Kadın orgasmik disfonksiyonu olarak da adlandırılan orgazm problemleri, cinsel cevap döngüsünün orgazm fazında meydana gelen sorunlardır. Kadınların yaklaşık %33'ü yetersiz sıklıkta orgazm yaşamakta, orgazm kalitesi veya yoğunluğundan tatmin olmamaktadır.

Eğer yeterli cinsel uyarılmaya rağmen daha önce hiç orgazm hissini yaşamadıysanız buna "primer orgazm sorunu" denilmektedir.

Eğer daha önce orgazm hissini yaşamış ancak şu anda yeterli cinsel uyarılmaya rağmen orgazm hissini yaşayamıyorsanız buna "seconder orgazm sorunu" adı verilir.

Orgazm problemi, sürekli veya tekrarlayan şekilde gecikmiş orgazm ya da orgazm olamama durumudur. Bu durum sizde hem kişisel hem de partnerinizle ilişkiniz açısından stres yaratabilir. Bunun yanında, yeterli cinsel uyarılmaya rağmen, orgazmik hislerin yoğunluğunda azalma veya orgazmın belirgin bir şekilde gecikmesi de orgazm problemleri arasındadır.

Kadın orgazmik disfonksiyonu –tüm kadın cinsel sorunlarında olduğu gibi- diğer cinsel sorunları da beraberinde getirebilir. Cinsel aktiviteden alınan zevk azalır, zamanla cinsel istek ve cinsel ilişki sıklığında düşüş meydana gelir. Eş veya partnerle olan ilişkide sorunlar ortaya çıkabilir.

Orgazm sorunlarının performans endişesinden, olumsuz cinsel deneyimlere, ilişki sorunlarından, duygusal yakınlık eksikliğine değişik psiko-sosyal nedenleri olabilir. Buna ek olarak, orgazmik cevabı azaltan ilaç kullanımı, MS-diyabet-travma gibi sinir sistemini etkileyen sorunlar, hormonsal eksiklikler ve cinsel isteği olumsuz etkileyen kronik hastalıklar dahil olmak üzere bir dizi biyolojik problem de orgazm cevabını bozabilir.

Cinsel isteksizlik, cinsel uyarılma sorunları gibi diğer kadın cinsel problemleri de orgazm sorununa yol açabilir. Hattat Klinik olarak orgazm probleminize yol açan tüm biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörler detaylı bir analiz ile tespit edip, size en bilimsel tedavi seçeneklerini sunuyoruz.