böylece pek çok erkek, eşiyle özel yaşamını tekrar kurabilir ve cinsel duygularını yeniden yaşayabilir.

Siz ve doktorunuzun tedavi seçimi hemen ve her zaman sonuç vermeyebilir. Eğer beklediğiniz sonuçları alamazsanız bizi arayınız. Hattat Klinik uzmanınız ile birlikte sizin için en uygun tedaviyi ve dozunu belirleyebilirsiniz. Tedavi, ilişkinizin temelinde yatan diğer sorunları çözmez. Eşiniz ve doktorunuzla iletişim yollarını açık tutmanız, tedavinin etkisinin kalıcı olmasına yardımcı olur.

Damar sorunları problemler de sertleşme problemine yol açan önemli faktörler arasındadır. Peki sorununun damarlardan mı kaynaklandığına nasıl karar veriliyor? Bunu yapmanın kolay bir yolu penis içinde özel maddeler enjekte etmektir. Damar genişletici ilaçlar penis içine enjekte edildiğinde eğer 10 dakika içinde sertleşme gerçekleşirse damarsal bir problemin olma olasılığı son derece düşüktür. Eğer sertleşme gerçekleşmez ise o zaman damarsal bir problemden bahsedilebilir. Bu durumda diğer sorunlar araştırılmaya devam edilir.

Bazı durumlarda penisin damarsal yapısının ileri bir tetkikle araştırılması gerekebilir. Penise yapılan enjeksiyon bazen sorunun damarsal mı sinirsel mi olduğu konusunda tek başına yardımcı olmaz. Bu durumda "Penis Renkli Doppler"i denilen bir görüntüleme tekniği ile sorunu daha derinlemesine incelememiz gerekir. Penis Doppleri ile penise hem kanı götüren atardamarlar, hem de penisten kanı taşıyan toplardamarların fonksiyonları incelenebilmektedir.

Hattat Klinik'te Renkli Doppler uygulaması iki türlü yapılabilir. Birinci yöntemde penil doppler penis içine uygulanan ve damarlarda genişlemeye yol açan ilaç enjeksiyonları sonrasında yapılır. İkinci yöntemde ise penil doppler hastaya uyarıcı tarzda bir film gösterilirken uygulanır.

Her iki işlem sırasında tüm sertleşme dönemlerinde penise giden kan akımı incelenir. Sorun damarsalsa tanı kolayca koyulur. Penise giden atar damarlardaki kan akım hızı 25 cm/saniyenin altında olduğunda damar yetmezliğinden söz edilir.

NPT (Nocturnal Penile Tumesance), uyku testi olarak da bilinir. NPT erkek sertleşme bozukluklarının araştırılmasında uygulanan bir tetkiktir. Bu testin amacı, sertleşme bozukluğunun organik mi yoksa psikolojik mi olduğunun ayrımını daha emin değerlendirebilmektir. Bu amaçla kullandığımız temel testlerden biridir. Diğer testler ile bütünleştirildiğinde önemi ve değeri daha da artmaktadır.

Her normal erkekte gece boyunca, derin uyku fazında, farkında olmadan belirli sürede ve sertlikte ereksiyonlar olmaktadır. NPT bu sertliklerin saptanması amacıyla yapılan bir testtir. Bu test ile meydana gelen sertliğin kalitesi ve süresi hakkında bilgi edinmek de mümkündür. Derin uyku fazında hastada kendiliğinden sertleşmelerin gerçekleşmesi doktorunuzu sertleşme problemine yol açan organik sebeplerden uzaklaştırır.

Nasıl Uyguluyoruz?

NPT hastanın penisinin kök ve uç kısmına takılan iki sensor ile penisinde meydana gelen sertleşmelerin bilgisayarlı bir sistem ile tespiti ve değerlendirilmesi esasına dayanır.

Testin sonunda doktorunuz bilgisayar sisteminden gelen raporunuzu inceleyecek ve sertleşmelerinizin kalitesi ve süresi hakkında detaylı bilgiye sahip olacaktır. Ayrıca sertleşme sorununuzun altında yatan problemin organik mi yoksa psikolojik mi olduğuna diğer test sonuçlarını da inceleyerek karar verecektir.

Sertleşme sorunun tedavisinde doğru tanı konulması çok önemli bir noktadır. Sertleşme sorununa yol açan tüm organik, psikolojik ve sosyal faktörler incelendikten ve altta yatan hastalıklar, kullanılan ilaçlar ile yaşam tarzı gözden geçirildikten sonra uygun tedavi belirlenir. Sertleşme sorununda mevcut tedaviler arasında ağızdan ilaç tedavisi, enjeksiyon tedavisi, homon yerine koyma tedavileri ve penil protez gibi cerrahi işlemler vardır. Burada önemli olan hekimin öngörüsü ve hastanın ihtiyaç ve isteklerini birlikte değerlendirerek, ortak bir tedavi planı oluşturmaktır. Cinsel sorunların erkeklerde psikolojik sorunlar yaratabileceği, bazı durumlarda psikolojik sorunların da ereksiyon işlevini olumsuz etkileyebileceği bilinmelidir. Bu nedenle mutlaka gereken durumlarda psikolojik destek de sağlanmalıdır. Ayrıca sertleşme sorunu hastaları olduğu kadar partnerleri de etkilediğinden partnerlerin sorunları da mutlaka incelenmeli, gerektiğinde tedavi uygulanmalıdır.

Hattat Klinik'te sertleşme probleminizi hazırlayan çeşitli tıbbi koşullar ve sebepler çok yönlü araştırıldıktan sonra sertleşme probleminize yol açan ana faktör belirlenir. Ardından yaşınız, kültürel seviyeniz ve tedaviden beklentiniz doğrultusunda Sizinle beraberce tedavi seçeneğine karar verilir.

Ağızdan İlaç Tedavisi

Ağızdan ilaç tedavisi sertleşme sağlayabilmeniz için, ağız yoluyla ilaç (haplar) alınmasıdır. Ağız yoluyla ilaç alımı, kanın penise akmasını kolaylaştırmak suretiyle etki eder. İlacın etki edebilmesi için erkeğin cinsel olarak uyarılmış olması gerekmektedir.. Ağız yoluyla tedavinin bildirilen en yaygın yan etkileri baş ağrısı, yüzde kızarıklık, hazımsızlık ve burun tıkanıklığıdır. İlaç tedavisi herkes için uygun değildir, bu yüzden bu seçeneğin Sizin için uygun olup olmadığı konusunda Hattat Klinik uzmanınıza mutlaka danışmanızı öneriyoruz. Örneğin Nitrat içeren ilaç (göğüs ağrıları için nitrogliserin gibi) kullanıcılarının sertleşme sorununa karşı herhangi bir ilaç kullanmaması gerekir.

Penis enjeksiyonları nedir?

Sertleşme sorununda ilaç tedavileri başarılı olamamışsa sertleşme penis enjeksiyonları ile sağlanır. Sertleşmeyi sağlayan bazı ilaçlar tek tek veya kombine şekilde penisin intrakavernöz dokusuna uygulanabilir. Bu enjeksiyonları hekimin tayin edeceği uygun dozda, insülin enjektörü ile hasta kendi başına da uygulayabilir. Doku içine enjekte edilir. Meydana gelen sertleşmenin süresi dozla paralel olarak değişir. Hasta için yeterli olan sertleşme süresini hekim düzenleyebilir.

Penis tabletleri nedir?

Bazı ilaçların üretradan (idrar ve meniyi dışarı taşıyan kanal) emilerek sertleşme sağlayan dokulara geçişi hedeflenir. Üretraya yerleştirilen ilaçlar mukozadan emilerek sertleşmeyi sağlamaya yardımcı olur. Küçük bir alet yardımıyla üretraya yerleştirilir. Daha sonra aletin ucunda bulunan düğmeye basılarak ilaç üretra içine bırakılır. Bundan sonra hasta penisine masaj yaparak ilacın penise yayılmasını sağlar. İlacın üretraya yerleştirilmesinden yaklaşık 15-30 dakika sonra sertleşme meydana gelir. İlacın etkisi yaklaşık 60 dakika devam eder. Çok nadiren bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Rahatsızlık hissi gibi yan etkiler geçicidir.

Cihazlar

Vakum cihazları penisinizin üzerine geçirdiğiniz bir tüp (vakum etkisi yaparak sertleşmeye yardımcı olmak için) ve penisinizin gövdesine taktığınız bir halkadan (sertleşmeyi koruyabilmek için) oluşur. Vakumlama kanı penise çeker ve halka da kanı "hapsederek" sertleşme sağlar.

Vakum cihazları genellikle güvenli ve etkili cihazlardır, ancak tek bir seferde 30 dakikadan daha uzun kullanılmaları tavsiye edilmez. Halka çıkarıldığı zaman sertleşme gider. Vakum cihazlarının kullanımı sırasında bildirilen yan etkiler; kendiliğinden sertleşmenin gerçekleşmemesi, peniste soğukluk ve boşalmada zorluk ve rahatsızlıktır.

Cerrahi Yöntemler

Cerrahi müdahaleyle penisteki kavernöz cisimler içine, sertleşmeyi temin eden bir çift protez yerleştirme şeklinde bir tedavidir.

Protez sertlik olmamasına bağlı cinsel ilişkide bulunamama sorununu tamamen çözecektir.

Cinsel ilişki sırasında eş ile hiçbir zorluk veya sıkıntı yaratmaz, hatta partner protez olduğunu bilmiyorsa farkına dahi varmaz.

Bu uygulanma, geri dönüşsüz bir ameliyat gerektirdiğinden genellikle yalnızca diğer tedavi seçeneklerinin başarısız olduğu hastalarda düşünülmektedir.

Psikoterapi

Uzman psikoloğumuz ve cinsel sağlık uzmanımız ile sertleşme sağlayabilme ve sertliği koruyabilme becerisini etkileyen cinsel ya da diğer sorunlarınızı konuşabilirsiniz.

Bitkisel Tedavi

Cinsel istek, cinsel zevk ve performansı artırabileceği iddia edilen çok sayıda bitkisel ürün üretilmiştir. Ancak bu ürünlerin güvenirliliği ya da etkinliği hakkında genel kabul görmüş bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Hormon Yerine Koyma Tedavisi

Azalan sertleşme kalitesi, çok düşük olan testosteron seviyelerinden kaynaklanabilir (kan testi ile testosteron seviyeniz ölçülebilir). Hormon tedavisi testosteron seviyenizi yükseltebilir. Tedavi cilt üzerinden, düzenli enjeksiyon ya da ağız yoluyla uygulanabilir.

Sertleşme sorunlarında tedavide genellikle ameliyat dışındaki yöntemlere öncelik verilse de, cerrahi girişimin gerekli olduğu bir hasta grubu da vardır. Bu hastalar için diğer tedavi seçenekleri başarısız sonuçlar verdiğinde veya bu tedavileri reddettiklerinde geriye tek seçenek olarak protez kalmaktadır. Özellikle şeker hastalığının damar ve sinir uçlarında yaptığı geriye dönüşümsüz hasarlar veya uzun süreli yüksek tansiyonun yarattığı damar problemleri, ilaç veya enjeksiyon tedavilerinin yetersiz olmasına neden olabilir. Bazı nörolojik hastalıkların veya radikal ameliyatlar sonucunda sinir yaralanmaları ve tahribatı nedeniyle penise yeterli uyaranlar gidemeyebilir. Organik kökenli sertleşme sorunuyla sonuçlanan bu ve benzeri hastalığı olanlarda, radikal tedavi seçeneği penil protezlerdir.

Penis protezlerinin avantajı nedir?

Bu tedavi ile hastalar gençlik dönemindekine benzer kalitede sertleşmelere sahip olacaklar ve cinsel ilişkilerini kolaylıkla sağlayacaklardır. Kalıcı olması nedeniyle istenen her zaman, cinsel ilişkiyi, sertleşme olup olmayacağı kaygısından uzak, başarıyla gerçekleştirebileceklerdir. Penil protezler iyi hasta seçimi yapıldığında ve hastanın partneri ile uyumunu düzenler ve yaşamı son derece kaliteli bir noktaya getirir.

Kaç tip protez vardır?

Penis protezleri yarı sert, bükülebilir ve pompalı olmak üzere genel olarak üç gruba ayrılır. Pompalı penis protezlerinin de iki veya üç parçalı olarak alt tipleri mevcuttur.

Pompalı protezler cinsel ilişki olmadığında yumuşak kalır. Cinsel ilişki öncesinde ise minik bir pompa yardımıyla penisi kontrollü olarak enine ve boyuna genişletirsiniz. Bu pompa testislerin içinde bulunduğu skrotum isimli kesenin içine yerleştirilir.

Bükülebilir protezler ise devamlı olarak yarı yumuşak bir durumdadır. Ancak mekanik olarak bükülebilmekte ve istenen noktada kalabilmektedir. Bükülmüş halinde iken dışarıdan hissedilmesi mümkün değildir. Çünkü penis elle mekanik olarak bükülebilir ve daha sonra cinsel ilişki öncesinde ilişkiye girecek forma getirilir.

Yarı sert protezler kullanıldığında ise peniste devamlı olarak cinsel ilişki gerçekleştirilecek miktarda sertlik formu oluşur. Bu protezler özellikle felç gibi sağlık sorunları nedeniyle el becerisi azalmış hastalara uygulanmaktadır.

Nasıl Uygulanır?

Cerrahi müdahaleyle penisteki kavernöz cisimler içine, sertleşmeyi temin eden bir çift protez yerleştirilir.

Ne kadar sürer, yan etkisi var mı?

1 saat süren operasyondan sonra yaklaşık 6 hafta içinde hasta eşiyle ilişkiye girer. Ameliyatta dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta enfeksiyon ihtimalidir. Bu nedenle özellikle enfeksiyon ve protezi vücudun reddetmesi olasılıklarına karşın, operasyon öncesi, esnası ve sonrasında hastalarımızı titizlikle takip etmekteyiz. Hastanın şeker hastalığı, idrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarında kronik hastalıklar gibi sağlık problemleri varsa, operasyon öncesinde bu sorunların çözümlenmesi gerekir. Sonra protez ameliyatı yapılır. Hastalarımızın protez ameliyatına uygun koşulları taşıdığından emin olmaya ve kontrol altında tutmaya özen göstermekteyiz.

Dışardan fark edilir mi?

Cinsel ilişki sırasında eş ile hiçbir zorluk veya sıkıntı yaratmaz, hatta partner protez olduğunu bilmiyorsa farkına dahi varmaz. Protez sertlik olmamasına bağlı cinsel ilişkide bulunamama sorununu tamamen çözecektir. Hastalar özellikle protezin cinsel isteklerini etkilemeyeceğinin, bunun yalnızca cinsel birleşmeyi sağlayacak mekanik bir araç olduğunun bilincinde olmalıdırlar.

Hattat Klinik'te Penil Protez Tipine Nasıl Karar Verilir?

Penil protez tipinin seçiminde Hastamuz ve eşi ile avantaj-dezavantajları çok ayrıntılı olarak tartıştıktan sonra birlikte karar vermekteyiz. Hattat Klinik'te protez seçiminde öncelikle hastaların tercihi göz önüne alınır. Hastaların bu ameliyattan beklentisi ve hastaların protezi elle kontrol edebilme yeteneklerine de bakılır. Penis büyüklüğü, peniste fibroz olup olmaması, Peyronie hastalığının mevcudiyeti de önemlidir. Son olarak maliyet protez seçiminde göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir faktördür.

Protez takılmış bir hasta mekanik olarak, istediği vakit istek olmadan da ilişkiye girebilir. Ancak ameliyat öncesi ve sonrası görüşmelerde hastalara ve arzu edildiğinde eşlerine de penil protez kullanımı üzerine hem klinik hem psikolojik anlamda eğitim vermekteyiz. Davranış tedavi ameliyat sonrasında da isteğe göre devam edebilir.

Bazı hastalar özel durumları nedeniyle protez ameliyatı yapılmış olmasını gizli tutmak ister. Böyle durumlarda Hattat Klinik olarak hastanın isteğine saygı duyarak bu istek doğrultusunda davranmaktayız.