Böyle bir şey yok. Yaşlılık süreci boyunca tüm vücut fonksiyonlarında doğal bir yavaşlama olur. Cinsel fonksiyonlarda da bu durum böyledir. Mesela kadınlarda vajina, erkekte penis yapısında değişiklikler, sertleşme süresi ve kalitesinde azalma, cinsel istekte değişimler görülebilir. Ancak bunlar cinselliğin bittiği anlamına gelmez. Kadın menopoza girince "Artık benim anneanne yaşım geldi" diyerek cinsellikten uzaklaşıyor. Erkek de sertleşme kaybını doğal kabul ediyor. Böylece cinsellikten emekliye ayrılıyorlar. Yaşlanma sürecinde karşılaşılan sağlık sorunları mesela şeker hastalığı, kalp-damar problemleri ve bunların tedavisinde kullanılan ilaçlar da cinsel fonksiyonları azaltabilir. Oysa şunun bilinmesi gerekir: Cinsel fonksiyonlarda değişimler olsa da tüm cinsel sorunların tedavisi vardır.

Sertleşme sorununda ilaçlardan enjeksiyonlara ve protezlere kadar pek çok tedavi var. Bu sorunun tedavisinde kullanılan ilaçlar damarlarda nitrik oksit denilen bir maddenin salgılanmasını arttırırlar. Bu madde de damarları genişletir ve cinsel bölgelere giden kan akımını arttırır. Penis kanla doldukça sertleşir. Ancak bu ilaçların cinsel istek üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bu ilaçlar eğer cinsel istek varsa işe yarar. Ayrıca performans ilaçlarını her sertleşme sorunu yaşayan erkek de kullanmamalı. Çünkü eğer sertleşme sorununun sebebi psikolojikse bu ilaçlar işe yaramaz ve kişiler "Bu bile işe yaramadı" diyerek şiddetli bir performans kaygısı duyarlar. Tedavi olamayacaklarını düşünürler.

Cinsel ilişki ve başarıyı bir arada değerlendirmemek lazım. Bu bakış açısı doğru değildir. Bir kişinin bir kere cinsel sorun yaşaması hayat boyu yaşayacağı anlamına gelmez. Bir kere cinsel sorun yaşanması tekrarlayacak anlamına gelmez. Cinsel performansı fiziksel sorunlar kadar duygu, düşünce, ilişkinin kalitesi, uyku seviyeniz, stres düzeyiniz, uyku seviyesi, ortam, partnerin durumu gibi pek çok faktörden etkilenir. Tabii sorun istikrarlı bir şekilde devam ederse neden kaynaklandığını öğrenmek için doktora başvurup uygun tedavi alması gerekir. Çünkü tekrarlıyorum her cinsel sorunun tedavisi vardır.

Bazı zamanlarda boşalamamak birçok erkekte görülebiliyor. Konsantrasyon kaybı, psikolojik faktörler, yeteri kadar uyarılmamak bu duruma neden olabiliyor. Burada önemli olan boşalma hissinin olup olmamasıdır. Eğer boşalma hissi olmasına rağmen dışarı sperm akışı olmuyorsa, o zaman Retrograde Ejakülasyon denilen mesaneye doğru geri boşalma durumu akla gelir. Bu durum klinik tetkiklerle kolayla anlaşılabilir. Boşalma hissiniz yoksa bu durumu negatif bir durum olarak da görmek zorunda değilsiniz. İlk seferinde boşalma olmadığı için ikinci bir ereksiyona daha hızlı ulaşabilirsiniz. Yaşlanma süreciyle birlikte bir erkekte meni hacminde belli bir azalma da beklenir. Ancak bu durum performansın kötü olduğunu göstermez. Eğer boşalma hissi veya sperm akışıyla ilgili sorunlar devam ederse doktora başvurmak gerekir.

Prostat hastalıkları kısaca prostatın iyi huylu büyümesi, prostat iltihapları ve prostat kanseri sık idrara çıkma, kesik kesik idrar yapma, mesaneyi tam boşaltamama hissi, gece idrara kalkma, idrar yaparken zorlanma, ani idrara çıkma ihtiyacı gibi yakınmalara yol açarak cinsel yaşamı olumsuz yönde etkiler. İdrar sorunu yaşayan erkek, bunun beraberlik esnasında olmasından çekinerek cinsellikten soğuyabilir, cinsel istek problemleriyle karşılaşabilir. Başarılı olamayacağı endişesi ile performans anksiyetesi geliştiren erkek sertleşme sorunları yaşayabilir. Erken boşalma da ileri vakalarda görülebilir. Prostat hastalıklarının bazı radikal tedavileri de cinsel sorun yaratabilir. Bu nedenle prostat hastalıkları tedavilerinde en önemli nokta, cinsel fonksiyon sorunlarına yol açmayan tedavilerin tercih edilmesidir. Günümüzde tedavi yöntemine karar verilirken, tedavinin cinsel fonksiyona zarar vermemesi hususu da önemle değerlendirilmektedir.

Cinsellik bir yarış değildir. Orgazm da varılması gereken bir bitiş çizgisi olarak görülmemelidir. Cinselliği sadece bu şekilde düşünmek yanlış olur. Yakınlık belirten davranışlarda bulunmak ve kaliteli bir cinsellik yaşamak önemlidir. Ancak bu her seferinde orgazm ve boşalmayla sonuçlanmak zorunda değildir. Aynı anda tatmin olmayan veya her seferinde orgazm hissi yaşamayan kişiler kendilerinde bir eksiklik olduğunu düşünmesinler. Ancak orgazm ve boşalma eksikliği bir sorun olarak devam ederse neden kaynaklandığını anlamak için doktora başvurmak gerekir.

Az miktarda alınan alkol cinsel olarak uyarıcı olsa da yüksek miktarlarda alkol tüketimi depresan etki yaratır ve fonksiyon kaybı hatta sertleşme problemine yol açar. Kadınlarda da aşırı alkol tüketiminin cinsel sorunlara yol açtığı çalışmalarla gösterildi. Bu nedenle alkol kullanmıyorsanız alkol tüketmeye başlanmamasını öneriyoruz. Eğer alkol kullanıyorsanız almanız gereken optimal miktarın erkekler için günde 2, kadınlar içinse günde 1 kadeh olduğunu hatırlatalım.

Nikotin küçük kan damarlarını sıkıştırır ve penise giden kan akımının azalmasına neden olur. Nikotinin sertleşme üzerindeki bu negatif etkisi sigara içiminden hemen sonra meydana gelebileceği gibi uzun süreli sonuçlarla da kendini gösterebilir.

Testesteron erkeklerde er bezinin (testis) ürettiği en önemli androjen bir kas gelişimini ve vücut kıllanmasını düzenler. Yağ eritici özelliğiyle erkeklerin göbek bağlamasını engeller. Cinsel arzuyu ateşleyen ve iktidar gücünü arttıran da testesterondur. Testesteron azalınca ortaya çıkan sorunların sayısı bir hayli fazladır. Sıcak basmalarını, uykusuzluk, ruhsal sorunlar, kas güçsüzlüğü, uyku bölünmeleri, yorgun uyanmalar, terleme, sinirlilik, alınganlık, öfke-hiddet atakları ya da tam tersine içe kapanmalar ve daha da önemlisi cinsel arzu ve performansın düşmesi bunun en önemlileridir. Özellikle cinsel arzu ve performansın düşmesi sonucu ortaya çıkan iktidar kaybı erkeklerin en büyük korkusudur.

Normalde flask yani sertleşmemiş haldeki penisin 7 cm ve üzerinde olması normal kabul ediliyor. Burada şunu da belirtmeliyiz: Penisin aşırı büyük olması kadının tatmini açısından gerekli bir unsur değildir. Önemli olan sertleşmiş haldeki penisin ilişkinin sonuna kadar sertleşmeyi devam ettirmesidir. Ancak doğumsal veya Peyronie hastalğı gibi edinsel sebeplerle şekil bozukluğu yaşayan kişilerde penis boyu kısalabiliyor. Bu durumda cerrahi olarak penis büyütme ameliyatlarından yararlanmak mümkün. Cerrahi yardım gereken durumlarda hem boy uzatma hem de kalınlaştırma operasyonları başarılı sonuçlar veriyor. Bu konuda bir endişeniz mevcut ise Hattat Klinik ekibine başvurmanızı öneriririz.

Kalp krizinden sonra cinsel yaşamı etkilenmeyen pek çok kişi bulunuyor. Burada önemli olan kalp krizine veya başka bir kalp problemine yol açan risk faktörlerinin iyi değerlendirilmesidir. Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, diyabet, metabolik sendrom, şişmanlık, sigara kullanımı gibi faktörler sadece kalp sağlığını risk altına sokmaz, cinselliği de olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle size tavsiyemiz ailenizde kalp rahatsızlığı sık görülüyorsa düzenli kontrollerle bu risklerinizi azaltmanızdır. Bir de kalp hastalığı nedeniyle nitrat içeren ilaçları kullananların performans ilaçları kullanmamaları gerekir. Kalp testlerinde örneğin efor testinde problem yaşamayan kişilerin cinsellikten uzak durmalarına gerek yok. Kabaca şöyle düşünebilirsiniz: 10 saniye içinde 20 merdiveni rahatlıkla çıkıyorsanız cinsel ilişki yaşamanızda bir engel yoktur. Ancak yine de bu konuda şüpheleriniz mevcut ise, Hattat Klinik uzmanlarına başvurmanızı öneririz.

Cinsel ilişki sıklığının "normal" bir sayısı yoktur. Bu bazı çiftler için her gün bazıları için haftada yada ayda birkaç keredir. Önemli olan cinsel ilişki sıklığından ziyade yaşanan cinselliğin erkek için de kadın için de fiziksel, duygusal, psikolojik tatmin sağlamasıdır. Eğer bu tatmin azalırsa sorun geçiştirilmemeli, mutlaka incelenmelidir. Ancak sıklık bakımından periyodik beraberliklerin oluşması önemlidir. Bir ilişkiden sonra uzun süre ara vermek şeklinde değil daha düzenli ilişkiler içinde olmak tatmini arttırır.

Cinsel problemler hem hastalarda hem de partnerlerde özgüven eksikliği, öfke, endişe, depresyon ve mutsuzluk hissi yaratıyor. Bazı araştırmalar cinsel sorunlar yaşayan hastaların ilişkilerini bitirmeye yatkın olduklarını da gösterdi. Erkekler kendini yetersiz, kadınlar çekiciliklerini yitirmiş hissediyor. Partnerleri cinsel sorun yaşayan kadınlarda cinsel tatmin seviyesi azalıyor. Mesela erken boşalma şikayeti olan bir erkek yetersiz hissedip çözümü dışarıda arayabiliyor. Veya sertleşme problemini partnerine bağlıyor. Oysa bu sorunların altında organik nedenler olabilir ve çözümü vardır. Hattat Klinik uzmanları çözüm arayışınız ile buradadır.

Böyle düşünmek çok yanlış. Çünkü yaptığımız çalışmalarda Türkiye'de 10 erkekten 7'sinin sertleşme sorunu yaşadığını bulduk. Cinsellik erkeklerde güç ve iktidar simgesi olarak görüldüğünden bu tip sorun yaşayan erkekler problemlerinden hiç bahsetmiyor. Hatta utanma duygusuyla doktora bile başvurmuyor. Oysa başvurduklarında sorunlarının kolayca tedavi edildiğine şaşırıyorlar.

Hayır, sertleşme problemi yaşla birlikte daha sık görülse de çok genç yaşlardan itibaren bu sorunu yaşayan kişiler var. Gençlerde sağlıksız beslenme, hareketsiz bir hayat, aşırı sigara-alkol tüketimi gibi risk faktörler önem kazanmaya başladı. Bir de stres, gerginlik, endişe, depresif hisler ile aşırı mükemmeliyetçi bir yapıdakilerde sık karşılaşılıyor. Bunun yanında gençlerde de şeker hastalığı, kullanılan ilaçlar, kalp-damar sorunları, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, sinir sistemi rahatsızlıkları, hormonal problemler sertleşme sorununa yol açabiliyor.

Cinsel IQ yeni ancak çok önemli bir kavram. Eğer kişiler doğru ve bilimsel cinsel bilgiye sahipse, kendilerinin ve partnerlerinin cinsel istek ve ihtiyaçlarını anlayabiliyorlarsa o zaman cinsellik daha kaliteli oluyor. Bu tip kişilerde yüksek cinsel zeka var denebilir. Cinsel sorun yaşandığında adaptasyon da daha kolay oluyor. Önemli olan doğru bilgiler edinmek, kendini ve karşındakini tanımak, anlamak, samimi davranmak ve anlayışlı olmak.

Porno siteleri sıkça ziyaret edenlerin kendi cinselliklerinde hassas oldukları biliniyor. Ancak, bu sitelere olan cinsel ilgi günlük işlerinizi yapmanızı engelliyor veya eşinize, çevrenize, işinize olan ilginizi azaltıyorsa o zaman Hattat Klinik ekibinde bu konunun uzmanı bir profesyonelle görüşmenizi öneriyoruz. Ayrıca abartılı, yanlış, eksik bilgi içeren sitelerin ve sohbetlerin yanlış, eksik bilgiler ve abartılı inançlar edinilmesine neden olabiliyor. Cinsel ilişkinin belirli fiziksel şartlarına odaklanarak gerçek ilişkilerin psikolojik ve sosyal boyutunu görmezden gelinmemeli. Çünkü bu gerçek hayattaki ilişkilerinizi son derece olumsuz yönde etkileyebilir.

En sert ereksiyonlar genelde ergenlik döneminde yaşanır. Bunun nedeni ilerleyen yaşla birlikte hormonların ve kan damarlarının yapısal olarak farklılaşmasıdır. Yaşla birlikte ereksiyonda hafif bir sertlik kaybı beklenen bir durumdur. Ancak penis sertliği-ereksiyon derecesi ilişkiye girmeniz ve ilişkiyi sürdürebilmeniz için yeterli değilse o zaman Hattat Klinik uzmanınıza başvurmanız gerekir.

Yaşlandıkça penisiniz küçülmez. Buradaki durum karın yağlarınız arttığı için orantısal olarak penisiniz küçük görünmesidir. Yani bu durum sadece optik bir yanılsamadır.