Kadınlarda en sık görülen cinsel problem, cinsel isteksizliktir. Cinsel isteksizlik cinsel fantezi, düşünce ve istek seviyesinde ısrarla devam eden veya sürekli tekrarlayan bir azalma halidir. Cinsel isteksizliği cinsel hayatınızın başından beri yaşıyorsanız, buna "primer cinsel isteksizlik" adı verilir. Daha önceleri cinsel isteğiniz yeterli seviyede olmasına rağmen, sonradan başlayan bir cinsel isteksizliğiniz varsa bu "seconder cinsel isteksizlik" olarak adlandırılır.

Primer veya seconder cinsel isteksizlik hem biyolojik hem de psiko-sosyal faktörlere bağlı olarak gelişebilir. Hormonsal dengesizlik veya eksiklikler, kullanılan ilaçların yan etkisi, altta yatan sistemik rahatsızlıklar, eş veya partnerle olan ilişkinin kalitesi, eş veya partnerin erken boşalma ya da sertleşme sorunu gibi cinsel problemleri, hamile kalma korkusu, kültürel mesajlar, eski cinsel deneyimler, cinsel travmalar cinsel isteği azaltan faktörler arasındadır.

Cinsel ağrı hastalıkları ve vajinismus da cinsel ilişkide rahatsızlık ve acı yarattıklarından bir süre sonra cinsel isteksizliğe yol açabilir. Orgazm problemleri veya cinsellikten zevk alamama şikayeti de cinsel isteği azaltabilir.

Hattat Klinik olarak cinsel isteksizlik şikayetinize yol açan tüm biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörler detaylı bir analiz ile tespit edip, size en bilimsel tedavi seçeneklerini sunuyoruz.