14 Şubat Sevgililer Günü kapsamında Avrupa Cinsel Sağlık Birliği (ESHA) ve Aile Sağlığı Araştırma Derneği (ASAD) olarak yaptığımız toplantıda seks ilaçlarının doğru kullanımına ve sahte ilaçların yarattığı sağlık tehditlerine dikkati çektik. Barbaros Point Otel'de düzenlediğimiz toplantıya pek çok hastamız ve basın mensupları katıldı.
Cinsel problemler eş dost tavsiyesi ile veya hocalarla muskalarla, el altından satın alınan ilaçlarla değil, konunun uzmanlarının tedavisi ile çözümlenmesi gereken sorunlardır.  Reçeteli alınması gereken ilaçların reçetesiz kullanımı en kötü ihtimalle ölüme kadar uzanacak sağlık sorunlarına yol açar. En iyi ihtimalle zarar vermeseler dahi kişilerde “bu ilaçlar bile işe yaramıyorsa benim cinsel sorunumun çözümü yok” inancı doğurur . Bu da performans endişesinden cinsellikten kaçınmaya kadar giden pek çok psikolojik probleme yol açar.
Cinsel problemi olan her 10 kişiden yalnızca biri hekime başvuruyor. Araştırmalar hastaların yüzde 62’sinin cinsel sorunlar nedeniyle özgüveninin kaybolduğunu, yüzde 21'inin de ilişkilerinin bittiğini gösteriyor. Ancak bu sorunların tedavisi ancak cinsel sağlığı etkileyen tüm organik, psikolojik ve sosyal faktörlerin incelenmesi sonucunda yalnızca uzman hekimler tarafından tavsiye edilen medikal tedavilerle mümkündür.
Cinsel sorunların özellikle sertleşme sorununun çözümüne yönelik çok etkili ilaçlar mevcut. Ancak hekime danışmadan, el altından veya internet üzerinden bilimsel güvenilirliği kanıtlanmamış ilaçlar kullanan hastalarımız tedaviden beklentilerini karşılamamakla kalmıyor, genel sağlıklarını tehdit eden bir dizi sürece de yol açabiliyor. Cinsel fonksiyon sorunlarında doğru ve bilimsel ilaç kullanımını desteklerken, sahte ve kopya ilaç tüketiminden kaçınılması gerektiğini vurguluyoruz. 
Kopya ilaçların üretim ve satışı özellikle Avrupa’da giderek yaygınlaşıyor. Avrupa Güvenli İlaçlara Erişim Birliği’nin verilerine göre Avrupa Birliği sınırlarına giren taklit ilaçlar 2005 yılında 2.7 milyon adetten 2007 yılında 4 milyon adete arttı. 2011 yılı sonuna kadar bu ilaçların satışlarının tüm dünyada yaklaşık olarak 75 milyar dolara ulaşacağı  düşünülüyor.  İlaç taklitçileri hem denetimdeki yetersizlikler hem de yasadışı yollar sayesinde küçük hatta büyük miktarlarda ürünü özellikle internet üzerinden satabiliyorlar.    Bu ürünlerin içinde tıbbi ürünlerin yasadışı imalatını sağlayacak aktif maddeler ve yan maddeler de var.
İnternetten ve el altından satılan ilaçlar özellikle yoğun çalışan hatta eczaneye bile gitmeye vakit bulamayan veya eczaneye gidip sertleşme sorunu için kullanılan ilaçları sipariş etmeye çekinen kişiler için çok cazip bir alış veriş ortamı haline geldi. İnternetten online ısmarlanan ilaçlar arasında erkek cinsel sağlığı ilaçları başı çekiyor, ancak diyetle ilişkili ilaçlardan kardiyovasküler ilaçlara kadar pek çok değişik grup ilaç var. Ancak gerek el altı satışları gerek se internet dünyada denetlenmeyen en büyük alış veriş marketi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre :İnternette fiziksel adresini saklayarak ilaç satan sitelerin %50 si sahte ilaç satıyor.
 
SAHTE (KOPYA) İLAÇ NEDİR?
·         Doğru maddeleri içeren ancak yanlış paketlenmiş ilaçlar
·         Yanlış maddeleri içeren ilaçlar
·         Normalde ilaçta olması gereken aktif maddeyi içermeyen ilaçlar
·         Etki göstermesi için yeterli aktif maddesi bulunmayan ilaçlar
 
 NEDEN TEHLİKELİ?
Öncelikle sahte ilaç üreticilerinin en popüler bulduğu ürünlerin başında sertleşmeyi sağlayan ilaçlar geliyor. Cinsel sorunların tedavisinde el altından veya internet üzerinden satılan sahte ilaçlara karşı tedbirli olun. İnternet yoluyla sipariş ettiğiniz kutu ve hapların görünümü olarak gerçeğin ayırt edilemeyecek kadar iyi kopyalanmış olabiliyor.   Sahte ilaçların içindeki tüm maddeler tehlikesiz dahi olsa aktif maddenin yetersiz seviyeleri tedaviyi faydasız kılabiliyor. Tabii bu en iyi ihtimal.   Sahte ilaçların en kötü ihtimalle ölüme kadar giden bir dizi sürece yol açabileceği de biliniyor. Sahte ilaçların içinde sağlığınızı tehdit eden veya yan etki doğurabilecek tehlikeli maddeler bulunabiliyor. Bu ilaçlar denetimsiz ve kirli ortamlarda üretildiklerinden hijyen standartlarının dışında olabiliyor ve en önemlisi bu ilaçlar sağlık sorununun iyileşmesine engel oluyor.
 
·    Öncelikle kopya ilaç üreticilerinin en popüler bulduğu ürünlerin başında sertleşmeyi sağlayan ilaçlar geldiğini bilmelisiniz. İnternet yoluyla sipariş ettiğiniz kutu ve hapların görünümü olarak gerçeğin ayırt edilemeyecek kadar iyi kopyalanmış olabiliyor.  
 
·    Kopya ilaçların içindeki tüm maddeler tehlikesiz dahi olsa aktif maddenin yetersiz seviyeleri tedaviyi faydasız kılabiliyor. Tabii bu en iyi ihtimal. Kopya ilaçların en kötü ihtimalle ölüme kadar giden bir dizi sürece yol açabileceği de biliniyor.  
 
·    Kopya ilaçların içinde sağlığınızı tehdit eden veya yan etki doğurabilecek tehlikeli maddeler bulunabiliyor.
 
·    Kopya ilaçlar denetimsiz ve kirli ortamlarda üretildiklerinden hijyen standartlarının dışında olabiliyor.
Prof. Dr. Halim Hattat’ın başkanlığında Hattat Klinik “Cinsel Sağlık Hasta Okulu” ilk toplantısını 8 Mart 2012’de Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile gerçekleştirdi. Prof. Dr. Halim Hattat katılımın beklediklerinin üzerinde gerçekleştiğini belirterek bu toplantıların 2 ayda bir ücretsiz olarak düzenlenmeye devam edeceklerini, bir sonraki toplantının Mayıs ayının 2. Cumartesi günü olacağını belirtiyor. Prof. Hattat bu başarının sebebini şöyle açıklıyor: “Cinsellik kaliteli bir yaşamın önemli bir parçası. Tüm dünyada her üç yetişkinden biri en az bir tane cinsel sorun yaşıyor. Türkiye’de her 10 erkekten 7’sinin sertleşme sorunu var. Bu rakamların yüksekliğini görüp şaşırmayın. Cinsellik konusunda çoğu kişi sorunlarını konuşmaya, paylaşmaya, anlatmaya çekiniyor. Oysa ki cinsel sağlık genel sağlığın da çok önemli bir parçası. Cinsel sorun yaşayan kişilerde hayat kalitesinin düştüğü biliniyor. Üstelik bu durum partnerleri de etkiliyor. Cinsel problemi olan her 10 kişiden yalnızca biri hekime başvuruyor. Araştırmalar hastaların yüzde 62’sinin cinsel sorunlar nedeniyle özgüveninin kaybolduğunu, yüzde 21'inin de ilişkilerinin bittiğini gösteriyor. Bu yüzden ailelerin cinsel sağlık konusunda bilgilendirilmeleri ve bilinçlendirilmeleri büyük önem taşıyor. Ayrıca cinselliği etkileyen her şey kalbi, beyni ve tüm diğer sistemleri de etkiliyor. Cinsel sağlığa olumsuz etki edecek risklerin ortaya çıkarılıp, varsa cinsel sorunların tedavi edilmesi genel sağlığı da olumlu etkiliyor. İşte bu noktadan yola çıkarak ekibimiz ile “Cinsel Sağlık Hasta Okulu” toplantıları düzenlemeye karar verdik. Bu toplantılarda Cinsel Sağlık ev İlişki Sağlığı ile ilgili son bilgileri, araştırma sonuçlarını ve tedavi yöntemlerini paylaşmaya çalışıyoruz. Katılımcılara sıkılmadan ve çekinmeden bilgi alabilecekleri bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. “
Tedavi edilmeyen sorunlar büyüyor
Prof. Dr. Halim Hattat tedavi edilmeyen sorunların büyüdüğünü ifade ediyor. “Cinsel fonksiyon bozukluğu nasıl hissetmenize neden oluyor?” diye sorduğumuzda en sık aldığımız yanıtlar arasında kendine güvende azalma, endişeli, öfkeli üzgün, depresif, cazibesiz ve mutsuz hissetmeleri yer alıyor.   Aynı şekilde hastaların partnerleri de kendilerini kızgın, utanç içinde, endişeli, şaşkın hissediyor, çoğunun kendisine olan güvenini azalıyor, kendilerini çekici hissetmiyor. Oysa ki cinsel sorunlarınızı kabul edip, bununla yaşamak zorunda değilsiniz. Bütün cinsel sorunların tedavisi bulunuyor.
Katılımcılara öncelikle hangi bilgiler sunuluyor?
Prof. Hattat ilk mesajın öncelikle cinsel fonksiyon bozukluklarının sadece psikolojik olmadığını göstermek olduğunu söylüyor. “Cinsel sorunlar altta yatan şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol problemlerine, prostat hastalıkları veya ürolojik sorunlara, MS, omurilik hasarı veya geçirilmiş operasyonlara ait sinir sistemi sorunlarına, testosteron, prolaktin, tiroid gibi hormonların dengesizliğine, depresyon gibi psikolojik hastalıklara, kullanılan ilaçlara hatta sigara-alkol kullanımı, sağlıksız beslenme, hareketsiz bir yaşam, aşırı stres, kilo fazlalığı gibi hayat tarzı faktörlerine bağlı olarak da oluşabiliyor. Bunların yanında yanlış cinsel bilgiler, size, partnerinize veya ilişkinize ait faktörler DE cinsel sorunların oluşmasına zemin hazırlayabiliyor. Burada önemli olan cinsel sorunlarınızın bir uyarıcı nitelik taşıyabileceğini bilmeniz, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurup en uygun tedaviyi almanızdır.”
Utanarak bu konuyu açamayan kişilere önerileriniz nelerdir?
Prof. Hattat şöyle devam ediyor: “Çoğu hastamız utandıklarından, sorunlarının tedavisi olmadığını düşündüklerinden doktora başvurmuyor. Oysa cinsel sorunlarınızla ilgili tedavi olmadıkça bu sorunların artacağını, size ve ilişkilerinize birçok fiziksel, psikolojik ve duygusal sorun yaratacağını bilmelisiniz. Sağlıklı cinsel fonksiyonlara sahip olmak istiyorsanız işe konuşmakla başlayın. Kendi istek ve beklentileriniz ile partnerinizin arzularını öğrenin. Cinsel sorun yaşadığınızda bunu içinizde tutmayın, utanmayın, paylaşın. Doğru cinsel bilgileri edinmeye çalışın. Şehir efsanelerinden uzak durun. Eş-dost-komşu tavsiyeleri ile uygulayacağınız yanlış tedavilerden kaçının. Sağlıklı cinsellik tüm vücut sağlığınızın da iyi olduğunu gösteren bir bulgudur. Cinsel sorunlar yaşadığınızda vücudunuzda da bir sorun olabileceğini hatırlayın. Tatminkar ve mutlu cinsel beraberliklerin sadece fiziksel değil, duygusal ve psikolojik tatmin de sağlayacağını hatırlayın. “

Türkiye’nin ilk ve tek “Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Cinsellik-Cinsel Wellness” Kliniği Prof. Dr. Mehmet Öz ve Prof. Dr. Halim Hattat tarafından Açıldı
Türkiye’nin ilk ve tek “Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Cinsellik” Kliniği Prof. Dr. Mehmet Öz, babası Prof. Dr. Mustafa Öz ve Prof. Dr. Halim Hattat tarafından 5 Temmuz 2012 de yapılan törenle açıldı. Sabahın çok erken saatlerinde Prof. Dr. Halim Hattat’ın ev sahipliğinde yapılan açılışta özellikle uluslararası yeni bir konsept olan “Cinsel Wellness- Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Cinsellik” üzerine çalışmalarını sürdürecek olan Hattat Klinik tanıtıldı. İş, cemiyet ve sanat dünyasından birçok ünlünün bir araya geldiği açılışta ünlülere Prof. Dr. Halim Hattat ve Prof. Dr. Mehmet Öz tarafından sağlıklı bir cinsel yaşamın yararları anlatıldı; cinsel sağlık ile ilişkili beslenme, egzersiz önerileri, stres yönetimi ve besin destekleri üzerine altın öneriler sunuldu.
Prof. Dr. Halim Hattat açılışta şunları söyledi: “Hattat Hastanesi ve şimdi de Hattat Klinik olarak 15 yıldır üroloji ve aile sağlığı konularında hizmet vermekteyiz. Bugüne kadar, teknolojik tedavi yöntemlerinin baş döndürücü bir hızla geliştiği çağımızda, hastalarımıza uluslararası standartlarda sağlık hizmeti taşımak en büyük amacımız oldu.   Dünyanın en ileri tıp merkezleri ile bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunduk. Bilimsel işbirlikleri ve uluslararası tıp dernekleri ile ortak çalışmalar yürüttük. Yaşam kalitesini en olumlu seviyede etkileyecek tedavileri Türkiye’ye ilk getiren sağlık ekibi olmanın mutluluğunu yaşadık. Prostat büyümesinde Greenlight- Yeşil Işık Tedavisi, Prostat kanserinde HIFU tedavisi gibi en gelişmiş ürolojik tedavileri ilk uygulayan sağlık merkezi olduk.   Genel sağlığı ve aile sağlığını etkileyecek tüm faktörleri incelemek için; üroloji, jinekoloji, psikoloji, cerrahi gibi branşları aynı çatı altında bir araya toplayan ilk merkez olduk.   Avrupa Cinsel Sağlık Birliği’nin Türkiye temsilciliğini Aile Sağlığı Araştırma Derneği şemsiyesi altında kurduk. Bilgilendirme ve bilinçlendirme kampanyaları, seminerleri ve Anadolu turneleri düzenledik.
Bugün de tüm dünyada adını yeni yeni duyurmaya başlayan bir kavram olan “Cinsel Wellness -Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Cinsellik” konsepti ile karşınızdayız.   Amacımız, genel sağlık ve cinsellik için risk teşkil eden hususları ortaya çıkarmak, yaşam kalitesini ve mutluluğu etkileyecek durumları tespit etmek, bunları en erken ve etkili yoldan tedavi edip hastalarımızın ve partnerlerinin hayat ve ilişki kalitelerini arttırmaktır. Yıllardır Hattat Hastanesi bünyesinde uyguladığımız androlojik tedavilere, sağlık yaşam programlarını ekleyerek yepyeni bir protokol oluşturduk. Hattat Klinik olarak üroloji, cinsel tıp, jinekoloji, dahiliye, psikoloji, beslenme ve egzersiz uzmanlarından oluşan ekibimizle hastalarımıza hem bir metabolik dedektif gibi yaklaşıyor, hem de cinsel sağlıklarını ve ilişki kalitelerini inceliyoruz. İyi yaşama ve kaliteli yaşlanma programları ile sağlıklı cinsel yaşam programlarını bir arada sunuyoruz.
Cinsel sağlık genel sağlığın önemli bir barometresidir. Cinselliği etkileyen her şey kalbi, beyni ve tüm diğer sistemleri de etkiler. İşte bu noktadan yola çıkan Hattat ekibi “Kaliteli Yaşam bir Tutkudur” sloganıyla hem cinsellik ve ilişkilere hem de genel sağlığa sağlık katmayı amaçlıyor.”
Açılışta konuşma yapan Mehmet Öz’de konu hakkında şunları söyledi:
“Haftada 2 kez cinsellik yaşamak ömrü 3 yıl uzatıyor. Haftada 1 kez cinsellik yaşamak bile yaşam süresi ve kalitesi üzerinde olumlu etkiler yaratıyor. Cinsellik tüm vücut sisteminin bir göstergesi. Vücut sağlıklı ise cinsel hayat da sağlıklı oluyor. Vücutta sorun varsa, başta cinsellik etkileniyor. Cinsel sağlığı olumlu etkilemek istiyorsanız, gökkuşağı renklerinde beslenin. Gökkuşağından kırmızı rengi alın portakal yiyin, mor renkleri bolca tüketin. Cinsellik için bel çevresi çok önemli. Bel çevreniz boyunuzun yarısı kadar olmalıdır. Menopoz sonrasında azalan hormonlarla birlikte birçok sıkıntı baş gösteriyor. Sıcak basmaları, uykusuzluk, terleme bunlardan başlıca olanları. Aynı şekilde hormonların azalması cinsel isteği de düşürüyor. Ancak menopozdaki kadınlar bu şikayetleri cinselliğin bitişi olarak görüp, biraz da utanma sebebiyle çözüm aramıyor. Oysa bu tip merkezlere başvurularak, menopoz şikayetleri ve menopoz süresindeki cinsel problemler çözülebilir."
 
Hattat Klinik ve Aile Sağlığı Araştırma Derneği olarak 14 Şubat Etkinliklerimize bu sene de devam ediyoruz. Bu seneki sloganımız: "Daha Güzel Yaşa, Daha Güzel Sev"
 
Cinsel sağlığın genel sağlığın önemli bir barometresi olduğu pek çok çalışma ile gösterildi. Cinselliği etkileyen her şey kalbi, beyni ve tüm diğer sistemleri de etkiliyor. Hatta cinsel bölgeyi destekleyen damar, hormon ve sinir sistemi, vücudun en hassas mekanizmalarından olduğu için, genel sağlıkla ilgili ilk belirtiler sertleşme sorunu, erken boşalma gibi cinsel problemlerle kendini belli edebiliyor.
Cinsel bölgeyi besleyen damarlar koroner damarların neredeyse yarısı çapındadır. Damar tıkanıklığı yaratacak durumlar bu nedenle ilk başta penis damarını etkiliyor. Sertleşme sorunu da kalp hastalıkları gibi tıkalı damarlar sonucu oluşuyor. Bu nedenle 2006’da yayınlanan Princeton II Guideline’a göre sertleşme sorunu yaşayan ancak hiç kalp problemi olmayan erkekleri kalp hastası gibi değerlendirmek gerekiyor. Bu nedenle cinsel sağlığa olumsuz etki edecek risklerin ortaya çıkarılıp, varsa cinsel sorunların tedavi edilmesi genel sağlığı da olumlu etkiliyor. Sigara- alkol tüketimi, beslenme yanlışları, aktivitesi düşük bir yaşam, aşırı ve yönetilemeyen stres, depresyon ve uyku sorunları cinsellik için risk faktörleridir. Bel çevresi, vücut kitle endeksi ve vücut yağ yüzdelerinin ölçümleri de bizim için önemli bulgulardır. Bel çevresi kalınlığı, kilo fazlalığı ve obezitede özellikle cinsellik hormonları etkilendiğinden cinsel performans düşer. Kan şekerinde dengesizlik, kalp damar sorunları, yüksek tansiyon, Metabolik sendrom, kolesterol yüksekliği durumlarında da cinsel performans olumsuz yönde etkileniyor.   Bunları bir bütün olarak değerlendirmek gerekiyor. 
 
 
SAĞLIKLI CİNSELLİĞİN 3 ATLISI!
İşte Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Hlaim Hattat'ın verdiği bilgilerle Sağlıklı Cinselliğin 3 Atlısı! 
1)     Prof. Dr. Halim Hattat’ın verdiği bilgilere göre araştırmalar, Akdeniz tipi bir beslenme planının cinsel fonksiyonları iyileştirdiğini gösteriyor. Kilo fazlalığı, kolesterol yüksekliği, kan basıncında yükselme yaşayanlar 2 yıl sağlıklı bir beslenme uyguladıklarında hem metabolizma göstergelerinde yani kan şekeri, insülin değerleri, kolesterol, tansiyon ölçümlerinde hem de cinsel fonksiyon göstergelerinde düzelme fark ediyor.   Prof. Hattat Akdeniz diyetini şöyle anlattı: “Akdeniz diyeti dediğimizde tam tahıllı ürünlerden zengin, işlenmiş rafine şekerlerden fakir, zeytinyağı gibi iyi yağları ihtiva eden, sağlıklı proteinlerin olduğu bir beslenmeden bahsediyoruz. Trans ya da hayvansal yağlardan uzak, bol sebze-meyve içeren bir beslenme planı hem kalbi hem de cinsel fonksiyonları olumlu etkiliyor. Son yıllarda yapılan çalışmalar özellikle bel çevresi kalınlığının damar yapısını bozduğunu, seks hormonlarının seviyelerini önemli ölçüde azaltarak, cinsel istek ve performansı olumsuz etkilediğini ortaya koydu. Bu nedenle bel çevrenizi kadınsanız 80 cm, erkekseniz 94 cm altında tutmaya gayret edin.”
 
2)     Prof. Dr. Halim Hattat her zaman ruhsal sıkıntı yaratan her durumun cinselliği de etkilediğini vurguluyor. Bu durumu şöyle acıkılıyor: “Çünkü böyle durumlarda beyinden salgılanan stres hormonları öncelikle cinsel isteği azaltıcı etkide bulunur. Cinsel istek olmadığında da cinsel fonksiyonları çalıştıran bazı maddeler salgılanamaz. Özellikle aile ve hayat düzenini sürdürememe endişesi, yaşam standardını koruyamama, sorumluluklarını yerine getirememe korkusu ile ilişkiden kaynaklanan sorunlar stres yaratıyor. Tüm bu faktörler de demin bahsettiğimiz gibi stres hormonlarını ve cinsel işlev bozukluklarını tetikliyor.   Bu bağlantılar nedeni ile cinsel sağlığın bir bütün olarak ele alınması gerekiyor.
 
 
3)     Prof. Dr. Halim Hattat’a göre gerçekten de egzersiz kalp-damar sisteminden kemiklerinize, belleğinizden ruhsal durumunuza kadar sağlığınızın değişik boyutlarını etkiliyor: “Düzenli bir egzersiz programı fiziksel görünümünüzü geliştirir. Fiziksel görüntünün iyileşmesi kendinize daha fazla güvenmenizi, vücudunuzdan memnun olmanızı ve partnerinizin yanında kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Sağlıklı bir cinsellikte gereken iyi bir damar yapısını ve iyi bir fiziksel performansı elde etmenizi de sağlayacağını da hatırlatırım. ”
 
 
DR. ECE HATTAT İLE
KADIN KADINA ARAMIZDA SOHBETLERİ 
 
Kadın kadına yalnızca aranızda konuşabildiklerinizi bir uzmandan dinlemeye ne dersiniz?
 
Dr. Ece Hattat İşeri cinsel istek ve cinsel isteksizlik, cinsel motivasyon, orgazm olma yolları, cinsel kasları geliştirme egzersizleri, cinsel hijyen, eşlerle ilgili sorular ve daha pek çok konuda merak edilenleri Hattat Klinik'te karşılıklı bir sohbet havasında sizlerle paylaşıyor.
 
Kimler katılabilir? 
 
  • Kadın cinsel sağlığı ile ilgili bilginizi arttırmak,
  • Cinsel isteğinizi yükseltmek ve cinsel isteksizliğin nedenlerini-çözümlerini öğrenmek,
  • Orgazm tiplerini öğrenmek veya daha kolay orgazm olmak,
  • Zihinsel ve fiziksel yönden uyarılmanızı hızlandırmak,
  • Cinsel ağrıdan kurtulmak ve vajinismusla ilgili bilgilenmek,
  • Eşinizin-partnerinizin cinsel fonksiyonlarıyla ilgili danısmak ve cinsellikte kadın-erkek farklarını öğrenmek,
  • Ten uyumu, cinsel uyum, cinsel zeka, cinsel iletişim ve bağlılık ile ilgili fikir almak,
  • Kegel egzersizleri, NLP ve cinsel mindfullness egzersizleri öğrenmek,
  • Cinsellikle merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız  
 
Kadın Kadına Aramızda sohbetleri tam size göre!


Cinsel sağlıkla ilgili bilgilenmek isteyenler de, cinsel sorunları olanlar da  eğitimlerimizden  yararlanabilir. Özellikle cinsel sağlıkla ilgili merak ettikleriniz varsa ve sorularınıza doğru cevaplar arıyorsanız sohbet havasında gecen eğitimimizden faydalanabilirsiniz.


Nasıl Katılabilirsiniz?

Eğitimlerimiz bilgi ve pratik uygulamalardan oluşuyor.  Kapalı grup sohbetleri (5-10 kişi) veya seminerler (15-20 kişi) seklinde düzenleniyor. Kadın kadına aramızda kalır dediğiniz bir arkadas grubunuz  varsa kapalı grup eğitimlerimize katılabilirsiniz.


Özel Sorularınız

Eğitim içeriğini belirlerken sizlerden gelen sorulara büyük önem veriyoruz. Bu soruları daha önceden Dr. Ece Hattat İşeri veya Hattat Klinik'e bildirebilir ya da eğitim günü isimsiz şekilde soru kasemize bırakabilirsiniz.


Bilgi Almak İçin: 

Seminerlerle ilgili bilgi almak ve eğitim takvimimizi öğrenmek istiyorsanız bize ulaşın:
Hattat Klinik 0212 282 3646
13. Avrupa Cinsel Tıp Kongresinde, Avrupa Cinsel Sağlık Birliği olarak “Erken Boşalma Sırları” adında bir sempozyum düzenledik. Bildiğiniz üzere, biz de bu birliğin Türkiye temsilciliğini Aile Sağlığı Araştırma Derneği olarak yürütüyoruz. Bu sempozyum çok önemliydi, çünkü tüm diğer bilimsel bilgilerin yanı sıra, aktörlerle birlikte sahnede bir çiftin bu problemle doktora başvurması, çiftin kendi arasında yaşadığı tartışmalar, gerginlikler, doktora açılmakta zorlanmaları, kısacası gerçek hayattan bir kesit sergilendi. Kongreye katılan tüm doktorlar için gerçek hayattan alınan bu vakalar çok önemli, çünkü birebir kendi yanlışlarını, çiftin cinsel bir sorun karşısındaki tavrını dışarıdan gözlemlemek imkanı buluyorlar.

Erken boşalma sorunu yıllardır telefon danışma hatlarına en çok sorulan sorun. Özellikle ülkemizde danışma hatlarına gelen her 10 telefondan 4’ü bu konuyla ilgili! Bu konuda daha geniş kapsamlı bir çalışma yapmayı uzun zamandır planlıyorduk.
Erken boşalma her iki tarafın da tatmin olmasını engelleyecek kadar kısa sürede boşalmanın meydana gelmesi. Ancak erken boşalma sadece 1 dakikadan kısa süren boşalma süresi değil, bu kontrolsüzlük çiftin cinsel hayatını derinden etkileyen ve erkeklerin cinsel yakınlıktan kaçınmasına dahi yol açan kaygı ve endişe kaynağı. Aslında, erken boşalmadaki önemli faktör boşalmanın erkeğin ve partnerinin isteklerinden önce olması ve bunun cinsel ilişkilerinde büyük sıkıntıya yol açması.   Boşalmanın küçük cinsel uyarılarla ve neredeyse kontrolsüz bir şekilde meydana gelmesi, cinsel tatminde azalma, suçluluk, utanç ve hayal kırıklığı hissi yaratarak psikolojik problemlere de yol açabiliyor. Avrupa Cinsel Sağlık Birliği olarak yürüttüğümüz son Avrupa araştırması da bu gizli sıkıntıları, çiftlerin mutsuzluğunu ortaya koyuyor. Bu sempozyumda biz de bu araştırma sonuçlarını verirken değişik bir yol izlemek istedik. Sadece bilimsel verileri vermeyi değil, daha çarpıcı olması açısından araştırmada cevap veren çiftlerin hayatını gözler önüne sermeyi hedefledik. 


2010 yıllarında 9 Avrupa ülkesini kapsayan uluslararası bir araştırma ile çiftlere özellikle erken boşalmanın çiftlerin cinsel hayatları üzerine etkileri, bu konudaki şehir efsaneleri; ve tedavi arayışında karşılaştıkları bariyerlerini sorduk . 4500ün üzerinde bir kişi sayısına yönelik yapılan b
u araştırmanın Türkiye ayağını AİLE SAĞLIĞI ARAŞTIRMA DERNEĞİ olarak yürüttük. Bu sonuçlara gore: Erken Boşalma yaşayan her 3 erkekten biri kızgın, utanç dolu ve depresyonda! Bu erkeklerin yarısı erken boşalmanın kendi suçları olduğunu düşünüyor ve bunu başarısızlık ve yetersizlik olarak algılıyorlar. Öyle ki bu başarısızlık duygusu yatak odasının dışında da kendilerine olan güvenlerini etkilemeye devam ediyor. Eşler de aynı negatif duygular içinde, hatta 10 eşten 4’ü bu sorun nedeni ile cinsellikten zevk almadığını, cinselliğin bıkkınlık verdiğini düşünüyor.
      
Bu sorun, diğer cinsel problemlerde olduğu gibi erkeğin değil, çiftin problemi ve çiftin yaşam kalitesini derinden etkiliyor. Konuşmak ve iletişim, diğer cinsel sorunlarda olduğu gibi, erken boşalmada da tedaviye giden ilk adım. Özellikle Türkiye’de kadınların artık konuşmaya başlaması lazım!
     
 Biz cinsel sorun ister erkekten isterse kadından kaynaklansın hep çiftler arası iletişimin önemini vurguluyoruz. Çiftler cinsel hayatları ve sorunları hakkında mutlaka konuşmalılar. Çiftlerin cinsel zekası çok önemli. Eğer kişiler doğru ve bilimsel cinsel bilgiye sahipse, kendilerinin ve partnerlerinin cinsel istek ve ihtiyaçlarını anlayabiliyorlarsa o zaman cinsellik daha kaliteli oluyor. Cinsel sorun yaşandığında adaptasyon da daha kolay oluyor. Özellikle kadınlar partnerlerini, eşlerini ikna edip doktora yönlendirirlerse erkeklere uygulanan tedavi daha başarılı sonuçlar veriyor. Önemli olan samimi davranmak ve anlayışlı olmak.
2009 Avrupa Kongresi'nde Avrupa Cinsel Sağlık Birliği olarak Kadın Cinsel Fonksiyonlarını işledik. Türk Kadınlarında da vajinismusdan sonra en sık karşılaştığımız cinsel sorun olan cinsel isteksizlik konusu tüm Avrupa Cinsel Danışma telefon hatlarında en sık sorulan sorulardan biri. Cinsel isteksizlik cinsel ilgi ve arzuların azalması veya tamamıyla ortadan kalkmasıyla oluşan bir cinsel fonksiyon problemidir. Burada cinsellikle ilgili düşünce, hayal, fantezilerde de azalma söz konusu olabilir.  Kadın cinselliğinde önemli noktalardan biri bu sorunun kadında yarattığı etki. Son dönemde yapılan çalışmalar kadın cinsel sorunlarının, mesela istek azlığı, orgazm problemi, uyarılma sorunları veya ağrı hastalıklarının hem fiziksel hem de duygusal tatmini azalttığını, genel bir mutsuzluk hissi verdiğini gösteriyor. Bizim yaptığımız çalışmalarda da cinsel isteksizlik yaşayan kadınlar kendilerini mutsuz, hayal kırıklığına uğramış, yetersiz, kadınlığının azalmış, cinsel olarak başarısız ve eşlerini yarı yolda bırakmış gibi hissettiklerini belirtti. Cinsellikten daha fazla keyif almak istediğini belirten kadınlarda %88 oranlarında. 

Kadınlarda 20-30’lu yaşlardan itibaren cinsel istek sorunlarını görebiliyoruz. Hatta cinsel isteksizlik cinselliğin ilk başladığı dönemden itibaren oluşabiliyor.   Ancak özellikle orta yaşlardan itibaren, menopoz süreciyle birlikte vücut hormon değişiklikleri olmasıyla cinsel isteksizlik yaşayan kadınlarda artış olur.  Yani yaş ilerledikçe cinsel isteksizlik yaşama olasılığı da artar.  Ancak burada çok ilginç bir durumdan bahsetmek istiyorum. Yapılan çalışmalar yaşla birlikte cinsel isteksizlik yaşayan kadınlarda artış olduğunu ancak bu durumdan rahatsız olan kadınların sayısının azaldığını gösteriyor. Yani kadınlar yaşla birlikte cinsel isteksizlik yaşasa da bu durumdan rahatsız olmuyor. Bize göre kadınlar yaşla birlikte meydana gelen değişiklikleri ve cinsel sorunları “normal” kabul ediyor. Bir de bizim toplumumuzda “benim artık yaşım geçti.” “Anneanne yaşındayım, cinsellikle ne gibi bir alakam olabilir” gibi bir anlayış görüyoruz. Bu durumda da çözüm aramaya yönelmiyorlar. Oysa kadınlarda tüm cinsel sorunların tedavisi vardır. 

Cinsel isteksizlikte bir veya birden fazla faktör bir arada görülebiliyor. Hormonal eksiklikler cinsel isteksizliğin başta gelen nedenlerinden biri. Bu nedenle menopoz sonrası kadınların dikkatle izlenmesi gerekiyor. Özellikle son dönemde hayat tarzı faktörleri önem kazandı. Sağlıksız beslenme, egzersiz seviyeleri, sigara-alkol kullanımı, aşırı stres gibi faktörler cinsel isteği azaltabiliyor. Bir de sorun altta yatan hastalıklardan kaynaklanabiliyor. Özellikle depresyon ve endişe-kaygı hastalıkları, nörolojik problemler, ameliyatlar, kullanılan ilaçlar cinsel isteği azaltabilir. Kadın cinselliğinde psiko-sosyal faktörler de çok önemli. Kadının cinselliğe, partnerine, kendi vücuduna bakışı cinselliğini etkileyebiliyor. Burada partnere bağlı faktörler de ön plana çıkıyor. Kadının partnerinde sertleşme problemi, erken boşalma, isteksizlik varsa kadın da etkileniyor. Bazı durumlarda partnerin sağlık sorunları veya kullandığı ilaçlara kadar araştırıp tedaviye öyle karar veriyoruz. Şunu da unutmamak gerekir ki kadın cinsel sorunları genelde bir arada görülür. Yani cinsel ilişki sırasında ağrı yaşayan veya orgazm olamayan bir kadın bir süre sonra cinsel isteksizlik de yaşamaya başlar. 

Türk kadınlarında kendi cinselliğini ifade etme sorunu var. Bu konuda konuşmaktan kaçınıyorlar. Mesela bizim 0212 282 01 01 Aile sağlığı Cinsel Danışma Hattını arayanların yalnızca %10-20 arasını kadın arayanlar oluşturuyor. Aradıklarında da yarı yarıya çocukları ve partnerleri için danışıyorlar. Kendi cinselliklerini sorgulamıyorlar. Zaten son yaptığımız bir çalışmada “Cinselliğiniz hakkında neyi değiştirmek isterdiniz?” diye sorduk. Kadınlar en çok %34’lük bir yüzdeyle “cinselliğimiz hakkında daha rahat konuşmayı arzu ederdik” dediler.   Son yaptığımız bir çalışmada kadınların %96’sı partnerlerinin cinsel tatminini çok önemli bulduklarını belirtti. Ama kendi tatminlerinin çok önemli olduğunu düşünenler %88. Eşleri için arayanların bile %48’i bu konuyu eşlerine açmak istemiyor. Bu konuda konuşmak da, iyi bir cinsellik arzu etmek de birçok kadın için tabu. Kadın “iyi bir cinsellik arzu edersem eşim beni yanlış değerlendirir” diye düşünebiliyor. Sonuçta aslında cinselliği önemsiyorlar ancak bu konuda doktora başvurmuyorlar. Cinsel problemlerini konuşmaya çekiniyorlar, tedavi seçeneklerini bilmediklerinden “Bu sorunun çözümü yok” diye düşünebiliyorlar. 

1-4 Aralık tarihleri arasında Milano’da düzenlenen Avrupa Cinsel Tıp Kongresi’nde Avrupa Cinsel Sağlık Birliği olarak cinsel sağlıkta büyük tehdit teşkil eden sahte/kopya ilaçlarla ilgili İngiliz aktörlerin ve Dr. Ece Hattat’ın sahnede gerçek bir çiftin yaşantısını canlandırdıkları son derece başarılı bir sempozyum düzenledik. Bunun yanı sıra  Aile Sağlığı Araştırma Derneği olarak Türkiye’de yaptığımız son derece önemli bir çalışmayı sunduk. Yaklaşık 800 kadın ve erkek üzerinde yaptığımız çalışmada, erkeklerin %61’înin ve kadınların %79’unun fiziksel ve cinsel çekicilik anlamında özgüven eksikliği yaşadığını tespit ettik.  Türk kadın ve erkeklerinde de çekicilik ve güzellik hisleri cinselliği etkiliyor. 

Bizim burada vermek istediğimiz mesaj sağlıklı bir kilo aralığının cinsellikte çok önemli olduğu ancak dış görünüşe sadece gerektiği kadar önem verilmesidir. Obezite, kilo fazlalığı, bel çevresi kalınlığı, insülin direnci, hatta yüksek kolesterol-şeker ve tansiyon seviyeler cinsellik için ayrı ayrı önemli risk faktörleridir. Kilo fazlalığı ve obezite gerçekten de hem cinsel hormonları düşürür, hem de damar sağlığını olumsuz etkileyerek erkeklerde sertleşme sorunu ve cinsel isteksizlik kadınlarda da uyarılma ve orgazm problemlerine yol açar. Bu konuda yapılan pek çok çalışma var. Örneğin 2001-2007 yılları arasında yaklaşık 2500 İtalyan erkeği takip eden bir çalışmaya göre kilo fazlalığı testosteronu düşürerek sertleşme sorununa yol açıyor. Bu nedenle hem erkek hem de kadınların yüksek cinsel performans için genel sağlıklarına dikkat etmeleri şarttır. Ancak eğer takıntılı ve kişiye stres yaratacak seviyede devam eden bir vücut imajı takıntısı varsa mutlaka yardım almaları gerekir. 
Avrupa Cinsel Sağlık Birliği'nin 4 yıldır başkanlığını sürdüren İrem Hattat şimdi de Türkiye'yi başka bir uluslararası sağlık platformunda temsil ediyor. İrem Hattat Avrupa Nöroloji Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olarak özellikle MS, Parkinson gibi hastalıkların takibinde hastaların yaşam kalitesinin korunması açısından cinsel sağlık konusunda da takiplerini ve tedavilerini ortaya koyacak çalışmalarda ve projelerde yer alacak.

5.10.2011 Çarşamba gecesi saat 12:00 de yeni açılan sağlık kanalı HTV 'de (Digitürk 61.Kanal) Billur Kalkavan ile Prof. Dr. Halim Hattat cinsellik üzerine sohbet ediyor. Kaçırmayın!

Özellikle ülkemizde menopoz sonrası cinsel yaşamını sonlandıran, cinselliği yalnızca gençler için olağan gören bir anlayış yaygın. Halbuki yaşamın üçte birini oluşturan menopoz dönemi, uzmanlarca cinselliğin en özgür yaşanabileceği dönem, diye tanımlanıyor.  Bu dönemde sağlıklı bir cinsel yaşam için yapılması gerekenler Doktorum’da anlatılacak. Ayrıca cinsellik trendleri günümüzde değişiyor. Artık internet üzerinden partner arayışı yaygınlaşıyor. Bu durum evlilikleri nasıl etkiliyor? İşte bu can alıcı sorunun ayrıntılı yanıtı da Doktorum’da verilecek.

İlerleyen yaşla Andropoz ve Menopoz cinsel isteği bitiriyor mu?
Türkiye de 40 ile 70 yaş arasındaki erkeklerin yüzde 52 sinde cinsel performansta ve istekte azalma olduğu, ancak doktor başvurusunun azlığına bağlı bu rakamların gerçeğin oldukça altında kaldığı tahmin ediliyor. Andropoz, yaşla birlikte doğal olarak azalan testosteronun yol açtığı klinik bir tablodur. Cinsel istek azlığı, sertleşme problemi, testis hacminde azalma, kıllanmada azalma, vücut yağlarında artış, kas ve kemik kütlesinde azalma, kansızlık gibi klinik şikayetlerle, yorgunluk, konsantrasyon zorluğu, huzursuzluk gibi daha subjektif belirtilerin bir araya geldiği bir sağlık sorunudur.
 
Kadınlarda da  özellikle orta yaşlardan itibaren, menopoz süreciyle birlikte vücut hormon değişiklikleri olmasıyla cinsel isteksizlik yaşayan kadınlarda artış oluyor. Yani yaş ilerledikçe cinsel isteksizlik yaşama olasılığı da artıyor. Ancak burada çok ilginç bir durumdan bahsetmek istiyoruz. Yapılan çalışmalar yaşla birlikte cinsel isteksizlik yaşayan kadınlarda artış olduğunu ancak bu durumdan rahatsız olan kadınların sayısının azaldığını gösteriyor. Yani kadınlar yaşla birlikte cinsel isteksizlik yaşasa da bu durumdan rahatsız olmuyor. Bize göre kadınlar yaşla birlikte meydana gelen değişiklikleri ve cinsel sorunları “normal” kabul ediyor. Bir de bizim toplumumuzda “benim artık yaşım geçti.” “Anneanne yaşındayım, cinsellikle ne gibi bir alakam olabilir” gibi bir anlayış görüyoruz. Bu durumda da çözüm aramaya yönelmiyorlar. Oysa kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi tüm cinsel sorunların tedavisi vardır. 
 
Kadın da ve erkek de birbirlerine ne kadar sık cinsellik istediklerini belirtmeliler. Tabii ki cinsel birliktelik sayısal olarak önemlidir ancak çiftin birbirine verdiği sevgi, saygı, olumlu hisler ile istek ve uyarılar cinselliğin kalitesini daha çok etkiler. 

Mart ayında ilk toplantısı gerçekleşen Cinsel Sağlık Hasta Okulu 2. toplantısını Mayıs ayında Anneler Gününden 1 gün önce -12 Mayıs'ta gerçekleştiriyor. "Çiftlerin Yol Haritası" başlığı altında gerçekleşecek ikinci toplantıda yine ücretsiz olarak katılacak hastalarımıza ve dostlarımıza sunumlar ve söyleşilerle bilgilendirmede bulunacağız. Özellikle kaliteli bir yaşamın kaliteli bir cinsel yaşamdan geçtiğini kabul eden, ancak cinsel sorunları nedeni ile kendini depresif, mutsuz hisseden herkesi bu toplantıya bekliyoruz. Unutmayın, cinsel sorunların mutlaka tedavisi vardır! Önemli olan bu konuda iletişime geçmektir!

 
Türkiye’nin ilk ve tek “Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Cinsellik” Kliniği Prof. Dr. Mehmet Öz , babası Prof. Dr. Mustafa Öz ve Prof. Dr. Halim Hattat tarafından 5 Temmuz 2012 de yapılan törenle açılacak. Prof. Dr. Halim Hattat’ın ev sahipliğinde yapılacak açılışta özellikle uluslararası yeni bir konsept olan “Cinsel Wellness- Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Cinsellik” üzerine çalışmalarını sürdürecek olan Hattat Klinik tanıtılacak.

3. Ebeveyn/ Anne-Baba ilişkisi semineri Dr. Ece Hattat ve @uykusuzannelerden müthiş bir proje. Dr Ece Hattat anne baba olduktan sonra da ilişki kalitenizi korumanın yollarını anlatıyor Anketimizi neredeyse 400 kişi yanıtladı! Çok teşekkürler!  5 Mayıs 2015 Salı saat 11:00 de Wyndham Kalamış otelde katilim herkese açık ve ücretsizdir!
Konular:
* Hamilelik ve doğum sonrası duygusal değişikliklere ayak uydurma
* Anne-babanın çocukluk travmalarının ilişkiye etkisi...
* Regülasyon (eşlerinin birbirinin duygularını regüle etme) yolları
* İlişkide kadın ve erkek rollerini koruyabilmek
* Karı-koca mı ebeveyn-çocuk mu olduk?
* Ağlayan bebeği teskin edebilmek, annelik sezgilerine güvenmek, bebeğin ritmine ayak uydurmak..
Çocuktan sonra cinsel hayat
* Cinsel hayatın kalitesi ne demektir?
* Aseksüel evlilik nedir?
* Cinsel yaşamı güncel tutma, çiftler arasında erotik bağı koruma önerileri
* Cinsel iletişim ve cinsel zeka nedir, nasıl arttırılır?
* Erkeklerde doğum sonrası testosteron düşüklüğü
 
DR. ECE HATTAT İLE KADIN KADINA ARAMIZDA SOHBETLERİ DEVAM EDİYOR!
Yer:  Hattat Klinik
Tarih:  25 Şubat 2017 Cumartesi
Saat:  10:30 - 12:30
Kadın kadına yalnızca aranızda konuşabildiklerinizi bir uzmandan dinlemeye ne dersiniz?
Bu sohbetimizin konusu "İlişkilerde Tutku ve Heyecan".
Bu sohbette partnerinizle bağlılığı ve cinsellikte tutkuyu devam ettirmenin yollarını konuşuyoruz. Cinsel yaşam ve ilişkilerde kadın-erkek farkları neler?  Eşinizle daha iyi iletişim nasıl kurabilirsiniz? Kadın ve erkek fonksiyonları nasıl çalışır? Ten uyumu bir efsane midir?  Cinsellikle ilgili şehir efsaneleri ve daha fazlası bu sohbetimizde!
Kimler Katılabilir?
Genel olarak bilgilenmek isteyenler de, ilişkisel veya cinsel sorunları olanlar da  eğitimlerimizden  yararlanabilir. İlişkiler veya cinsel yaşamla ilgili merak ettikleriniz varsa ve sorularınıza doğru cevaplar arıyorsanız sohbet havasında geçen eğitimimizden faydalanabilirsiniz.
Eğitim içeriğinde sizden gelen sorulara büyük önem veriyoruz!      Sorularınızı önceden -tabii ki gizli kalmak şartıyla- bize bildirebilir veya eğitim günü yine isimsiz şekilde soru kasemize bırakabilirsiniz.
Özellikle Kadın Kadına Aramızda Kalır dediğiniz kız arkadaşlarınız varsa hep birlikte sizi bekliyoruz!
Kontenjan 20 kişiyle sınırlıdır.   Lütfen ön rezervasyon, ödeme bilgileri ve özel indirimler için bizimle iletişime geçin.
Hattat Klinik Tel:  0212 282 36 46 – 0533 747 74 90
  
Hattat Klinik facebook sayfasından en güncel yazılarımızı, basında yer alan söyleşilerimizi takip edebilirsiniz.
Hattat Klinik instagram sayfasını takip edin, instagramdaki adımız "hattatkliniklevent"
Hattat Klinik twitter adımız :"KlinikHattat" , takiplerinizi bekliyoruz!
Harika bir sağlık programı cumartesileri BloombergHT ekranlarında başlıyor! Dr Ece Hattat çift sağlığı uzmanı olarak diyetisyen, egzersiz umanı ve psikologlardan oluşan bir kadınlar takımı ile güncel sağlık konularını ele alıyor!Her cumartesi saat 16:00 da!
2017 Yılı'na girerken Hattat Klinik Dilek Kutusunu tıklayın, şansınıza en güzel dilek gerçekleşsin!


http://hattatclinic.com/dilekkutusu/