Cinsellik kaliteli bir yaşamın önemli bir parçası. 40 yılı aşkın bir süredir Prof. Dr. Halim Hattat'ın cinsel sağlık ile ilgili yaptığı çalışmalarla biz de Hattat Klinik olarak Dünya Sağlık Örgütü'nün tanımını hedefliyoruz: Cinsel yönden sağlıklı olmanız için sadece sertleşme sorunu, orgazm problemi gibi bir cinsel bir sorun yaşamamanız bizim için yeterli değil, eğer cinsellikte fiziksel olduğu kadar psiko-sosyal yönden de mutlu değilseniz sağlıklı sayılamazsınız!

İşte bu noktadan yola çıkarak "Kaliteli Yaşam bir Tutkudur" sloganıyla hem cinsellik ve ilişkilere hem de genel sağlığa sağlık katmayı amaçlıyoruz. Hattat Hastanesi olarak uzun yıllar erkek sağlığı alanında edindiğimiz tecrübe ve bilgiler doğrultusunda Hattat Cinsel Wellness konsepti ile karşınızdayız!

Hattat Cinsel Wellness Programı sağlığın tüm boyutlarını kaliteli bir cinsellikle birleştiren ve kişiyi fiziksel sağlık kadar psikolojik ve sosyal yönden de destekleyen bir önleme, tedavi ve koruma programı. Cinsel Wellness'ın amacı sağlık ve cinsellik için risk teşkil eden hususları ortaya çıkarmak, yaşam kalitesini ve mutluluğu etkileyecek durumları tespit etmek, bunları en erken ve etkili yoldan tedavi edip kişilerin ve partnerlerinin hayat ve ilişki kalitelerini arttırmak.

Üroloji, androloji, jinekoloji, dahiliye, psikoloji, beslenme ve egzersiz yönünden uzmanların oluşturduğu Hattat ekibi kişileri ve mümkünse partnerlerini inceleyip bir cinsel sağlık profili oluşturuyor. Bu profil dahilinde, beslenme, egzersiz önerileri, besin destekleri gerekirse cinsel sorunların medikal tedavileri, varsa dahili sorunların tespiti ve tedavisi, stres yönetimi, cinsel terapi gibi kişiye özel, her hasta için farklı uygulamalar oluşturuluyor.Hattat Cinsel Wellness Ekibi olarak, böylece şimdiye kadar ayrı ayrı ele alınan kaliteli yaşlanma programları ile cinsel tedavileri birleştirerek hastalarımıza metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, bir yandan da cinsel sağlıklarını ve ilişki kalitelerini inceliyoruz; hem iyi yaşama, hem kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunuyoruz.

Cinsellik kaliteli bir yaşamın önemli bir parçasıdır. Cinsel yaşamınız hem genel sağlığınızın ve hem ilişkinizin bir barometresidir. Cinselliğinize katkıda bulunan tüm biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörleri anlamanız, önce kendinizi daha sonra partnerinizi tanımanız, cinsel sorunlarla karşılaştığınızda hangi adımları atmanız gerektiğini bilmeniz, bu sorunları aşarken doğru iletişim kurallarından yararlanmanız tatminkar bir cinsel yaşamın kapılarını size açacaktır.

Hattat Cinsel Wellness ile hem ateşli bir cinsel yaşama hem de kaliteli bir hayata aynı anda ulaşacaksınız.

Hattat Cinsel Wellness sağlığın tüm boyutlarını kaliteli bir cinsellikle birleştiren ve sizi fiziksel olduğu kadar psikolojik ve sosyal yönden de destekleyen bir önleme, tedavi ve koruma programıdır. Hattat Cinsel Wellness'ın amacı; sağlığınız ve cinselliğiniz için risk teşkil eden hususları ortaya çıkarmak, cinsel yaşam kalitenizi ve mutluluğunuzu etkileyecek tüm fiziksel, psikolojik ve sosyal faktörleri tespit etmek, cinsel sorunlarınızı en bilimsel, etkili ve hızlı seçenekler ile tedavi edip hem bireysel hem de çift olarak kaliteli bir yaşama, tatminkar bir cinselliğe ve tutku dolu bir ilişkiye sahip olmanızı sağlamaktır.

Hattat ekibi aşağıdaki tüm faktörleri göz önüne alarak tamamen Size özel reçetenizi sunacaktır. Bu faktörler:

 • Sertleşme sorunu, erken boşalma, geç boşalma, geri boşalma, cinsel isteksizlik gibi erkek cinsel sağlık sorunlarının tanı ve tedavisi
 • Cinsel isteksizlik, uyarılma sorunları, orgazm problemi, cinsel ağrı hastalıkları ve vajinismus gibi kadın cinsel sağlık sorunlarının tanı ve tedavisi
 • Şeker hastalığı, insülin direnci, metabolik sendrom, yüksek tansiyon, kalp damar sorunları, prostat hastalıkları, tiroid problemleri gibi cinsel sağlığı etkileyen sistemik hastalıkların tanı ve tedavisi
 • Cinsel sağlığı etkileyen kilo fazlalığı, obezite, aktivitesiz yaşam, stres ve yanlış yaşam alışkanlıkları gibi risk faktörlerinin profili ve yönetimi
 • Metabolik dedektifler ile metabolizma ve yaşam profili
 • Performans endişesi, depresyon, anksiyete, öz güven eksikliği gibi cinsel sorunlara eşlik eden psikolojik faktörlerin yönetimi
 • Çift sağlığı, iletişim ve uyum sorunlarının çözümü
 • Vücut imajı problemlerinde destek ve tedavi
 • Cinsel organ boy, şekil ve hacim sorunlarının tedavisi
 • Vajinal ve penis estetik uygulamaları
 • Aktif bir cinsellik için doğal ve yan etkisiz besin desteği reçeteleri
 • Cinsel sağlığı destekleyecek tamamlayıcı tıp yöntemleri

Prof. Dr. Halim Hattat'ın 40 yılı aşkın tecrübesi ile Hattat ekibinin interdisipliner takım ruhunu birleştirerek, cinsel sağlığınızı geri kazanmanız için yanınızdayız.

Size özel cinsel sağlık profili ile en bilimsel, etkili ve hızlı tedavi protokollerini hazırlayan ekibinizle tanışın:

 • Üroloji ve androloji uzmanları
 • Cinsel tıp uzmanı
 • Jinekoloji uzmanı
 • Dahiliye uzmanı
 • Psikoloji ve cinsel terapi uzmanı
 • Sağlıklı yaşam ve yaşlanma uzmanı
 • Beslenme ve kilo yönetimi uzmanı
 • Egzersiz uzmanı
 • Plastik ve Rekonstriktif cerrahi uzmanı

Evet, yaşam tarzı cinsel fonksiyonları oldukça fazla etkiliyor. Sigara- alkol tüketimi, beslenme yanlışları, aktivitesi düşük bir yaşam, aşırı ve yönetilemeyen stres, depresyon, hatta uyku sorunları da cinsellik için risk faktörleridir. Bel çevresi, vücut kitle endeksi ve vücut yağ yüzdelerinin ölçümleri de bizim için önemli bulgulardır. Çünkü bel çevresi kalınlığı, kilo fazlalığı denilen sağlık sorunlarında özellikle hormonlar etkilendiğinden cinsel performansı azalabilir. Bunların yanında kan şekeri seviyelerindeki dengesizlik, kalp damar sorunları, yüksek tansiyon, Metabolik sendrom, kolesterol yüksekliği durumlarında da cinsel performans olumsuz yönde etkilenir. Bunları bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Yani cinsel yönden sağlıklı olmanız için kadınlarda sadece isteksizlik, orgazm olamama, kayganlık sağlayamama, uyarılma veya ağrı sorunları yaşamamanız yetmiyor. Bu durum erkeklerde de böyle: sağlıklı bir cinsellik için sertleşme problemi, isteksizlik ya da erken boşalma yaşamıyor olmak yetmez. Eğer cinselliğinizdeki kalite veya tatminde azalma yaşıyorsanız tam olarak sağlıklı sayılmazsınız.

İşte bu yaşam tarzı faktörleri bazen siz farkına bile varmadan cinsel fonksiyonlarınızda belirgin bir azalmaya neden olabiliyor. Hattat ekibi, multi disipliner yaklaşımı ile burada devreye giriyor. Sizi bir bütün olarak ele alarak hem iyi yaşama ve kaliteli yaşlanma hem de mutlu bir cinsel hayatı bir arada sunan reçetenizi veriyor.

Kilo fazlalığı ve obezite sorunları hem erkek hem de kadınlarda cinsel performansı azaltabilir. Çalışmalar vücut kitle endeksi (boy/kilo) normalin üzerine ne kadar çok çıkarsa cinsel hayat kalitesinin aynı oranda azaldığını gösteriyor. Kilo fazlalığının cinsel fonksiyonları olumsuz etkileyen şeker hastalığı, kalp damar sorunları , inme-felç gibi sağlık problemlerine davetiye çıkardığını da unutmamak gerek. Bununla beraber, karın içi yağlar ve kilo fazlalığı hem hormonal dengesizlik yaratır, hem de tansiyon, şeker hastalığı, kalp-damar problemleri gibi sağlık sorunlarını sıklaştırarak cinsel performansı azaltır. Son yıllarda yapılan çalışmalar özellikle bel çevresi kalınlığının seks hormonlarının seviyelerini önemli ölçüde azaltarak, cinsel istek ve performansı olumsuz etkilediğini ortaya koydu. Bu nedenle bel çevrenizi kadınsanız 80 cm, erkekseniz 94 cm altında tutmaya gayret edin.

Karın içindeki yağ birikimi kendini bel çevresindeki artış yani abdominal obezite ile gösteriyor. Bu yağlar Metabolik Sendrom olarak bilinen ve bel çevresi kalınlığı, trigliserit ve bazen de LDL-kötü kolesterol yüksekliği, hipertansiyon ve insülin direnci ile kendini belli eden bir sağlık sorununa yol açıyor. Bu sendrom sadece damarlarını yaşlandırmakla kalmıyor, son dönemde yapılan araştırmalara göre testosteron seviyelerinde de bir düşüşe yol açıyor. Öyle görülüyor ki karın için yağları estetik kaygılardan çok daha fazla soruna neden oluyor.Karın içi yağlar öncelikle damar sağlığınızı tehdit ederek ereksiyon fonksiyonunda bir azalmaya neden oluyor. İleri dönemlerde ise testosteron düşüklüğü yaratarak cinsel isteksizliğe de açabiliyor. Testosteron düşüklüğü ayrıca kemiklerini ve kas yapınızı zayıflatıyor, libido kaybı kadar sertleşme fonksiyonunuzu da azaltıyor.

Bu nedenle cinsel sağlığın bir bütün olarak ele alınması gerekiyor. Hattat ekibi, Sizi sadece bir cinsel fonksiyon hastası olarak görmüyor, kilonuzdan stresinize ; egzersiz alışkanlıklarınızdan kalp damar sağlığınıza iyileştirmek üzere yanınızda bulunuyor.

Araştırmalar, Akdeniz tipi bir beslenme planının cinsel fonksiyonları iyileştirdiğini gösteriyor. Kilo fazlalığı, kolesterol yüksekliği, kan basıncında yükselme yaşayanlar 2 yıl sağlıklı bir beslenme uyguladıklarında hem metabolizma göstergelerinde yani kan şekeri, insülin değerleri, kolesterol, tansiyon ölçümlerinde hem de cinsel fonksiyon göstergelerinde düzelme fark ediyor. Akdeniz diyeti dediğimizde tam tahıllı ürünlerden zengin, işlenmiş rafine şekerlerden fakir, zeytinyağı gibi iyi yağları ihtiva eden, sağlıklı proteinlerin olduğu bir beslenmeden bahsediyoruz. Trans ya da hayvansal yağlardan uzak, bol sebze-meyve içeren bir beslenme planı hem kalbi hem de cinsel fonksiyonları olumlu etkiliyor. Sağlıklı bir diyetin yanında, fiziksel olarak aktif kalmak da çok önemli. Sigara-alkol tüketimi, uyku sorunları gibi diğer risk faktörlerini de unutmamak gerek. Tabi duygusal ve zihinsel sağlık da bu bütünün bir parçası.

Bu nedenle cinsel sağlığın bir bütün olarak ele alınması gerekiyor. Hattat ekibi, Sizi sadece bir cinsel fonksiyon hastası olarak görmüyor, kilonuzdan beslenme alışkanlıklarınıza ve stresinize ; egzersiz alışkanlıklarınızdan kalp damar sağlığınıza iyileştirmek üzere yanınızda bulunuyor.

Aslında ruhsal sıkıntı yaratan her durum cinselliği etkiler. Çünkü böyle durumlarda beyinden salgılanan stres hormonları öncelikle cinsel isteği azaltıcı etkide bulunur. Cinsel istek olmadığında da cinsel fonksiyonları çalıştıran bazı maddeler salgılanamaz. Örneğin damarlarda bulunan nitrik oksit maddesi cinsel istek olmadığında salgılanmaz. Damar ve sinir yapısı etkilenir. Böylece cinsel bölgelerde yeterince kan akımı olmaz ve başta sertleşme problemi, boşalma sorunları, haz duyamama olmak üzere pek çok cinsel sorun ortaya çıkar. Kadınlarda ise yine aynı mekanizma ile cinsel bölgelere giden kan akımı azalıp uyarılma sorunları ve orgazm hastalıklarına alt yapı oluşuyor. Özellikle aile ve hayat düzenini sürdürememe endişesi, yaşam standardını koruyamama, sorumluluklarını yerine getirememe korkusu ile ilişkiden kaynaklanan sorunlar stres yaratıyor. Finansal zorluklar yüzünden de aile içi gerginlik artabiliyor.

Tüm bu faktörler de demin bahsettiğimiz gibi stres hormonlarını ve cinsel işlev bozukluklarını tetikliyor. Bu nedenle duygusal ve zihinsel sağlığınızı tehdit eden durumların farkına varmanızı ve gerekirse ekibimizden profesyonel yardım almanızı öneriyoruz. Bu bağlantılar nedeni ile cinsel sağlığın bir bütün olarak ele alınması gerekiyor. Hattat ekibi, Sizi sadece bir cinsel fonksiyon hastası olarak görmüyor, kilonuzdan stresinize ; egzersiz alışkanlıklarınızdan kalp damar sağlığınıza iyileştirmek üzere yanınızda bulunuyor.

Gerçekten de egzersiz kalp-damar sisteminden kemiklerinize, belleğinizden ruhsal durumunuza kadar sağlığınızın değişik boyutlarını etkiliyor.

Düzenli bir egzersiz programı fiziksel görünümünüzü geliştirir. Fiziksel görüntünün iyileşmesi kendinize daha fazla güvenmenizi, vücudunuzdan memnun olmanızı ve partnerinizin yanında kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Egzersiz kilonuzu korumanızı veya kilo vermenizi sağlayarak sizi şekle sokar ve partnerinizin yanında kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Sağlıklı bir cinsellikte iyi bir fiziksel performansın şart olduğunu hatırlatmama gerek yok. Egzersiz akciğer kapasitenizi arttırır. Denge ve koordinasyonunuzu geliştirir. Eklem esnekliği ve kemik yoğunluğunuzu arttırır. Kaslarınız da daha dayanıklı hale gelir. Böylece sağlıklı bir cinsellik için gereken fiziksel performans durumuna sizi yaklaştırır.

Düzenli bir egzersiz programının kalp-damar sağlığını olumlu yönde etkilediği bilinen bir gerçek! Egzersiz yapmak veya aktivitesi yüksek bir yaşam sürmek sadece kan dolaşımınızı arttırmıyor. Kandaki yoğunlaşmayı, pıhtı oluşması riskini ve çarpıntıyı da azaltıyor. Egzersiz aynı zamanda HDL yani iyi kolesterol seviyeleriniz yükseltiyor. Egzersizin kalbinize olan faydaları bunlarla da sınırlı değil. Egzersiz yapmak yüksek tansiyon riskinizi ve bu sorunun yol açtığı inme gibi komplikasyonları azaltıyor. Ayrıca vücudun insüline karşı duyarlılığını arttırarak kan şekeri seviyelerini düşürüyor. Böylece pankreas bezinde yeniden insülin yapımına gerek kalmıyor ve Tip 2 diyabet hastalığı riski azaltıyor. Diyabet belirtileri ortaya çıksa bile egzersiz ile diyabetin yaşlandırıcı etkileri yavaşlayıp azalıyor ve kan şekeri ayarı kolaylaşıyor.

"Peki bütün bunlarla cinsel hayatımla ne gibi bir ilgisi var?" diye düşünebilirsiniz. 'Hipertansiyon, diyabet, yüksek kolesterol, pıhtılaşma problemi, taşikardi kalbiniz için olduğu kadar damar sağlığınız için de risk faktörü sayılıyor. Damar sağlığınız sertleşme fonksiyonunuz için oldukça önemli bir yere sahip. Penisin büyümesi ve sertleşmesi yani ereksiyon fonksiyonunu yerine getirebilmesi, penisin kanla dolmasına bağlıdır. Eğer damarlarınız kolesterol yüksekliği, şeker fazlalığı ve hipertansiyonlar zarar görmüşse bu penise giden kan akımının azalacağı ve sertleşme problemiyle karşılaşma riskinizin artacağı anlamına gelir.

Bu bağlantılar nedeni ile cinsel sağlığın bir bütün olarak ele alınması gerekiyor. Hattat ekibi, Sizi sadece bir cinsel fonksiyon hastası olarak görmüyor, kilonuzdan stresinize; egzersiz alışkanlıklarınızdan kalp damar sağlığınıza iyileştirmek üzere yanınızda bulunuyor.