Performans anksiyetesi yani endişesi, bir kez yaşanan sertleşme güçlüğünün ardından bile ortaya çıkabilen, sıklıkla geçici ve hafif olarak yaşanan bir durumdur. Kişi, her seferinde yine sertleşme sağlayamayacağı ya da sağlasa bile sürdüremeyeceği, ve eşinin tatmin olmayacağı gibi takıntılarla meşgul hale gelir. Daha cinselliği düşünmeye başladığı anda, asıl odaklandığı konu zevk almak ya da doyuma ulaşmak değil, 'başarıya ulaşmak' haline gelir.

Sertleşme fonksiyonu istek ve uyarılma ardından oluştuğundan, bu dönemde oluşacak herhangi bir negatif durum kişide konsantrasyonun dağınıklığı ve ereksiyonun kaybına yol açar. Daha sonraki denemelerde ise kişi "acaba ereksiyon oluşacak mı?" beklentisi içinde ilişkiyi tekrar denediğinde, isteği ve ön sevişmede ereksiyon oluşmuş da olsa sertliğinin aniden kaybolduğunu görür. Bu durum negatif bir kısırdöngüne de dönüşebilir. Psikolojik faktörler böylelikle kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler, erkek bir süre sonra ön sevişmeden kaçar hale gelir.

Performans endişeniz oluştu ise genellikle psikolojik kaynaklıdır diye düşünebilirsiniz. Ancak Hattat Klinik ekibi, Sizin daha öncesinden var olan sertleşme ve cinsel fonksiyon sorunlarınızı araştıracak, bu duruma göre organik ve psikolojik değerlendirmenizi yaparak Size özel reçetenizi hazırlayacaktır. Performans endişesi yaşadığınızda, mutlaka uzman bir hekimden yardım istemeli, çareyi eş-dost-komşu tavsiyelerinde aramamalısınız. Hattat Klinik ekibi, bu sorunun organik yani fiziksel sebeplerini araştıracak, eğer sorun psikolojik kökenliyse cinsellik konusunda uzmanlaşmış psikologumuz ile birlikte bir davranış terapi planı oluşturacaktır. Size özel oluşturduğumuz tedavi protokolümüzde hedefimiz, özgüveninizi kazandırarak cinsel hayatınızı en kaliteli şekle dönüştürmektir.

Balayı empotansı ve ilk gece korkusu yeni evlenen bazı çiftlerin ilk cinsel girişim denemelerinde başarılı olamaması durumudur.

İlk cinsel deneyim, sonraki cinsel yaşamda en önemli belirleyici etken olduğundan ilk ilişkisini başarısız yaşamış bir çiftin bu deneyimi bütün cinsel hayatlarına yansır. Pek çok erkek -özellikle ilk cinsel ilişki girişimi gerdek gecesi olacaksa- böyle bir durumda başarılı olup olamayacağı kaygısını yaşar. O güne kadar hiçbir sertleşme sorunu olmayan erkek bu tedirginlikle başarısızlık korkusu yaşar ve bu heyecanla sertleşme sağlayamaz. Erkek o gece kendini ispatlamak zorunda bırakıldığında bu yoğun stres altında başarısızlıklar yaşanabilir. Bu durum devam ettiğinde bir cinsel stres haline gelir.

Tam da bu noktada eşinin ve veya çevrenin olumsuz etkisi, beklentileri karşılayamama hissi özgüveninin yitirmesine sebep olur ve aylar boyu süren bir sertleşme sorununa zemin hazırlanır.

Aynı şekilde daha önce hiç cinsel ilişkide bulunmamış genç kız, ilk ilişkide canının acıyacağı ve bir kanama olacağı korkusuyla gerdeğe girer. Bu kaygı, korku ve utanma nedeniyle kendisini kasmaya ve ilişkiye izin vermemeye başlar. Bu duruma "vaginismus" denir ve tıpkı erkekte olduğu gibi kadında da kısır döngüye kadar gidebilir. Eşinin böyle bir durumuyla karşı karşıya gelen erkekte de bir süre sonra psikolojik etkiyle sertleşme sorunu veya cinsellikten uzak durma eğilimi başlar ve hem kadının hem de erkeğin tedavi edilmesi gereken bir sürece sebep olur.

İşte bu nedenlerden dolayı ilk cinsel ilişkisini yaşayacak kadın ve erkeklerin bir uzman tarafından doğru cinsel bilgilere ulaşması gerekiyor. Evlenmeden önce ve ya ilk ilişki öncesinde Hattat Klinik bu konuda doğru adrestir. İlk gece ve balayı empotansının önlenebileceğini, eksik bilgiyle cinsel hayatı yönlendirmemek gerektiğini de hatırlatalım.

İlk girişimde başarısız olursa, her çift genellikle sorunun geçici olduğunu ve çözüleceğini düşünür. Daha sonraki girişimlerde de ilişki gerçekleşmeyince kadında sıkıntı, gerginlik, kadınlığında eksiklik olduğu düşüncesi ortaya çıkmaya başlar. Erkek ise eşi tarafından istenmediği, reddedildiği duygularına kapılmaya başlar. Bu nedenle önerimiz, en azından 1 hafta kadar bekleyip, sorunu çözemezseniz Hattat Klinik ekibinden yardım almanızdır.

Dünyada birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de cinsellik hala tabu olarak kabul ediliyor. İnsanlar cinsellik hakkında konuşmaktan bile çekiniyor. Cinsellikten utanmak pek çok sorunu da yanında getiriyor. Cinsel problem yaşayanların önemli bir kısmı sorunlarını anlatamıyor, çözemiyor, doktora başvuramıyor. Bastırılmış cinsellik ise aile ve ilişki problemlerinden sosyal ve psikolojik sorunlara uzanan bir dizi probleme yol açıyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı ilk ilişki yaşanmadan önce, özellikle ergenlik dönemindekiler için cinsel eğitim şarttır. Bu eğitim için çoğu zaman aile de yeterli olmaz. Mutlaka bir uzmandan yardım istenmesi gerekir. Aksi takdirde ergenler arkadaş ya da medya, internet yoluyla yanlış bilgilerden olumsuz yönde etkilenebilir. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da ergenlerdeki diğer problemler için de mutlaka uzmana başvurulmasıdır. Kızlarda adet düzensizlikleri, gelişim kusurları, erkeklerde penis boyutu veya şekliyle ilgili tıbbi problemler için de mutlaka bir uzmanın gözetiminde uygun bir tedavi süreci planlanması gerekir. Bu belirtilerin bir hastalığın göstergesi olabileceği, tedavi edilmeyen hastalıkların ergenler üzerinde hem fiziksel hem de psikolojik yönden kalıcı problemlere yol açabileceği de unutmayın. Hattat Klinik ekibi, sadece cinsel sorunların çözümünde değil, doğru ve bilimsel cinsel bilgilendirmede de yanınızdadır.