Kadın cinsel sağlığı, genel sağlığın vazgeçilmez bir parçasıdır. Sağlıklı bir cinsel yaşam, kadınlarda hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı destekler, hem de eş veya partnerle olan ilişki kalitesini kuvvetlendirir.

Kadınların yaklaşık %40'ı en az bir cinsel sorun yaşamaktadır. Kadınların %70'i tam olarak tatmin olmadığından yakınmaktadır. Türkiye'de 10 kadından 9'u cinsel hayatından mutsuz olduğunu belirtmektedir. Kadınların üçte biri cinsel istek sorunu, yaklaşık dörtte biri orgazm problemi ve beşte biri ise cinsel ağrı sorunları ile baş etmektedir. Bununla birlikte birçok kadın cinsel sorunlarını eş veya partnerleri ile konuşamamakta, utanma nedeniyle tedaviye başvurmamakta ve cinsel sorunlarının çözümü olmadığına inanmaktadır. Oysa kadınlarda cinsel problemlerin fiziksel, psikolojik ve sosyal nedenleri olup, günümüzde bu sorunların başarılı tedavileri mevcuttur.

Hattat Klinik bünyesinde oluşturduğumuz Kadın Cinsel Sağlığı Kliniği'nde cinsel sorunlarınız için son teknolojik tanı yöntemlerini kullanarak, en bilimsel tedavi seçeneklerini sizlere sunuyoruz.

Kadınlarda cinsel problemler çoğunlukla aynı anda birden fazla şekilde meydana gelmektedir. Aşağıda kadınlarda en sık görülen cinsel sağlık sorunlarını bulacaksınız:

 • Cinsel İsteksizlik (cinsel istek, arzu, düşünce veya fantezilerde azalma)
 • Vajinismus (cinsel ilişkiye müsaade etmeyecek derecede vajinanın ön kısmında meydana gelen kasılma hali)
 • Cinsel Ağrı Problemleri (vajinal giriş öncesinde, sırasında veya sonrasında meydana gelen rahatsızlık veya ağrı)
 • Cinsel Uyarılma Sorunları (subjektif olarak cinsellikte heyecanlanmama, lübrikasyon-ıslanma elde edememe)
 • Orgazm Problemleri

Bunun yanı sıra cinsel tıp kliniklerine cinsellikten zevk alamama, cinselliğe az ilgi duyma, eşle olan cinsel rutinden memnun olmama gibi şikayetlerle başvuran önemli sayıda kadın da bulunmaktadır.

Cinsel sorunların tedavisi vardır. Tüm cinsel sorun ve şikayetlerinizin tanı ve tedavisi için Hattat Klinik uzmanlarımıza başvurmanızı öneriyoruz.

 • Cinsel ilişki sırasında cinsel birleşmeye müsaade etmeyecek kadar kasılma yaşıyor musunuz?
 • Cinsel arzu, istek, fantezi ve düşüncelerinizde bir azalma var mı?
 • Eşiniz ve ya partnerinizle cinsel beraberlikten fobik bir şekilde uzak duruyor musunuz?
 • Cinsel uyarılmaya ulaşmakta veya cinsel uyarılmayı sürdürmekte zorlanıyor musunuz?
 • Cinselliğe başlarken veya devam ederken heyecanlanmakta zorlanıyor musunuz?
 • Lübrikasyon (ıslanma) sağlamakta güçlük yaşıyor musunuz?
 • Orgazma ulaşmak sizin için zor veya imkansız mı?
 • Cinsel ilişki öncesinde, sırasında veya sonrasında cinsel ağrı yaşıyor musunuz?
 • Cinsellik esnasında konsantrasyonunuzu yitiriyor musunuz?
 • Eşinizin herhangi bir cinsel sorunu nedeniyle cinsel hayatınız olumsuz etkilendi mi?
 • Yaşadığınız cinsel sorunlar ilişkinize zarar veriyor mu?
 • Cinsel sorunlar nedeniyle aşırı stres hissediyor musunuz?

Bu soruların bir veya daha fazlasına "EVET" cevabı verdiyseniz, cinsel sorunlarınızın tanı ve tedavisi için mutlaka uzmanlarımıza başvurmalısınız.

Kadın cinsel sorunları ana olarak üç temel nedenle ortaya çıkmaktadır. Biyo-psiko-sosyal perspektif denilen bu yaklaşım çerçevesinde kadın cinsel sağlık problemlerinin biyolojik, psikolojik ve sosyal nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenle uzman bir ekip bünyesinde cinsel sorunun oluşmasına, devam etmesine ve şiddetlenmesine yol açacak sebepleri ortaya çıkarmak tedavi için ilk adımdır. Aşağıda kadın cinsel sorunlarına sıklıkla yol açan nedenleri bulacaksınız:

Biyolojik Nedenler:

Damarsal nedenler

Diyabet, kalp hastalığı, ateroskleroz (damar sertliği), yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi damar sağlığını olumsuz yönde etkileyen sistemik problemler

Nörolojik nedenler:

Omurilik yaralanmaları, epilepsi (sara), multipl skleroz, beyin-damar hastalıkları, Alzheimer ve Parkinson hastalıkları, sinir sistemine ait enfeksiyonlar ile diyabet, travma veya histerektomi, mesane-bağırsak operasyonları gibi cerrahi girişimler nedeniyle meydana gelen sinir hasarları

Hormonsal nedenler

Androjen hormonları da dahil olmak üzere meydana gelen hormonsal dengesizlik veya eksiklikler

Jinekolojik Sorunlar

Endometriosis veya enfeksiyonlar gibi jinekolojik problemler ile çocuk doğumu sonrası cinsel ağrı veya isteksizlik gibi sorunlar

Cerrahi girişimler

Ooferektomi (yumurtalıkların alınması) veya histerektomi gibi üreme organlarına ait cerrahi girişimler, mastektomi (memenin alınması) veya mesane ve bağırsağa yönelik operasyonlar

Tedavi ve İlaçlar

Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, depresyon, hormonsal problemler, kanser ve mide şikayetlerinin tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, bazı kısırlık tedavileri ile bazı idrar söktürücüler ve kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi yöntemleri

İleri yaş

İlerleyen yaşa bağlı anatomik, fizyolojik ve hormonsal değişimler, klitoris ve vajinal yapıda meydana gelen değişimler

Menopoz

Menopoza bağlı östrojen ve androjen hormonlarda meydana gelen düşüş

Yaşam tarzı Sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, dengesiz veya yetersiz beslenme, aktivitesi düşük bir yaşam gibi yanlış yaşam tarzı alışkanlıkları Travma

Pelvik, perineal ve cinsel bölgelerde meydana gelen travmalar

Psiko-sosyal Nedenler
 • Yanlış veya yetersiz cinsel bilgi seviyesi
 • Kültürel mesajlar, beklentiler ve baskılar
 • İlişki çatışmaları
 • Ev-iş-aile sorunları
 • Aile içi şiddet
 • Fiziksel, psikolojik, sosyal veya cinsel taciz hikayesi
 • Yüksek stres seviyesi
 • Depresyon ve/veya aşırı endişe hali
 • Cinsel rutinle ilgili yanlışlar
 • Olumsuz eski cinsel deneyimler
 • Yetersiz cinsel uyarılma ve önsevişme
 • Kısırlık veya doğum sonrası psikolojik durum
 • Boşanma, ayrılma, eşin kaybı, aldatma gibi hayat olayları
 • Performans endişesi
 • Vücut imajı sorunları
 • Eşin veya partnerin cinsel problemi
 • Vakitsizlik

Türkiye'de 10 kadından 9'u cinsel hayatından mutsuz olduğunu belirtmektedir. Sorununuz ister cinsel isteksizlik veya vajinismus, ister cinsel uyarılmada güçlük ya da orgazm olma zorluğu olsun, sorununuzun oluşmasına, devam etmesine ve şiddetlenmesine neden olan tüm biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerin tanımlanması çok önemlidir. Potansiyel damarsal, nörolojik ve hormonsal sorunlar, risk faktörleri, ilişki dinamiği, cinsel rutin ve diğer psiko-sosyal faktörler incelenerek bilimsel ve planlı bir tedavi algoritması çıkarılmalıdır.

Hattat Klinik bünyesinde kadın cinsel sağlık sorunlarının tanı sürecinde cinsel sağlık probleminin tanımlanması, cinsel-medikal ve psiko-sosyal hikayenin alınması, fiziksel muayene, laboratuar tetkikleri, psikolojik değerlendirme, psikometrik testler ile cinsel bölge hassasiyetini ve kas yapısını inceleyen özel tetkiklerden yararlanmaktayız.

Her biri kendi alanına yaptıkları bilimsel çalışmalarla ismini duyurmuş cinsel tıp, jinekoloji, psikoloji, üroloji, dahiliye ve beslenme uzmanlarımız ile cinsel sorunlarınıza mümkün olan en kısa sürede çözüm bulmak için yanınızdayız.

Kadın cinsel sağlık sorunlarının tedavisinde; hormonsal tedaviler, sistemik tedaviler, lokal tedaviler, pelvik taban rehabilitasyonu, altta yatan hastalıkların kontrolü, risk faktörlerinin düzenlenmesi, psikolojik destek, cinsel terapi, çift terapisi, eşin/partnerin cinsel sorunlarının tedavisi ve cerrahi işlemler dahil olmak üzere çeşitli tedavi seçenekleri sunmaktayız.

Kadın cinsel isteksizlik link
Orgazm sorunları link

Cinsel ağrı hastalıkları, kadınlarda hem fiziksel olarak, hem de duygusal olarak oldukça mutsuzluk yaratan, hayat kalitesini düşüren, eş veya partnerle olan ilişkiyi olumsuz etkileyen cinsel problemlerdir.

Kadınların yaklaşık %20'si cinsel ilişki sırasında ağrılı birleşme, yanma, saplanma, zonklama, tahriş, kızarıklık gibi şikayetler nedeniyle cinsel tatminsizlik yaşamaktadır. Menopoz sonrasında bu oran %45'e kadar çıkmaktadır. Cinsel ağrıdan kaçınmak için belirli cinsel aktivitelerle sınırlanma gibi şikayetlere de oldukça sık rastlanmaktadır.

Cinsel ağrı hastalıkları genellikle biyolojik, psikolojik ve ilişkisel sorunların bir arada oluşmasıyla meydana gelir.

Klitoris, labia, üretra/mesane, vestibül, vajinal kaslar, vajina, rahim, serviks ve yumurtalıklarda meydana gelen organik sorunlar, vajinal enfeksiyonlar, yangısal durumlar, hormonsal eksiklikler gibi biyolojik risk faktörleri cinsel ağrıya yol açabilir.

Cerrahi işlemler, çocuk doğumu, bazı ilaçların kullanımı ile altta yatan bazı hastalıklarda cinsel ağrıya neden olabilir.

Ayrıca cinsellikten korkma-kaçınma, cinsel rutinden zevk alamama, ilişki çatışmalar, olumsuz cinsel deneyimler gibi psiko-sosyal faktörlerde cinsel ağrı yaratabilir.

Özellikle vajinanın dış üçte birlik bölümündeki tekrarlayan veya sürekli devam eden istemsiz kas kasılmaları vajinal birleşmeyi engelleyerek vajinismus problemine yol açar.

Hattat Klinik olarak cinsel ağrı şikayetiniz için gereken medikal, psikososyal ve cinsel öykünüzü aldıktan sonra, fiziksel muayene, laboratuar tetkikleri ve gerektiğinde ve daha ileri tanı yöntemleri ile teşhisinizi kesinleştirerek, cinsel ağrınızı hafifletecek en uygun tedaviyi sunuyoruz.

Vajinismus link

Kadınların %17-50 'si vücut, kilo veya görünüşle ilgili bir tatminsizlik yaşamaktadır. Üstelik bu tatminsizlik daha ciddi vücut imajı problemlerine yol açabilmektedir. Vücut imajı sorunu olanlar vücut boyutlarını gerçeğinden çok uzakta ve abartılı olarak algılamakta, vücuduyla ilgili takıntılı hislere sahip olmakta, sürekli görünüşle ilgili birtakım değişimlere gitmeyi arzulamaktadır. Bu durum özgüveni zedeler, depresif bir ruh hali yaratır ve kişinin özel hayatını olumsuz olarak etkiler. Vücut imajı sorunları anoreksia veya bulimia gibi yeme bozukluklarından depresyona, ilişki ve cinsel problemlerden alkolizme kadar bir dizi soruna neden olabilir. Cinsel isteksizlik, uyarılma ve orgazm sorunlarına yol açabilir, cinsellik sırasında konsantrasyonunuzu bozabilir. Kendinizi olmadığınız kadar şişman, çirkin veya yaşlanmış görmeniz, cinsel açıdan arzulanamaz hissetmeniz, vücudunuzun genelinden veya sadece burun, meme, ayak bileği, göbek, kalça gibi belli bir bölümünden aşırı rahatsızlık duymanız, her ayna gördüğünüz yerde görünüşünüzü takıntılı bir şekilde kontrol etmeniz uyarıcı belirtilerdir. Bu durumda mutlaka Hattat Klinik uzmanlarımızdan yardım isteyin.

Vajinal ve klitoral bölgedeki duyumların azalmasına yol açan pek çok neden vardır. Hormonsal dengesiz veya eksiklikler, diyabet, MS gibi altta yatan hastalıklar, doğum veya menopoz, kullanılan ilaçlar, geçirilen travma veya ameliyatlar vajinal ve klitoral bölgedeki hislerin azalmasına sebep olabilir. Bu durumda cinsel uyarılma, orgazm mekanizmaları zorlaşır, cinsellikten zevk alamama şikayeti ortaya çıkabilir. Hattat Klinik Biothesiometre ölçümü ile vajinal ve klitoral bölgedeki duyumsal seviyeyi tespit etmek mümkündür. Uzmanlarımız Biothesiometre sonuçlarını yorumlar ve tedavi sürecinizde gerekli düzenlemeleri yapar.

Biofeedback, normalde farkına varmadığınız ancak fizyolojik olarak vücudunuzda oluşan işlevleri bir monitör aracılığıyla takip etmenizi sağlayan bir tedavidir.

Kadın cinselliğinde en önemli anatomik yapılardan biri pelvik kas grubudur. Bu kasların az veya çok çalışması durumda birçok cinsel problem oluşur. Örneğin pelvik kasların zayıflaması, uyarılma ve orgazm problemlerinde rol oynar. Pelvik adaleleri çalıştırmanın yolu bazı pelvik adele egzersizlerini yapmaktır. Ancak çoğu kadın bu egzersizleri ev ödevleri şeklinde uygulamakta zorluk yaşar. Birçoğu yanlış kas gruplarını çalıştırır ve tedavi süreci yavaşlar. Hattat Klinik Biofeedback sistemi ile pelvik taban tanosunusu, vajina içi basıncı tam olarak ölçmek mümkündür. Biofeedback çalışmaları ile klinik ortamda pelvik adaleleri yönetmek öğretilr. Çalışmalar günlük programı etkilemeyecek şekilde düzenlenir. 15 ile 30 dakika arasında, bazen kasların durumuna göre bir saate yakın süren seanslarla pelvik kaslar kuvvetlendirilir. Bu sistem pelvik adale tonusundaki artışa bağlı olarak cinsel ağrı yaşayan kadınlarda da başarılı sonuçlar vermektedir.